I Kociewskie Targi Wydawnicze

Przez trzy dni w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starogardzie Gdańskim oraz na terenie Zespołu Szkół Zawodowych odbywały się I Kociewskie Targi Wydawnicze.

Inauguracja KTW miała miejsce w piątek (11 września) i rozpoczęła się od sympozjum bibliotekarzy Kociewia pt. „Biblioteka – miejsce kształtowania tożsamości regionalnej”.
Głosy środowiska regionalistów, nauczycieli i bibliotekarzy wołały o to, by takie sympozjum zwołać i zorganizować tego typu targi – mówił Radosław Spychalski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starogardzie Gdańskim.
Patronat honorowym nad pierwsza edycją objęło 10 samorządów, w tym miasto Starogard Gdański.
Warto było zorganizować piaty Kongres Kociewski, chociażby tylko po to, aby taki projekt powstał. Myślę, że jego wagę docenimy po paru latach. Jeśli z taką konsekwencją będziecie Państwo realizować ten projekt i rozwijać go, to za chwilę będzie to jedno z wiodących wydarzeń na Kociewiu, które będzie skupiać nie tylko Kociewiaków.
Pierwszy dzień zakończył się wystawą prac Adama Zwary, które można było oglądać w Galerii „A” Starogardzkiego Centrum Kultury. Równolegle w Muzeum Ziemi Kociewskiej miała miejsce wystawa „Komunikacja, Transport i Wypoczynek”.
Drugi dzień miał charakter targowy. Wszyscy, którzy odwiedzili plac przed Zespołem Szkół Zawodowych mieli okazję poznać dorobek wydawniczy Kociewia, a przy okazji nabyć poszczególne pozycje. W międzyczasie odbywały się m.in. spotkania autorskie, konkursy dla odwiedzających targi, warsztaty starej sztuki kaligrafii i tworzenia inicjałów, a także koncert inaugurujący w wykonaniu Gzubów Kociewskich. Niedziela była z kolei dniem podsumowującym pierwszą edycję Kociewskich Targów Wydawniczych.

ktw6 ktw5 Kociewskie targi wydawnicze 1