Muzeum Ziemi Kociewskiej w dniach od 19-21 czerwca br. roku zorganizowało II Starogardzki Festiwal Nauki. Jego celem było przybliżenie uczniom i absolwentom szkół średnich tematyki prowadzonych na Pomorzu badań naukowych.
W wydarzeniu licznie udział wzięła młodzież ze starogardzkich szkół średnich. Sala konferencyjna Dworca PKP wypełniona była każdego dnia trwania Festiwalu. Grupy liczyły około 200 osób.
Uczniowie uczestnicząc w wykładach zaznajomili się z osiągnięciami nauki, które przedstawione zostały im w atrakcyjnej formie, sprzyjającej rozbudzaniu ciekawości świata i radości jego poznawania.
Wykłady prowadzili prelegenci z zakresu nauk społecznych, humanistycznych, nauk o zdrowiu i bezpieczeństwie.
Podczas pierwszego spotkania, 19 czerwca zebranych przywitał Dyrektor Muzeum Mariusz Brodnicki oraz zastępca prezydenta ds. Społecznych Maciej Kalinowski, który oficjalnie dokonał otwarcia Festiwalu.
– Witam wszystkich bardzo serdecznie, w szczególności uczniów naszych szkół średnich – rozpoczął Maciej Kalinowski. – Moi drodzy, to już drugi Festiwal Nauki w Starogardzie Gdańskim. Pierwszy odbył się w 2021 roku. Na wstępie chciałbym podziękować organizatorowi – Muzeum Ziemi Kociewskiej i Panu dyrektorowi Mariuszowi Brodnickiemu za organizację – kontynuował. Dziękuję także naszym Prelegentom z Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku. Dziękujemy Państwu za Wasz udział i możliwość przybliżenia naszym uczniom zakresu tych wszystkich tematów. Życzę uczniom aby ta wiedza, którą tutaj dzisiaj pozyskacie została z Wami na dłużej – dodał. Oficjalnie otwieram II Festiwal Nauki w Starogardzie Gdańskim.
Do uczniów zwrócił się także Dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej Mariusz Brodnicki.
– Czas szkoły podstawowej jest czasem odkrywania talentów, zdolności, poznawania samego siebie – mówił. Natomiast szkoła średnia jest po to, żeby już rozkręcać, rozwijać swoje talenty i zdolności. Dlatego organizujemy Festiwal Nauki zapraszając różne uczelnie, żeby młodzież mogła jednak wybrać swój zawód.
Jednym z prelegentów był Dr Mateusz Zientarski z Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. Jego wystąpienie podczas Festiwalu Nauki dotyczyło Wojny w Ukrainie jako punktu zwrotnego w globalnej architekturze bezpieczeństwa. Wykład koncentrował uwagę na tym, co dzisiaj bardzo ważne, co ogniskuje uwagę naukowców z dyscypliny nauk o bezpieczeństwie czyli wojny w Ukrainie.
– W przystępny sposób i przystępnym językiem chciałbym dzisiaj przedstawić zebranym uczestnikom dlaczego ta wojna ma wielkie znaczenie i co niesie ze sobą dla społeczności międzynarodowej, bezpieczeństwa międzynarodowego – mówił Mateusz Zientarski.
Szczegółowy program II Starogardzkiego Festiwalu Nauki obejmował:
19 czerwca 2023 r. – poniedziałek (godz. 10:00-15:00) – Zarządzanie, Ekonomia, Pedagogika, Filologia.
• dr Filip Borysewicz (Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku) – Problem wzrostu gospodarczego i inflacji w Polsce.
• dr Justyna Cherchowska (WSS-E w Gdańsku) – Uczelnia przyjazna – czyli o tworzeniu warunków wspierających studiowanie osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
• mgr Paulina Reglińska (WSS-E w Gdańsku) – Wpływ Pedagogiki przedszkolnej oraz wczesnoszkolnej na wszechstronne zainteresowanie ucznia nauką i jego więź ze szkolnictwem.
• mgr Berenika Gliniecka (WSS-E w Gdańsku, DPS w Rokocinie) – Motywacja – co zrobić, żeby chciało nam się bardziej?
• dr hab. Artur Bracki, prof. UG (Uniwersytet Gdański) – Czy język tak jak pieniądze ma narodowość? (Współczesne środkowoeuropejskie realia językowe).
• dr hab. Artur Bracki, prof. UG (UG) – Wybrane zagadnienia z zakresu porównania systemu oświaty w Polsce i Ukrainie.
20 czerwca 2023 r. – wtorek (godz. 10:00-15:00) – Bezpieczeństwo, Psychologia, Etyka.
• dr hab. Gracjan Cimek, prof. AMW (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni) – Czym zajmują się stosunki międzynarodowe?
• dr Mateusz Ziętarski (Uniwersytet Pomorski w Słupsku) – Wojna w Ukrainie jako punkt zwrotny w globalnej architekturze bezpieczeństwa.
• dr Jacek Kołtan (Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim) – Dlaczego (nie)zasługujemy na nasze sukcesy? Problemy z etyką sukcesu i sprawiedliwością społeczną
• mgr Danuta Karasek (Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Gdańsku) – Bezpieczeństwo społeczności lokalnych w świetle współczesnych zagrożeń.
• mgr Tomasz Turzyński (WSBezp. w Gdańsku) – Psychologia w pracy policji.
21 czerwca 2023 r. – środa (godz. 10:00-15:00) – Dzień Zdrowia (Pielęgniarstwo, Ratownictwo medyczne, nauki o zdrowiu).
• Rektor, dr Katarzyna Strzała-Osuch (Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie) – Kształcenie lekarzy w Polsce a braki kadrowe w jednostkach systemu ochrony zdrowia – stan obecny i prognoza na przyszłość.
• mgr Julia Osuch (PSW w Kwidzynie) – Zainteresowanie studiami w zagranicznej filii Powiślańskiej Szkoły Wyższej na podstawie wybranych państw.
• dr Mariusz Brodnicki (UG)- Żywienie w depresji
• Ekipa medyczna (PSW w Kwidzynie) – Pielęgniarki, ratownicy medyczni
Fot. Anna Więckiewicz