Historia to jego konik

5. miejsce i tytuł laureata w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Historycznej w Białymstoku zdobył Oskar Kamiński. Uczeń II LO w Starogardzie Gdańskim przyjął dzisiaj z rąk prezydenta miasta serdeczne gratulacje oraz upominek. Laureatowi towarzyszył dumny z ucznia dyrektor liceum Piotr Cesarz.

Zdolnych, młodych ludzi w Starogardzie nie brakuje. Jednym z nich jest Oskar Kamiński, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. Oskar, w kwietniu br. wziął udział w Olimpiadzie Wiedzy Historycznej w Białymstoku zajmując dumne 5. miejsce. IMG_7539

-Historią interesuję się od najmłodszych lat – mówi Oskar. -Dziedzina ta interesowała mnie już zanim rozpocząłem naukę w szkole, ale najbardziej pochłonęła mnie w 4 klasie podstawówki i zostało tak do dziś – stwierdza laureat.

Oskar Kamiński w drodze do etapu centralnego wygrał etap szkolny, następnie jako jedyny uczeń z powiatu starogardzkiego wziął udział w etapie okręgowym, który również zakończył się jego zwycięstwem.

Etap centralny Olimpiady składał się z trzech części. W pierwszej, Oskar zdobył 28 punktów, w drugiej 30, a w trzeciej 6 na 10 możliwych. Uzyskany wynik 64 punktów pozwolił Oskarowi na zajęcie 5. miejsca w Polsce oraz otrzymanie tytułu laureata Olimpiady Wiedzy Historycznej.

Olimpiada zorganizowana przez Centrum Organizacji Przedmiotowo-Tematyczno-Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno-Historycznych była nie lada wyzwaniem. Wymagała dużego poświęcenia i wielu miesięcy przygotowań.

-Przygotowania do olimpiady rozpocząłem już na przełomie października i listopada tamtego roku -przyznaje finalista. -Były to miesiące ciężkiej, wytężonej pracy. Ale udało się i odniosło to skutek – cieszy się Oskar.

Na starcie olimpiady w całej Polsce stanęło ok. 2500 uczniów. Do etapu okręgowego województwa pomorskiego zakwalifikowało się 23 uczniów, z których udział wzięło 15 osób. Do etapu centralnego zakwalifikowało się 76 uczestników, w którym uczestniczyło 68 osób.

-Poziom olimpiady był bardzo wysoki i muszę przyznać, że jeśli chodzi o maturę z historii rozszerzonej, to była ona dużo łatwiejsza- zauważa rozmówca. – Pytania były trudne i bardzo szczegółowe. Nie było łatwo- dodaje.

Prezydent Janusz Stankowiak pogratulował Oskarowi osiągnięć, życząc niegasnącej chęci do dalszego czerpania wiedzy. Podkreślił, że sukces ten to także zasługa ofiarnie pracujących nauczycieli, którzy potrafią stworzyć odpowiednie warunki rozwoju i zainspirować uczniów do podejmowania najtrudniejszych wyzwań edukacyjnych.

Anna Więckiewicz

Wydział Informacji Społecznej anna.wieckiewicz@um.starogard.pl