Inaczej niż zwykle. Święto Policji 2020

Pandemia koronawirusa sparaliżowała niemal wszystko. Bardzo wpłynęła zwłaszcza na organizację wszelkiego rodzaju uroczystości. Jeśli się obecnie odbywają, to w dużo skromniejszej formie. Tak było również w przypadku tegorocznego Święta Policji, które starogardzcy policjanci zorganizowali 28 lipca w swojej komendzie.

– Cieszę się, że mimo trudności udało nam się spotkać. Uroczysta akademia to najbardziej odpowiednie okoliczności do uczczenia święta wszystkich funkcjonariuszy policji. Starogardzcy policjanci obchodzą w tym roku 100. rocznicę powołania komendy w naszym powiecie. Stało się to tuż po wkroczeniu wojsk gen. Józefa Hallera do Starogardu 29 stycznia 1920 r. Dodatkowo, obchodzimy 95-lecie powołania policji kobiecej. Od 26 lutego 1925 r. w policji służyć mogą panie. Początkowo pracowały one tylko przy sprawach obyczajowych. Było ich wówczas w naszej formacji niewiele. Dla porównania powiem, że w 1930 r. w całym kraju służyło 50 policjantek, a dzisiaj w samej starogardzkiej komendzie pracuje ich 35 – rozpoczynając uroczystość mówił Komendant Powiatowy Policji w Starogardzie Gdańskim insp. Bogusław Ziemba.

Komendant Powiatowy Policji w Starogardzie Gdańskim insp. Bogusław Ziemba

– Wszystkim moim koleżankom i kolegom z okazji naszego święta składam najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym oraz szczęścia w życiu prywatnym. Korzystając z okazji, dziękuję im za każdy dzień wspólnej pracy, wysoką wykrywalność przestępstw, a także za rzetelną i sumienną służbę w okresie, w którym na policjantach spoczywały dodatkowe zadania związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się COVID-19 – dodał insp. Bogusław Ziemba.

Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Starogardzie Gdańskim mł. insp. Piotr Wiśniewski odczytał listy skierowane do policjantek, policjantów i pracowników cywilnych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego, Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzeja Łapińskiego.

Tradycyjnie obchody Święta Policji były okazją do mianowania, odznaczenia i wyróżnienia funkcjonariuszy oraz pracowników, dzięki którym mieszkańcy powiatu starogardzkiego mogą czuć się bezpiecznie. Odznaczenia resortowe, w tym złoty i srebrny medal za długoletnią służbę, otrzymało 5 funkcjonariuszy i 2 pracowników cywilnych. 7 mundurowych odebrało brązową odznakę Zasłużony Policjant. Awanse na wyższe stopnie służbowe przyznano 42 osobom.

Co roku podczas Święta Policji wręczane są odznaczenia resortowe i decyzje o awansach zawodowych. 

Awansowani reprezentowali wiele rodzajów policyjnych służb – od policjantów służby patrolowej, dzielnicowych, policjantów ruchu drogowego, po policjantów służby dochodzeniowo-śledczej i kryminalnej. Każda z nich stanowi ogniwo łańcucha służącego zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Działalność każdego policjanta jest niezwykle ważna i stanowi o sile całej formacji.

Wśród przybyłych na uroczystość gości znaleźli się Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, Przewodnicząca Rady Miasta Starogard Gdański Anna Benert, Wicestarosta Powiatu Starogardzkiego Patryk Gabriel, sekretarz Gminy Wiejskiej Starogard Gdański Tomasz Rogalski, burmistrzowie i wójtowie pozostałych miejscowości powiatu. Nie mogło zabraknąć również duchowego opiekuna starogardzkich policjantów ks. Ryszarda Wiśniewskiego.

Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak i przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert składają życzenia insp. Bogusławowi Ziembie. 

Podczas uroczystej akademii Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert odczytała nazwiska mundurowych nagrodzonych przez miejskich radnych. – W tym roku nagroda dla najlepszego policjanta prewencji KPP w Starogardzie Gdańskim przyznana została sierżantowi sztabowemu Arturowi Ćwiklińskiemu. Najlepszym dzielnicowym wybrano aspiranta sztabowego Macieja Olejniczaka. Ci funkcjonariusze otrzymują nagrody Rady Miasta Starogard Gdański nie pierwszy raz. Ich postawa jest godna naśladowania. Wiemy o tym nie tylko my, ale też ich koleżanki i koledzy z komendy. Ze sprawdzonych źródeł wiem, że „depczą im po piętach” – powiedziała Anna Benert. O pracowitości wyróżnionych najlepiej świadczy fakt, że nie mogli osobiście odebrać nagród, ponieważ pełnili w tym czasie służbę.

Fot. Małgorzata Rogala