Inwestycje ruszają w mieście

Już w grudniu 2016 roku było wiadomo, że rok 2017 będzie rokiem wyjątkowym. Radni Rady Miasta przyjmując budżet, zatwierdzili rekordową sumę 60 mln zł na inwestycje. – Dzięki tym pieniądzom Starogard wypięknieje, a mieszkańcom będzie się żyło lepiej – zapewnia prezydent Stankowiak. Niestety wyjątkowość roku 2017 polega też na tym, że Starogard na kilkanaście miesięcy zamieni się w jeden wielki plac budowy.

Planowane inwestycje potrwają do połowy 2018 roku. Prace budowlane będą prowadzone równocześnie na wielu frontach robót m.in. na ulicy Kościuszki, w okolicy dworca PKP i Alei Wojska Polskiego, Rynku i parku miejskiego. Wszystkich mieszkańców i osoby prowadzące działalność w rejonach prowadzonych inwestycji władze miasta z góry przepraszają za utrudnienia i proszą o wyrozumiałość.

Przebudowa ul. Kościuszki

Ulica Kościuszki przed remontem

II etap przebudowy ulicy Kościuszki obejmuje odcinek od skrzyżowania z ulicą Pelplińską do ronda Pitagorasa. Będzie realizowany w trzech etapach. Wykonuje go Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Starogardzie Gdańskim.  Od środy 26 kwietnia zamknięty zostanie pierwszy odcinek Kościuszki od skrzyżowania z ul. Pelplińską do skrzyżowania z ul. Przejezdną. Wiąże się to ze zmianami w kursowaniu miejskich i państwowych autobusów. Prosi się mieszkańców o bieżące śledzenie komunikatów przewoźników. Zgodnie z podpisaną umową ulica Kościuszki powinna zostać oddana do użytku pod koniec października. W ten sposób najstarsza arteria miasta stanie się jedną z najnowocześniejszych dróg w Starogardzie.

Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego w Starogardzie Gdańskim

Dworzec PKP przed przebudową

Najważniejsza i największa inwestycja obejmie przebudowę Dworca PKP wraz z przylegającą do niego infrastrukturą drogową. Zadanie wykonuje firma STRABAG. Prace porządkowe już ruszyły. Wykonawca dokonał niezbędnej wycinki drzew i krzewów oraz rozebrał niepotrzebne budynki w okolicy dworca kolejowego. Od poniedziałku 24 kwietnia po wschodniej stronie głównego dworca montowany jest tzw. dworzec tymczasowy. Zaraz po uruchomieniu tymczasowych kas biletowych rozpocznie się przebudowa budynku głównego. Równocześnie w maju rozpoczną się prace na I etapie przebudowy Al. Wojska Polskiego, tj na odcinku od ul. Gdańskiej do ul. Wybickiego. Prace na tym etapie potrwają do końca sierpnia. Wykonawca rozpocznie je od niezbędnych rozbiórek, przebudowy kolizji infrastruktury i budowy nowej kanalizacji deszczowej. Ponieważ roboty prowadzone będą niezależnie na kilku frontach robót, drugim miejscem gdzie zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu będzie odc. ul. Hillar i tzw. ulicy „nowoprojektowanej” tj. łączącej ul. Hillar z ul. Kolejową. W okresie wakacyjnym tj . od lipca zaplanowane są prace przy przebudowie skrzyżowania ul. Gdańskiej z ul. Skorupki i ul. Grunwaldzką. Przebudowa tego obszaru ma potrwać ok. 3 miesięcy. W związku z tym prosi się mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu realizowanych prac.

Przebudowa ul. Jabłowskiej – skrzyżowanie z ul. Pelplińską

Skrzyżowanie ulicy Pelplińskiej z ulicą Jabłowską

Dobrą wiadomością dla mieszkańców jest fakt, że przebudowa skrzyżowania ul. Jabłowskiej z ul. Pelplińską dobiega końca. Wykonawca powinien zakończyć prace w maju. Właściwa organizacja ruchu na tym odcinku przywrócona zostanie jednak dopiero po zakończeniu całej przebudowy DW 222 tj. odcinka. ul. Pelplińskiej. W ramach tego zadania na dojazdach do skrzyżowania wydzielone zostaną dodatkowe pasy ruchu dla kolizyjnych lewokrętów i pojawi się sygnalizacja świetlna.

Docieplenie trzech szkół podstawowych i jednego gimnazjum

Publiczne Gimnazjum nr 1 zostanie docieplone w 2018 roku

Zadanie wykonują starogardzkie firmy SMOK sp. j. i Przedsiębiorstwo Handlowe STELLA. W związku z tym, że inwestycja jest realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj” trwa przygotowywanie niezbędnych dokumentacji w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Właściwe prace remontowe rozpoczną się po zakończeniu roku szkolnego i potrwają przez całe wakacje, kiedy w szkołach nie będzie uczniów. W tym roku ocieplone zostaną trzy budynki szkół: SP1, ZSP na Łapiszewie oraz 1 budynek szkoły SP 4, a w 2018 roku – Publiczne Gimnazjum Nr 1. Ze względu na znaczną kubaturę i powierzchnię budynku szkoły SP1 prace na tym obiekcie najprawdopodobniej zakończą się w październiku, natomiast w pozostałych lokalizacjach uczniowie od nowego roku będą uczyć się w cieplejszych salach. Dla przypomnienia na „Termomodernizację obiektów użyteczności publicznej wraz z modernizacją i usprawnieniem źródeł ciepła i energii” miasto pozyskało maksymalne dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 85% kosztów , tj. ok. 2,5 mln zł.

Kanalizacja sanitarna: Poziomkowa – Malinowa

Ulica Jagodowa już po remoncie kanalizacji

Prace przy budowie kanalizacji sanitarnej w rejonie ulic Poziomkowej, Malinowej, Jagodowej i Borówkowej rozpoczęły się niecały rok temu. Patrząc na stan zaawansowania robót inwestycja powinna zakończyć się pod koniec maja. W związku z tym w czerwcu pracownicy wydziału techniczno-inwestycyjny z Urzędu Miasta będą przyjmowali formalne zgłoszenia zakończenia robót oraz postarają się o otrzymanie pozwoleń na użytkowanie wybudowanej infrastruktury. Po zakończeniu tych formalnych procedur, mieszkańcy będą mogli rozpocząć proces podłączania swoich nieruchomości do sieci kanalizacji sanitarnej. Informacji dotyczących przyłączenia się do sieci KS udziela przedsiębiorstwo PWiK Star WiK. Zgodnie z zapisami ustawowymi mieszkańcy mają obowiązek podłączenia się do wybudowanej sieci KS, dlatego wszystkich właścicieli domów przy ulicach: Poziomkowej, Malinowej, Jagodowej i Borówkowej prosi się o respektowanie tego obowiązku.

Kolejna sieć kanalizacji sanitarnej powstanie w rejonie ul. Kormoraniej i Sowiej na Łapiszewie. W maju ogłoszony zostanie przetarg na wyłonienie wykonawcy prac.

Starogardzki Rynek od nowa

Rynek Miejski

Na ten remont mieszkańcy czekają od wielu lat. Prawdopodobnie prace ruszą w czerwcu. Wszystko zależy od tego, czy przetarg na wykonawcę zadania zostanie pozytywnie rozstrzygnięty w terminie. Przebudowa planowana jest w trzech etapach. Pierwszy spowoduje zamknięcie ulicy Podgórnej oraz części wschodniej i południowej Rynku. Cala inwestycja Starogardzki Rynek od nowa – ochrona dziedzictwa kulturowego i podniesienie jakości historycznej przestrzeni publicznej w Starogardzie Gdańskim obejmie cały Rynek, ul. Podgórną, odc. ul. Hallera od. ul. Kanałowej do Rynku, odc. ul. Wodnej od ul. Podgórnej do rz. Wierzycy, odc. ul. Tczewskiej od Rynku do ul. Podgórnej oraz odc. ul. Sambora od Rynku do ul. Zajezdnej. Oprócz nowej nawierzchni ulic przebudowana zostanie również sieć elektroenergetyczna, kanalizacja deszczowa, wodociąg i kanalizacja sanitarna oraz zainstalowane zostanie nowe oświetlenie i monitoring. Uroku dodadzą stylowe elementy małej architektury, czyli ławeczki, siedziska, fontanna, stojaki dla rowerów, kosze na śmieci i lampy. Zakończenie inwestycji planowane jest  na koniec maja przyszłego roku.

Park Nowe Oblicze

Park Nowe Oblicze przy Starogardzkim Centrum Kultury w budowie

Prace budowlane w nowym parku trwają już od listopada 2016 roku. Zadanie wykonuje Firma Handlowa Adam Kowalczyk. Docelowo teren przy SCK ma stać się miejscem wypoczynku i rekreacji dla wszystkich starogardzian. Powstanie tam park z ławeczkami, stolikami i fontanną. Cały teren zostanie ciekawie oświetlony wysokimi i niskimi lampami. Jak dotąd powstały już pierwsze ścieżki dla pieszych, chodniki, nowy zjazd z Alei Jana Pawła II do Miejskiego Przedszkola nr 6 „Modraczek” oraz  parking na 18 miejsc postojowych. Do zakończenia inwestycji pozostały dwa miesiące. Nowy park ma zostać oddany do użytku pod koniec czerwca tego roku.

Rewitalizacja Parku Miejskiego

 

Park Miejski zostanie uporządkowany i odnowiony

Inwestycję realizuje firma ECOZET w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Do końca sierpnia tego roku powstanie projekt przebudowy parku miejskiego, budowy ścieżki wzdłuż Wierzycy oraz drogi dojazdowej do jeziora Kochanki z parkingiem i miejscem do wypoczynku. Jesienią tego roku ruszą prace budowlane. Najwięcej utrudnień dla mieszkańców będzie podczas odnowy parku miejskiego, który na czas budowy będzie tymczasowo zamknięty.

Budowa i rozbudowa placów zabaw

Obecnie zakończył się proces projektowania pięciu miejsc zabaw dla dzieci. Na początku maja miasto ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawców budowy nowych i rozbudowy istniejących już miejsc rekreacji/placów zabaw.
– plac zabaw przy ul. Sadowej,
– park linowy w Parku Kocborowskim (budżet obywatelski),
– boisko wielofunkcyjnego na placu zabaw Akadaemia Fiku-Miku (budżet obywatelski)
– Twój Rodzinny Park Edukacji Sportowej i Wypoczynku (budżet obywatelski)
– „Jacek i Agatka” Plac zabaw (budżet obywatelski)
Prace budowlane rozpoczną się najwcześniej w czerwcu, a ich zakończenie planowane jest pod koniec lipca. Miasto postara się, aby  mieszkańcy mogli korzystać z tych atrakcji jeszcze w okresie wakacyjnym.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl