III Bieg Grodzisko Cross

20 września 2015 r., już po raz trzeci, na terenie Grodziska Owidz odbyła się impreza biegowa pod nazwą „Grodzisko Cross” organizowana przez Kociewski Klub Biegacza Starogard Gdański, przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Starogard Gdański oraz lokalnych firm.

Walory tego niezwykle urokliwego miejsca przyciągają z roku na rok coraz większą liczbę biegaczy. Mimo niezbyt korzystnej pogody w biegu głównym, poprowadzonym na trasie o długości niespełna pięciu kilometrów, wzięło udział 169 biegaczy, czyli o 30% więcej, niż w ubiegłorocznej imprezie. Ponadto odbyły się także 2 biegi towarzyszące dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, które zgromadziły łącznie ponad 50 osób.

Na uczestników imprezy czekało wiele atrakcji związanych zarówno z samym Grodziskiem Owidz, ale nie tylko. Goście mogli m.in. obejrzeć pokaz walki średniowiecznych rycerzy i wysłuchać opowieści o owidzkiej warowni. Wszyscy zawodnicy biegu głównego po zmaganiach na trasie otrzymali pamiątkowy medal oraz ciepły posiłek, a dzieci słodkie upominki.

W czasie ceremonii dekoracji wśród wszystkich biegaczy rozlosowano nagrody rzeczowe.
Zwycięzcą III edycji biegu Grodzisko Cross został reprezentant gospodarzy – starogardzianin Mateusz Niemczyk, który ustanowił nowy rekord trasy, pokonując ją w czasie 15 minut i 6 sekund. Drugie miejsce zajął Michał Derdowski (LLKS Ziemi Kociewskiej Skórcz), a trzeci był tryumfator sprzed roku, Patryk Sowiński (MKS Sambor Tczew).

Najszybszą kobietą była Małgorzata Tuwalska z czasem 19 minut i 27 sekund. Na drugim stopniu podium stanęła jej siostra bliźniaczka, Elżbieta Tuwalska. Obie panie reprezentują LKS Zantyr Sztum. Trzecie miejsce zajęła mieszkanka Starogardu, Lucyna Petka (SKL Filippides).