Honorowe Odznaczenie dla Prezydenta

27 maja br. Prezydent Starogardu Gdańskiego odebrał z rąk premiera Mateusza Morawieckiego Honorowe Odznaczenie „Za zasługi dla samorządu terytorialnego”. Janusz Stankowiak dołączył do grona ponad 700 polskich samorządowców, którzy są zasłużeni dla polskiej samorządności. Ceremonia odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie..

Dzień Samorządowca, który obchodzimy 27 maja, był w tym roku dla prezydenta Starogardu Gdańskiego dniem szczególnym. W czwartek, 27 maja 2021 roku Prezydent odebrał z rąk premiera Mateusza Morawieckiego i szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego Odznakę Honorową „Za zasługi dla samorządu terytorialnego”.

Z okazji święta samorządu terytorialnego szef rządu podziękował ponad 60 samorządowcom na różnych szczeblach za ich ciężką pracę i determinację, jaką wykazują w rozwiązywaniu problemów obywateli, członków lokalnych wspólnot samorządowych. Podkreślił fakt, że każdy z nich  zdaje sobie sprawę, przed jakimi wielkimi wyzwaniami stoi Polska, ale też szansami związanymi z bezprecedensowym budżetem pozyskanym z UE.

 Ceremonia wręczenia Odznaczenia odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie.

Prezydent Janusz Stankowik z Odznaczeniem Honorowym „Za zasługi dla samorządu terytorialnego”

Janusz Stankowiak urząd prezydenta sprawuje od 2014 roku, ale już wcześniej pracował na rzecz samorządu, działając w kulturze i prowadząc Starogardzkie Centrum Kultury. W ciągu minionych 6 lat swoimi decyzjami znacząco wpłynął na poprawę wizerunku Starogardu Gdańskiego, który pod jego rządami rozkwitł i wypiękniał, a także na jakość życia w mieście.

Dwa tygodnie wcześniej, 12 maja został wyróżniony w prestiżowym rankingu Gazety Prawnej „Perły Samorządu 2021” dla najlepszych włodarzy gmin miejskich do 100 tys. mieszkańców w Polsce. Wśród wyróżnionych zajął wysokie czwarte miejsce.

– To dla mnie wielki zaszczyt i honor, że moja służba na rzecz budowania polskiej samorządności w oparciu o lokalną wspólnotę naszej małej Ojczyzny została dostrzeżona i wyróżniona na szczeblu rządowym. To też wielka satysfakcja dla mnie. Utożsamiam się z moim miastem i zrobię wszystko by mieszkańcom, którym sam jestem, żyło się w nim dobrze. Takie wyróżnienie motywuje mnie do dalszej, jeszcze cięższej pracy – mówi Janusz Stankowiak.

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego jest nadawana od 2015 r. Przyznaje ją minister właściwy do spraw administracji publicznej jako zaszczytne honorowe wyróżnienie za działalność w organach jednostek samorządu terytorialnego, związkach lub stowarzyszeniach, wykonywanie zadań dotyczących samorządu terytorialnego w urzędach administracji publicznej oraz w urzędach organów władzy publicznej a także za pracę naukową i badawczą, dotyczącą zagadnień związanych z działalnością samorządu terytorialnego.

Z województwa pomorskiego wyróżnienia otrzymali jeszcze Witold Ossowski Burmistrz Gminy Brusy i Alicja Żurawska Starosta Powiatu Kościerskiego. 

fot. MSWiA