Inwestują setki milionów w innowacje z korzyścią dla miasta

Polpharma to największy zakład produkcyjny w Starogardzie Gdańskim. Zatrudnia ponad 2000 osób. Jego misją jest pomagać ludziom żyć zdrowo w zdrowym świecie. Firma inwestuje nie tylko w pracowników, ale też we własny rozwój. W środę 26 kwietnia br. nowe inwestycje – zrealizowane i w trakcie budowy zobaczył Prezydent Starogardu Gdańskiego. Spotkał się z członkami Zarządu firmy w ramach spotkań z lokalnymi przedsiębiorcami już po raz drugi.

O tym, że Polpharma ma wielkie plany na rozwój zakładu w Starogardzie Gdańskim Prezydent dowiedział się w październiku 2018 roku. Była to jego pierwsza wizyta gospodarcza w Zakładach Farmaceutycznych i 32 w całym cyklu spotkań z przedsiębiorcami. 26 kwietnia 2023 po raz drugi zagościł w murach największego zakładu produkcyjnego w Starogardzi Gdańskim. Miedzy innymi zobaczyć realne efekty tych planów.

Wizyta gosporacza Prezydneta Miasta Starogard Gdański w Zakładach Farmaceutycznych Polpharma

Prezydenta oraz wiceprezydenta Tadeusza Będzkiego, którym towarzyszyli prezes SKB Barbara Stanuch i członek zarządu SKB Mariusz Szwarc – przywitali członkowie Zarządu ZF Polpharma Wojciech Rosa i Andrzej Dziuban oraz Magdalena Rzeszotalska Szefowa Działu Komunikacji Korporacyjnej i CSR/ESG, Polpharma S.A

Covidowe lekcje i nowe pomysły

Zanim goście zwiedzili nowe inwestycje, zobaczyli krótką prezentację na temat działalności Firmy. Dyrektor Finansowy Wojciech Rosa w dużym skrócie omówił sytuację Polpharmy po covidzie. Opowiedział o tym, jakie wnioski wyciągnęli i jaki wpływ miały na obecny kierunek rozwoju zakładu, zwłaszcza w dobie globalnego kryzysu gospodarczego.

Od lewej: Magdalena Rzeszotalska, Wojciech Rosa i Andrzewj Dziuban – ścisły zarząd firmy Polpharma w Starogardzie Gdańskim

– Skutki pandemii w branży farmaceutycznej odczuliśmy bardzo mocno. O ile człowieka można było wysłać na home office, to maszyn – nie. Nie mogliśmy zaprzestać produkcji leków. Co ósme opakowanie lekarstw w aptece pochodzi z naszego zakładu, a w szpitalach nawet co trzecie. Poczucie odpowiedzialności oraz sytuacja wymusiły na nas konieczność zmiany organizacji pracy oraz zaostrzenia i tak już rygorystycznych zasad bezpieczeństwa – powiedział Dyrektor Finansowy. – Drugą lekcją, którą musieliśmy szybko odrobić, było uświadomienie sobie, jakim zagrożeniem dla europejskiego biznesu jest całkowite uzależnienie się od dostaw substancji aktywnych z rynku wschodniego – głównie Azji i Indii. Ich zamknięcie z powodu rozprzestrzeniającego się wirusa sprawiło, że musieliśmy skoncentrować się na rozwijaniu tych kompetencji, które już mamy i na tej bazie budować własną niezależność lekową. Stąd pomysł na budowę nowoczesnego zakładu API czyli laboratorium aktywnych substancji farmaceutycznych, w którym produkować będziemy produkty stosowane w onkologii – dodał Wojciech Rosa.

Gospodarcze bolączki

Gospodarz nawiązał też do obecnych problemów na rynku, wynikających z pogłębiającego się kryzysu gospodarczego. Zaznaczył, że pomysł na budowę farmy fotowoltaicznej właśnie z tego się narodził.

– Przy produkcji leków zużywamy ogromne ilości energii. Dlatego wielkim wyzwaniem dla nas był gwałtowny wzrost cen, jeśli chodzi o czynnik energetyczny. Problematyczna stała się też elektrociepłownia. O ile bez niej nie moglibyśmy funkcjonować, o tyle dostawa ciepła dla mieszkańców miasta okazał się nierentowna. Brak zgody na podniesienie opłat kosztuje nas w tej chwili miliony.  Nie wiem, jak długo to wytrzymamy – zaznaczył dalej Wojciech Rosa.

przy stole siedzi 7 osób . Patrzą na ekran , na którym wyświetlana jets prezentacja. Osoby siedzą bokiem twarzami zwróconymi w stronę ektranu
Wizyta gospodarcza Prezydneta Miasta Starogard Gdański w Zakładach Farmaceutycznych Polpharma

Na koniec wspomniał, że zgodnie z obietnicą złożoną w 2018 roku, zakład w Starogardzie Gdańskim jest dzisiaj fabryką, w którą najwięcej inwestują.

– Leki produkujemy w czterech oddziałach. Obecnie likwidujemy zakład Polfy w Warszawie. Produkcję przenosimy właśnie do Starogardu. Nowe laboratorium API chcemy uruchomić w II kwartale 2024 roku. Ta budowa kosztuje ponad 100 mln zł. Będą nowe miejsca pracy i robimy wszystko, aby zachęcać naszych pracowników do osiedlania się w Starogardzie – dodał członek Zarządu.

Farma Fotowoltaiczna i budowa laboratorium API

Oprócz szeregu informacji technicznych na temat nowych przedsięwzięć goście obejrzeli ich efekty. Zobaczyli farmę fotowoltaiczną oraz budowę laboratorium API w ramach projektu Prometeusz. Po nowych inwestycjach oprowadzali ich Kamil Zwierzyński i Bogdan Maślanek.

Dyrektor jednostki biznesowej Bogdan Maślanek tłumaczy gościom zasady działania przyszłego laboratorium

Podczas spotkania wiele usłyszeli też na temat społecznej roli ZF Popharma i jej wpływu na życie lokalnej społeczności w mieście. O polityce kadrowej i bonusach dla pracowników wspomniał Andrzej Dziuban zajmujący się w firmie sprawami HR. Z kolej o misji i strategii ZF Polpharma opowiedziała Magdalena Rzeszotalska. Podkreśliła, że misją zakładu jest pomaganie ludziom żyć zdrowo w zdrowym świecie. Jej osiągnieciu służyć mają działania oparte na odpowiedzialności, wspólnocie i otwartości. Omówiła też etyczne procesy biznesowe, wpływ na środowisko, działalność edukacyjną firmy i zasady zarzadzania zrównoważonym rozwojem.

Święto Polpharmy znowu w Starogardzie

Prezydenta Miasta Janusza Stankowiak ucieszył fakt, że do Starogardu powraca Święto Polpharmy. – Wracamy z naszym świętem do stolicy Kociewia. W tym roku piknik rodzinny dla naszych pracowników i wszystkich mieszkańców miasta zorganizujemy na Stadionie Miejskim 17 czerwca w godz. 14:00-23:00. Gościem wieczoru będzie Piotr Cugowski. Serdecznie zapraszamy – powiedziała Magdalena Rzeszotalska.

Prezydent podziękował bardzo za gościnę. Podkreślił, że cieszy się, że Starogard ma taki zakład z takimi tradycjami i możliwościami inwestycyjnymi.

– To co zobaczyliśmy jest imponujące, a to co usłyszeliśmy napawa dumą. Cieszę się, że efekty tych wszystkie planów, o których wspomnieliście Państwo 5 lat temu, dzisiaj są widoczne. Co wiecęj w perspektywie kilku kolejnych lat staną się realne z wielką korzyścią dla miasta i jego mieszkańców – powiedział prezydent.

Zaproszenie do współpracy z miastem

Od lewej: Prezydnet Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, Wiceprezydent miasta Tadeusz Błędzki

Jak podkreślił członek zarządu SKB Mariusz Szwarc rolą władz miasta jest dbanie o to, by mieszkańcy chcieli tu żyć, inwestować, uczyć się i pracować.

– Polpharama daje przykład, że warto w Starogardzie inwestować, że to miasto ma wielki potencjał i możliwości rozwoju. Moim zdaniem obecna władza sprawiła, że miasto bardzo się zmieniło, a mieszkańcy coraz bardziej się z nim identyfikują i czują dumę, bo mamy czym się pochwalić – powiedział Mariusz Szwarc .

Nawiązując do słów członka zarządy SKB Prezydent zaprosił przedstawicieli Polpharmy na spotkanie, w którym zaprezentuje zmiany, jaki uległo miasta na przestrzeni ostatnich lat i plany na przyszłość.