Jak pomóc dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem?

Profilaktyka przemocy i wykorzystywania seksualnego dzieci, przyjazny wymiar sprawiedliwości, czy pomoc najmłodszym w przypadku przestępstwa to tematy, wokół których zgromadzili się profesjonaliści podczas konferencji „Dziecko pokrzywdzone przestępstwem – profilaktyka, interwencja, pomoc”, jaka 25 września odbyła się w naszym mieście. Jej organizatorem była Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która w Starogardzie prowadzi Centrum Pomocy Dzieciom.

– Chcieliśmy, aby to wydarzenie było przestrzenią wymiany wiedzy i doświadczeń między profesjonalistami pomagającymi dzieciom. Jego uczestnicy pracują w różnych organizacjach i instytucjach, często wzajemnie nie dostrzegając swoich perspektyw i nie znając swoich ofert – mówi prezes Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dr Monika Sajkowska. – Wierzymy, że dzięki takim spotkaniom, mogą nie tylko więcej wiedzieć, ale też lepiej ze sobą współpracować i zapewniać pokrzywdzonym dzieciom bardziej kompleksową ofertę – dodaje dr Sajkowska.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak

Konferencja podzielona była na trzy sesje tematyczne (profilaktyka, interwencja i pomoc). Poruszono takie tematy, jak m.in. edukacja dzieci nt. ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem, edukacja rodziców w zakresie wychowania bez przemocy, przyjaznego przesłuchiwania dzieci, interdyscyplinarnej pomocy w przypadkach krzywdzenia, czy terapii traumy.

– Bardzo się cieszymy, że ta konferencja odbyła się właśnie w naszym mieście – powiedział Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak. – Po pierwsze, nigdy dotąd nie było tu tak dużego wydarzenia dla profesjonalistów, które poruszałoby tematykę krzywdzenia dzieci, a wiemy, że zapotrzebowanie na tę wiedzę jest ogromne. A po drugie, dokładnie rok temu otworzyliśmy w Starogardzie pierwsze w Polsce, modelowe Centrum Pomocy Dzieciom, które zapewnia kompleksową pomoc dzieciom, które doświadczyły przemocy lub wykorzystywania – dodaje prezydent Stankowiak.

Koordynatorka Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim Aurelia Jankowska. 

– Obserwujemy, jak wiele zmienia lokalnie nasza obecność, jak wprowadza pewien porządek pomocy w tych trudnych sprawach. Dzięki konferencji możemy jeszcze szerzej promować ideę pracy interdyscyplinarnej na rzecz najmłodszych – mówi Aurelia Jankowska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, koordynatorka Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim.

W wydarzeniu udział wzięło 220 profesjonalistów z całej Polski: sędziów, prokuratorów, adwokatów, psychologów, pedagogów, biegłych sądowych, policjantów i kuratorów sądowych.

Konferencja objęta była patronatem Prezydenta Miasta Starogard Gdański Janusza Stankowiaka oraz Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku Rafała Terleckiego. Partnerami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim, Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. oraz Fundacja Batorego.

Fot. Małgorzata  Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl