Janusz Stankowiak i Stefan Scharmach kawalerami Królewskiego Orderu św. Stanisława

Prezydent Miasta Starogard Gdański i major 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich dołączyli do społeczności Dam i Kawalerów, zjednoczonych patronatem św. Stanisława w służbie Ojczyźnie. 14 maja w Warszawie odznaczeni zostali Królewskim Orderem Świętego Stanisława. Wyróżnienie jest formą indywidualnego uhonorowania szczególnych zasług w służbie drugiemu człowiekowi.

Królewski Order Świętego Stanisława to wyjątkowe odznaczenie. Pierwszym Wielkim Mistrzem Orderu 7 maja 1765 roku został sam króla Stanisław August Poniatowski. Wyróżnienie zajmuje drugie miejsce w hierarchii polskich orderów, po Orderze Orła Białego, a przed ustanowionym w 1792 r. Orderem Virtuti Militari.

Odznaczeni Królewskim Orderem św. Stanisława 14 maja 2023 roku

14 maja w Kościele św. Krzyża w Warszawie Wielki Mistrz Orderu Świętego Stanisława Mirosław Nadera wręczył prezydentowi miasta Januszowi Stankowiakowi i mjr Stefanowi Scharmachowi Królewskie Ordery św. Stanisława. Honorowe wyróżnienie przyznała im Wielka Narodowa Kapituła Królewskiego Orderu Świętego Stanisława w Polsce. Wniosek o ich przynanie złożył Mariusz Brodnicki dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej.   

Starogardzianie w gronie Dam i Kawalerów Królewskiego Orderu

Prezydnet otrzymał Order za wzorową pracę samorządową, wyjątkową wrażliwość społeczną oraz dbałość o dobro mieszkańców miasta i ich rozwój kulturalny.

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak odbiera Królewski Oeder św. Stanisława z rąk Wielkiego Mistrza Orderu Mirosława Nadery

– W dążeniu do budowania w Starogardzie Gdańskim społeczeństwa obywatelskiego, postawił na dialog z mieszkańcami, współpracę z lokalnym środowiskiem biznesowym oraz organizacjami pozarządowymi. Konsekwentnie od 2014 roku realizacje politykę zrównoważonego rozwoju w oparciu o poprawę infrastruktury miejskiej, rozwój gospodarczy miasta, kulturalny oraz nową jakość usług społecznych – czytał w laudacji członek Kapituły Wiesław Fleszar.  – Prezydent Janusz Stankowiak ma na swoim koncie kilka osobistych wyróżnień. Jednym z nich jest medal 30-lecia odzyskania niepodległości przez Ukrainę. W maju 2021 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie Janusz Stankowiak odebrał z rąk premiera Mateusza Morawieckiego Honorowe Odznaczenie „Za zasługi dla samorządu terytorialnego”.

Z kolei mjr Stefan Scharmach wyróżniony został za działalność społeczną i kultywowanie polskich tradycji kawaleryjskich.

Major Stefan Scharmach ze Szwadeonu 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich odbiera gratulacje od kapituły Orderu

– Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Szwadron 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Przyczynił się też do odtworzenia i odrestaurowania przedwojennego Kasyna Oficerskiego w Starogardzie Gdańskim – czytał Wiesław Fleszar.

Praemiando Incitat” (nagradzając zachęca) dwizą Komandorii Orderu

Uroczystość uhonorowania orderami Damy i Kawalerów poprzedziła Msza Św. koncelebrowana przez księży misjonarzy Wincentego a Paulo. Kandydatów do Orderu oraz zaproszonych gości przywitała Wielka Kanclerz Kapituły prof. dr hab. n.med. Ewa Swoboda-Kopeć.

na zdjeciu wudać grupę starszych ludzi w elegancjich strojach z szarfami przewieszonymi przez bok. Przy mikrofonie stoi kobieta. Wszyscy znajdują się kościele
Wielka Kanclerz Kapituły prof. dr hab. n.med. Ewa Swoboda-Kopeć ( przy mikrofonie) wraz z Komandorium Orderu

– Nagrodzeni Orderem stanowią zorganizowaną społeczność Dam i Kawalerów, zjednoczonych patronatem św. Stanisława w służbie Ojczyźnie.  Łączy ich  prawe, sprawiedliwe i honorowe postępowanie w relacjach międzyludzkich. Misją Komandorii Orderu Świętego Stanisława jest bowiem kształtowanie lepszej przyszłości, Czynią to poprzez upowszechnianie i praktykowanie uniwersalnych wartości oraz krzewienie patriotycznych postaw, zgodnie z najlepiej pojętą polską tradycją narodową. Dewizą Orderu są słowa: „Praemiando Incitat” (nagradzając zachęca) – podsumowała Wielka Kanclerz Kapituły.

W dniu 14 maja 2023 r. do grona  Dam i Kawalerów, zjednoczonych patronatem św. Stanisława w służbie Ojczyźnie, włączonych zostało ponad 30 osób. Wszyscy zasłużyli się w dziedzinie nauki, kultury, działalności charytatywnej i rozwoju polskiej samorządności. 

fot. Magdalena Dalecka