Jaśniej i bezpieczniej

W Starogardzie ulice oświetla 2724 lamp z nowymi ledowymi oprawami. W Gminie Starogard Gdański jest ich 1101, a w Gminie Bobowo – 261. To efekt kończącego się projektu pn. „Wymiana opraw oświetleniowych w MOF Starogard Gdański”. Wymiana kosztowała ponad 7 mln zł, z czego ponad 5 mln zł dofinansowała Unia Europejska.

Modernizacja oświetlenia ulicznego była przedmiotem projektu pn. „Wymiana opraw oświetleniowych w MOF Starogard Gdański”. Zadanie w partnerstwie realizowały Gmina Miejska Starogard Gdański, Gmina Wiejska Starogard oraz Gmina Bobowo.

Od lipca do końca października br. partnerzy projektu wymienili 4 086 opraw ulicznych lamp. Energochłonne i nieefektywne oprawy sodowe wymieniono na oprawy wykonane w technologii LED wraz z zastosowaniem autonomicznej redukcji mocy w oprawach. Wymieniono też przewody zasilające oprawę oraz zabezpieczenia wraz z zaciskami na liniach napowietrznych dla opraw oświetleniowych.

Celem tej inwestycji było zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, redukcja emisji CO2 oraz zmniejszenie kosztów utrzymania. Skutkiem jest podniesienie standardu partnerskich gmin, wzrost bezpieczeństwa i zadowolenia społecznego, jak również ujednolicenie systemów oświetlenia na terenie miasta Starogardu, sąsiadujących z nim gmin oraz Gminy Bobowo.

Spośród 4086 opraw ledowych – 2724 trafiło do Starogardu Gdańskiego. Oprawy wymieniono m.in. na ulicach: Zblewskiej, Jagiełły Pelplińskiej, Unii Europejskiej, Pomorskiej, Niepodległości, Nowowiejskiej, Południowej – łącznie 70% opraw w całym mieście. W Gminie Starogard Gdański wymieniono 1101 opraw, a w Gminie Bobowie na ulicach pojawiło się 261 lamp z nowymi oprawami.

Całkowity koszt projektu wyniósł 7 221 798,72 zł, w tym 5 264 691,27 stanowi dofinansowanie ze środków regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 Działanie 10.04 Redukcja emisji.

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl