Jedna mapa – dziesiątki sposobów na aktywne spędzanie czasu

Grupa uczniów stworzyła bezpłatną aplikację mobliną, pozwalającą w prosty sposób lokalizować obiekty sportowe w Starogardzie Gdańskim. Aktywny tryb życia stanie się znacznie łatwiejszy.

Piątka młodych ludzi postanowiła zrobić coś pożytecznego dla swojej lokalnej społeczności. W październiku 2018 r. wpadli na pomysł stworzenia aplikacji moblinej, która ułatwiłaby uprawianie sportu mieszkańcom Starogardu. Nazwali ją ,,Mapa Sportu Starogard Gdański”. Projekt jest realizowany w ramach programu ,,Zwolnieni z Teorii”. Cel ich przedsięwzięcia to promocja zdrowego, aktywnego stylu życia oraz ukazanie sportu jako ciekawego sposób na spędzanie wolnego czasu.

Prace nad aplikacją trwały przez ponad 7 miesięcy. Tworzyli ją po lekcjach, poświęcając większość swojego wolnego czasu. Część zespołu zajmowała się zdobywaniem informacji na temat dostępnych w mieście obiektów. Pozyskiwała środki na realizację przedsięwzięcia oraz promowała inicjatywę. Pozostali członkowie zajmowali się projektowaniem i programowaniem aplikacji. W skład zespołu wchodzą: Konrad Bieliński, Wiktor Kaszubowski, Kamil Powierza, Oskar Rytwiński i Mateusz Szyszko. Wszyscy są uczniami szkół średnich w Starogardzie.

Mapa Sportu pomoga w prosty sposób znajdować miejsca do ćwiczeń w naszym mieście. Znajduje się w niej baza obiektów z zakresu różnych dyscyplin, od boisk do koszykówki, przez korty tenisowe, aż po baseny czy skateparki. W aplikacji dostępna jest mapa ze znacznikami poszczególnych obiektów. Po kliknięciu na dany znacznik wyświetlają się informacje na temat wybranego miejsca, m.in.: godziny otwarcia, cennik, czy nawierzchnia. Znajduje się tu również funkcja nawigacji, dzięki której użytkownik zostanie doprowadzony bezpośrednio do wybranego miejsca. Można również skorzystać z katalogu, który posegreguje obiekty w kolejności od najbliższego lokalizacji użytkownika. Aplikacja pozwala również na sprawdzanie aktualnej jakości powietrza, aby mieć pewność, że można bezpiecznie uprawiać sport na zewnątrz.

Aplikacja jest dostępna do pobrania na systemy Android, poprzez Sklep Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ZZT.MapaSportu Wkrótce pojawi się także wersja na urządzenia Apple z systemem iOS.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl