Jak pokonać bariery?

Osoby niepełnosprawne w codziennym życiu napotykają wiele barier, także tych architektonicznych. O tym, jak trudno sobie z nimi poradzić na własnej skórze przekonali się uczestnicy szkolenia, które 11 października w Urzędzie Miasta przeprowadzili trenerzy z Fundacji Integracja Tomasz Wasielewski oraz Kamil Kowalski.

Szkolenie podzielone było na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Podczas tej pierwszej osoby, które wzięły w nim udział dowiedziały się z jakimi problemami najczęściej spotykają się osoby z niepełnosprawnościami. Sami też dzielili się swoimi i obserwacjami na ten temat. W warsztatach udział wzięli: prezydent Janusz Stankowiak, wiceprezydent Maciej Kalinowski, naczelnicy wydziałów, pracownicy Urzędu Miasta, a także przedstawiciele: Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Miejskiego Zakładu Komunikacji, Starogardzkiego Centrum Kultury, Muzeum Ziemi Kociewskiej, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Bernarda Sychty, Kociewskiego Centrum Zdrowia oraz PCPR Starogard.

Po części teoretycznej, wraz z trenerami Kamilem Kowalskim i Tomaszem Wasielewskim, uczestnicy ruszyli w teren. Odwiedzili obiekty Ośrodka Sportu i Rekreacji, ale żeby lepiej zrozumieć i utrwalić wcześniej omawiane zagadnienia drogę przebyli na wózkach lub w specjalnych goglach imitujących niedowidzenie. – Łatwo nie było… Dziękujemy Fundacji Integracja za przygotowanie szkolenia oraz wszystkim uczestnikom i gościom. Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji kierujemy w stronę: Pani Bożeny Bielińskiej (Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych), Pani Marii Szumacher (Przewodniczącej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych), a także Pań z Wydziałów: Spraw Społecznych oraz Informacji Społecznej – mówią przedstawiciele organizatora warsztatów.

– Szkolenie, podczas którego część z nas usiadła na wózkach inwalidzkich, a część zobaczyła jak poruszają się niewidomi nie miało na celu tego, żebyśmy poczuli się jak osoby niepełnosprawne, ale żeby one mogły czuć się w Starogardzie Gdańskim tak samo jak pełnosprawni mieszkańcy – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Warsztaty pod nazwą „Znoszenie barier architektonicznych i dostosowanie obiektów budowlanych oraz ich otoczenia dla osób z niepełnosprawnością” zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie Starogard 2030 w ramach zadania publicznego, finansowanego przez Gminę Miejską Starogard Gdański.

Fot. Małgorzata Rogala

 

 

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl