Instagramerzy z Trójmiasta uwiecznią Starogard w kadrach

11 października Starogard Gdański będzie gościł ponad 20 pasjonatów fotografii z Trójmiasta. Rezultat ich pracy będzie można zobaczyć na instagramowym profilu IgersGdansk oraz miejskim starogard.gdanski.

Instagram to drugie co do wielkości zaraz po Facbooku medium społecznościowe. Dostęp ma do niego każdy, kto na swoim smartfonie zainstaluje odpowiednią aplikację, umożliwiającą publikację zdjęć od razu po ich wykonaniu. Zdjęcia są dostępne dla innych instagramowiczów, zwłaszcza dla tych którzy obserwują nasz profil.

Starogard Gdański istnieje na instagramie (starogard.gdanski) od maja 2016 roku.

– Publikujemy przede wszystkim zdjęcia naszego miasta, to jak się zmienia i rozwija, aby przede wszystkim pokazać Starogard Gdański i zachęcić ludzi z całego świata do odwiedzenia stolicy Kociewia przy okazji wizyty na Pomorzu – mówi rzecznik prasowy prezydenta miasta Magdalena Dalecka.

Na instagramie oprócz samego zdjęcia ważny jest opis opatrzony wybranymi hasztagami, czyli słowami kluczami, za pomocą których możemy jednym kliknięciem wyszukać galerię zdjęć na dany temat, związanych z jakąś emocją, uczuciem lub stanem. Instagram umożliwia też poznawanie nowych osób w dowolnym miejscu na świecie o zbliżonych zainteresowaniach czy podobnej do naszej wrażliwości fotograficznej. Przede wszystkim służy promocji i informacji obrazkowej.

Obecnie na miejskim profilu strogard.gdanski jest ponad 500 fotografii, które najczęściej opatrzone są hasztagiem #ilovestarogard #wSTG #mojstarogard.

– Mamy nadzieję, że po niedzielnej wizycie fotografów z Trójmiasta skupionych wokół profilu IgersGdansk zobaczymy Starogard z całkiem innej perspektywy – dodaje rzeczniczka. – W planach mamy wizytę zarówno w ogólnodostępnych przestrzeniach miejskich, jak i w tych mniej dostępnych, które mieszkańcy na pewno z łatwością rozpoznają – podsumowuje Dalecka.

Grupy Igers (skrót od Instagramers), które zrzeszają fotografów mobilnych z danego regionu, działają na całym świecie. Na Pomorzu działa grupa IgersGdansk. To właśnie z tej grupy ponad 20 fotografów 11 października zawita do Starogardu w ramach kolejnego tzw. „Instameetu”.

– Spotkania instagramowiczów w różnych ciekawych miejscach, organizujemy od 5 lat – mówi koordynator zespołu Adrian Werner. – Nasze Instameety staramy się zawsze organizować wspólnie z jakąś instytucją, która jest gospodarzem takiego spotkania.

Przez ten czas grupie IgersGdansk udało się spotkać m.in. na terenie lotniska w Rębiechowie, w muzeach – Historycznym Miasta Gdańska, Emigracji w Gdyni oraz Muzeum Miasta Gdyni, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oraz Filharmonii Wejherowskiej, na terenie promu Stena Line, stadionu w Gdańsku, na budowie tunelu pod Martwą Wisłą i wielu innych.

– Byliśmy też w Słupsku, Elblągu, Pucku czy Wejherowie. W praktyce, poza sezonem wakacyjnym, instameety odbywają się raz, dwa razy w miesiącu – dodaje Adrian Werner. – Z doświadczenia wiemy, że spotkanie fotografów mobilnych IgersGdansk da się zorganizować wszędzie i zawsze podczas takiego instameetu powstaje do kilkuset ciekawych, niebanalnych zdjęć, których nie zrobiłby nam żaden profesjonalny, zamówiony fotograf.

Jak podkreśla szef instagramowej mobilnej drużyny fotografów z Gdańska, Gdyni i Sopotu korzyści z takich spotkań płyną we wszystkie strony zaangażowane w projekt: gospodarz Instameetu otrzymuje promocję w mediach społecznościowych (Instagram, Facebook), a fotografowie cieszą się z możliwości odkrywania i uwieczniania na zdjęciach nowych, niedostępnych na co dzień przestrzeni.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl