Z nowoczesnego, kolorowego i bezpiecznego placu zabaw cieszą się dzieci i młodzież osiedla Przylesie. 11 października otwarto nowy obiekt – efekt inicjatywy mieszkańców, którzy skorzystali z Budżetu Obywatelskiego 2015, aby zmienić wygląd swojej okolicy. Koszt jego realizacji wyniósł 200 tys. zł.
Z hałdy piachu do piaskownicy
To było nasze marzenie, żeby mieć nowy plac zabaw – powiedziała dwunastoletnia Paulina. Teraz mamy takie miejsce spotkań, nasz punkt zbiorczy, gdzie zawsze możemy się skrzyknąć, posiedzieć na naszych ławkach młodzieżowych, pogadać, pośmiać się i powygłupiać – dodał trzynastoletni Klaudiusz. Jest nas tu bardzo dużo, czasem zbiera się prawdziwa banda. W tym czasie nasze młodsze rodzeństwo dokazuje na placu zabaw.
Tu, gdzie teraz bawią się dzieci, 20 lat temu leżała hałda gruzu wymieszana z piachem – powiedziała Hanna Bielang – jedna z inicjatorek projektu. Patrzyliśmy z sąsiadami na dzieci, które przychodziły tu ze swoimi wiaderkami, by pobawić się w tym piasku. Wówczas pojawia się myśl, która była impulsem do działania – a gdyby tu zrobić piaskownicę? Pomysły posypały się lawinowo. Skoro może być piaskownica, to czemu nie ławeczka, a jak to i to, to czemu nie huśtawka.
Mieszkańcy utworzyli Społeczny Komitet Osiedla Przylesie i Okolic. Sami uporządkowali teren. Dostali urządzenia z odzysku i tak powstał tymczasowy plac zabaw. Kiedy pojawiła się szansa na pieniądze z budżetu obywatelskiego na zmianę go w bardziej nowoczesny i bezpieczniejszy, w październiku 2014 r. Komitet się reaktywował. Powstał projekt zagospodarowania tego terenu, który dzięki mobilizacji mieszkańców osiedla zwyciężył i został zrealizowany. Uśmiech na twarzach dzieci, które wprost nie mogą się nacieszyć nowymi huśtawkami, karuzelą czy mostkiem łańcuchowym potwierdza sens naszych działań. Projekt „Dzieci i młodzież naszą inwestycją” to nasz sukces, bo dzieciaki najchętniej bawiłyby się do późnych godzin wieczornych – dodała Hanna Bielang .
Plac powstał nie tylko z myślą o najmłodszych. Młodzież korzysta z małej siłowni zewnętrznej oraz toru przeszkód, a starsi mieszkańcy osiedla z miejsca do wypoczynku oraz strefy piknikowej. Mimo nadciągających chłodów z pewnością znajdą się jeszcze chętni do partyjki w szachy, na specjalnie do tego przygotowanych stolikach – zapewniali inicjatorzy.
Uroczyste otwarcie z loterią fantową
Mieszkańcy Przylesia przygotowali wiele atrakcji dla swoich pociech. Zadbali by każde dziecko i każdy nastolatek zapamiętał dzień otwarcia jako wyjątkowy. Była loteria z nagrodami, słodycze roznoszone przez dziecięcych ulubieńców Smerfetkę i Papę Smerfa, balony, dobra muzyka i wspaniała zabawa.
W uroczystości otwarcia uczestniczył prezydent miasta Janusz Stankowiak, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski oraz wielu zaproszonych gości. Inicjatorzy Hanna Bielang, Mirela Krzemińska, Janina Domachowska i opiekun placu – Tadeusz Wiśnicki otrzymali od prezydenta pamiątkowe dyplomy. Prezydent zaznaczył, że to nie tylko święto mieszkańców Przylesia, to również święto dla niego, gdyż w ten sposób potwierdza się idea, że budżet obywatelski ma sens. Zachęcił do składania projektów w nowym budżecie obywatelskim 2016 r. Przy okazji mieszkańcy podziękowali władzom miasta za ustawienie tablicy ogłoszeń i nowej wiaty przystankowej. Po przecięciu wstęgi przez siedmioletnią Julię, plac zabaw poświecił ksiądz wikariusz dr Wojciech Korzeniak, a mieszkańcy zostali zaproszeni do strefy piknikowej na kawę i ciasto.
Nowe drzewka, ulice i boisko
Wkrótce plac zabaw zostanie otoczony nowymi roślinami. Mieszkańcy Przylesia z własnych pieniędzy zakupili 20 drzewek i krzewy ozdobne. Społeczny Komitet Mieszkańców Osiedla Przylesie i Okolic zapowiedział, że w przyszłym roku będzie się starał o budowę czterech dróg wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi oraz nowy parking, a w kolejnej edycji budżetu zgłoszą projekt budowy boiska na osiedlu.