Jak radzić sobie z zagrożeniem epidemicznym? Konferencja Straży Gminnych i Miejskich

Stan zagrożenia epidemicznego dla wielu służb jest okresem wzmożonej aktywności i odpowiedzialności. 25 września w Starogardzie Gdańskim odbyła się na ten temat Konferencja Komendantów Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego oraz Unii Metropolii Polskich.

Udział wzięli w niej przedstawiciele 17 Straży Gminnych i Miejskich: z Gdańska, Sopotu, Szczecina, Władysławowa, Rumi, Pruszcza Gdańskiego, Pelplina, Kościerzyny (Gmina i Miasto), Słupska (Gmina i Miasto), Lęborka, Wejherowa, Kwidzyna, Kartuz, Chojnic oraz Starogardu Gdańskiego. Uczestników konferencji przywitała Prefekt Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Starogardzie Gdańskim Krystyna Kwidzińska-Kulas.

– W imieniu wszystkich zebranych tutaj strażników dziękuję za zaproszenie do tak pięknego, intensywnie zmieniającego się i rozwijającego miasta, jakim niewątpliwie jest Starogard Gdański. Podziwiam obecnego prezydenta Janusza Stankowiaka, który z wielką konsekwencją realizuje wszystkie cele, jakie wyznaczył sobie najpierw na pierwszą, a potem na drugą kadencję. Bardzo się cieszę, że dzisiaj jest z nami jego zastępca ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki. Pełni niełatwą rolę, ale radzi sobie z nią doskonale, bo samorządowcem jest od lat – na początku konferencji powiedział Prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych Rzeczpospolitej Polskiej, Komendant Straży Miejskiej w Częstochowie Artur Hołubiczko.

Od lewej: Zastępca Prezydenta Miasta Starogard Gdański ds. Techniczno-Inwestycyjnych Tadeusz Błędzki; Komendant Straży Miejskiej w Rumi Roman Świrski; Prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych Rzeczpospolitej Polskiej, Komendant Straży Miejskiej w Częstochowie Artur Hołubiczko oraz Prefekt Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Starogardzie Gdańskim Krystyna Kwidzińska-Kulas.

– Takie spotkania jak to są okazją do wymiany doświadczeń, rozmów, zdobywania nowej wiedzy, która zawsze jest pożądana i potrzebna. Tym bardziej teraz, kiedy żyjemy w czasach wielkiej niepewności związanej z zagrożeniem epidemicznym. Życzę owocnych obrad – mówił Zastępca Prezydenta Miasta Starogard Gdański ds. Techniczno-Inwestycyjnych Tadeusz Błędzki.

Konferencja stała się też doskonałym momentem na nadanie Krzyża Zasługi Romanowi Świrskiemu. To zaszczytne wyróżnienie przyznaje Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych Rzeczpospolitej Polskiej. Roman Świrski otrzymał je za zasługi dla ochrony porządku publicznego i bezpieczeństwa oraz wieloletnią, wzorową pracę w Straży Miejskiej w Rumi. Akt nadania Krzyża Zasługi wręczył mu wiceprezydent Tadeusz Błędzki. Krzyż Zasługi osobiście przypiął Prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych Rzeczpospolitej Polskiej Artur Hołubiczko.

Wiceprezydent Starogardu Gdańskiego Tadeusz Błędzki wręcza Komendantowi Straży Miejskiej w Rumi Romanowi Świrskiemu Akt Nadania Krzyża Zasługi przyznawanego przez Krajową Radę Komendantów Straży Miejskich i Gminnych Rzeczpospolitej Polskiej.

Poza dyskusją na temat zagrożenia epidemicznego, podczas spotkania omówiono także przebieg i wyniki kontroli prowadzonych w Strażach Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego; zamierzenia rządowe dotyczące zmian prawnych związanych z formacją Straży Miejskich i Gminnych; sposoby na wykorzystanie antynarkotykowej walizki edukacyjnej w działaniach profilaktycznych, a także główne zadania Eko Patrolu, czyli nowego referatu Straży Miejskiej w Gdańsku.

Fot. Małgorzata Rogala