Jak zastrzec kartę płatniczą?

Jeśli stracimy kartę płatniczą, przede wszystkim niezwłocznie należy zadbać o to, by nikt nie mógł się nią posłużyć. Związek Banków Polskich realizuje Kampanię Informacyjną Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. 1 stycznia 2014 r. uruchomił System Zastrzegania Kart.

Aby szybko i efektywnie zastrzec zgubioną lub skradzioną kartę płatniczą wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: (+48) 828 828 828. Jest to możliwe z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer dostępny jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ułatwia kontakt z wydawcą karty i jej zastrzeżenie w sytuacji, gdy czas odgrywa istotną rolę. Jedynym kosztem ponoszonym przez posiadacza karty jest koszt połączenia, zgodny z tabelą opłat jego operatora.

Kampania Informacyjna Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE prowadzona jest pod hasłem „Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w Banku! – Nie pozwól ukraść swojej tożsamości!”. Patronat objęło nad nią Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Współpracy podjęła się także Policja oraz Federacja Konsumentów. Jej celem jest przeciwdziałanie przestępstwom z użyciem skradzionych i zgubionych dokumentów tożsamości. Według danych z najnowszego „Raportu o dokumentach – infoDOK”, w III kwartale 2016 r. odnotowano 1 552 próby wyłudzeń kredytów, na kwotę ponad 64 mln zł.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl