Jak spędzić ferie w mieście

Zajęcia artystyczne, historyczne, czy sportowe. W Starogardzie Gdańskim podczas ferii zimowych młodzi mieszkańcy nie powinni się nudzić. Atrakcje zaplanowały takie instytucje, jak: SCK, OSiR, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Ziemi Kociewskiej.

W dniach od 16 do 20 stycznia 2023 r. w godz. 10:00 – 13:00 Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza dzieci na zorganizowany wypoczynek. W programie: warsztaty taneczne, kreatywne, muzyczne, plastyczne, a także konkursy, gry i zabawy. Każdy dzień będzie inny, pełen atrakcji i niespodzianek.

Zapisów dokonywać należy osobiście w dniu 11 stycznia o godz.16:00 w Starogardzkim Centrum Kultury, przy al. Jana Pawła II 3. Szczegóły pod nr tel. 885 236 000.

Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na akcję pod nazwą „Zima z OSIR-em”. W dniach 16 – 20 stycznia 2023 r. w godz. 10:00 – 13:00 w Miejskiej Hali Sportowej im. Andrzeja Grubby zorganizowany będzie wypoczynek przeznaczony dla dzieci w wieku 7 – 16 lat (I – VIII klasa szkoły podstawowej. W programie m.in.: gra terenowa, zajęcia na lodowisku (w przypadku dostępności), wycieczka, zajęcia sportowe i plastyczne, wyjście do kina. Dodatkową atrakcją jest lodowisko.

Podczas ferii Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza od poniedziałku do piątku na godz. 10:00. Na dzieci czekać będą różne aktywności: głośne czytanie, poznawanie ciekawostek naukowych, zadania, zabawy ruchowe, filmy familijne, gry planszowe i prace plastyczne. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6 – 12 lat. Obowiązują zapisy!

Zajęcia tematyczne: Poniedziałki i piątki, godz. 10:00 – 12:00

16 stycznia poznamy fakty o śniegu i zimie. 20 stycznia szczególnie pomyślimy o obchodzących swoje święta babciach i dziadkach. 23 stycznia dowiemy się co nieco o Księżycu, a 27 stycznia porozmawiamy o tym, co to znaczy być dobrym przyjacielem.

Filmy familijne i prace plastyczne: Wtorki i czwartki, godz. 10:00 – 12:30

17, 19, 24 i 26 stycznia w Czytelni Popularnonaukowej czekają seanse filmowe, podczas gdy w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży w ruch pójdą farby, nożyczki i inne plastyczne (ale nie tylko!) akcesoria. Stwórzmy coś razem!

Gry planszowe i zadania specjalne: Środy, godz. 10:00 – 12:00

Gry planszowe są świetną rozrywką i treningiem dla umysłu. Chętni będą mogli zmierzyć się z zadaniami specjalnymi: 18 stycznia uczcimy Dzień Kubusia Puchatka, a 25 stycznia wcielimy się w pisarzy tworzących własne opowieści.

Muzeum Ziemi Kociewskiej proponuje „Ferie Zimowe po kociewsku 2023”.

Warsztaty w zimowym klimacie
Bez ograniczeń wiekowych. W czasie trwania zajęć dzieci wykonają obrazek przedstawiający zimowe drzewo i bałwanka. Powstanie także zimowe miasteczko z kamieniczkami oraz wyklejanka ze śnieżynkami. W czasie warsztatów usłyszymy również dwa teksty w gwarze kociewskiej i nauczymy się kociewskich słówek powiązanych z zimą. Ułożymy i skleimy zimowe puzzle, a także rozwiążemy krzyżówki i rebusy z zimowymi hasłami.

Konkurs wiedzy historycznej o Starogardzie
a) kl. I-III – gra terenowa w muzeum (szukanie wskazanych eksponatów, obrazów itd.)
b) kl. IV-VIII – test wiedzy o mieście (do wyboru: otwarty – zadajemy pytania grupie i kto wie ten odpowiada; zamknięty – test pisemny jednokrotnego wyboru)

Warsztaty z szyfrowania
a) Część teoretyczna – kilka słów nt. historii szyfrów, informacje o Enigmie i złamaniu jej kodu przez polskich matematyków, rozkazy TOW Gryf Pomorski jako przykład szyfrowania na Pomorzu
b) Część praktyczna – szyfrowanie zdania/krótkiego komunikatu (w zależności od grupy wiekowej) wybraną metodą (można też wykorzystać szyfr Gryfa Pomorskiego)

Warsztaty genealogiczne – Szukamy naszych przodków
Raczej dla kl. VII-VIII i szkół średnich; trochę teorii i praktyka – szukanie pamiątek, dokumentów, zdjęć w domach itp. i przygotowanie drzewa bądź eseju nt. genealogii swojej rodziny

Malowanie karykatur znanych postaci historycznych
Bez ograniczeń wiekowych; pokazujemy zdjęcia i każdy rysuje karykaturę, niezależnie od tego czy ktoś potrafi rysować, to i tak będzie oryginalnie.

Opisz eksponat (co to jest, do czego służyło itp.)
Bez ograniczeń wiekowych; dajemy kilka-kilkanaście eksponatów do wyboru, każdy wybiera jeden i tutaj już dowolnie – może opisać sam eksponat (jak wygląda itd.), ale może też poszukać i przedstawić szerszą informację (np. szyld Winkelhausena – i przedstawia pokrótce historię samych zakładów), do wykonania częściowo w domu

Karty zabytków
Wypełnianie kart zabytków (archeologicznych, etnograficznych): nazwa, opis, rysunek, funkcja. Uzupełnienie wiedzy o danym obiekcie z pomocą prowadzącego.

Pieczątki
Wykonanie pieczątki przedstawiającej wybrany przez siebie eksponat. Uczeń wybiera z wystawy dany przedmiot i wykonuje jego zarys ołówkiem. Prowadzący wykonuje pieczątkę, którą dziecko zabiera do domu w formie pamiątki.

Legendy i ciekawostki związane ze Starogardem
Prowadzący snuje ciekawą opowieść o naszym mieście, a dzieci po jej wysłuchaniu wykonują przy pomocy kolorowej kredy i czarnych kartek wspólny rysunek.

Gry
Możliwość zagrania w gry związane z miastem (rodzinna gra planszowa, rodzinna gra w pary, puzzle)

Filmy
– „Kamień” – legenda o diabelskim kamieniu we wsi Pinczyn
– „Był taki Starogard”
– „Piekiełki – legenda o drwalu, miłości i pokrzywach”
– „Dusza Kociewia – twórczość ludowa na Kociewiu – rzeźba”
– „Dusza Kociewia – twórczość ludowa na Kociewiu – gadki kociewskie”
– „Dusza Kociewia – twórczość ludowa na Kociewiu – tradycyjny haft kociewski”
– „Dusza Kociewia – Modrzewiowy Dworek w Szteklinie”

Teatr lalek:
– „Czerwony Kapturek”
– „O siedmiu krasnoludkach”
– „Żuraw i czapla”
– „Złoto króla Megamona”
– „O przekupnych zwierzętach”

Możliwość łączenia ze sobą poszczególnych atrakcji. Dodatkowo bezpłatne zwiedzanie Muzeum dla grup dzieci i młodzieży z opiekunem po wcześniejszym ustaleniu terminu pod nr tel. 58 56 246 75.