Historia artykułów codziennego użytku

Kiedy wysłany został pierwszy sms? Jak wyglądał pierwszy ołówek? Co zainspirowało twórcę wieszaka? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znaleźć można na wystawie „Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku”, która od 24 lutego znajduje się w Ratuszu Staromiejskim. Przygotował ją Dariusz Wałaszewski z Fabryki Sztuk w Tczewie.

Otaczają nas przeróżne przedmioty, z których korzystamy każdego dnia. Ich obecność w naszym życiu jest na tyle oczywista, że rzadko kiedy zastanawiamy się nad pochodzeniem tych rzeczy. Zwiedzając wystawę poznamy m.in. historię artykułów spożywczych: zupy instant, waty cukrowej, herbaty, ketchupu, musztardy, pizzy, czekolady, czy gumy do żucia.

Garść informacji uzupełnią eksponaty, począwszy od chińskiej porcelany, przez ubrania z jeansu, telefony komórkowe, banknoty, flakony po perfumach, PRL-owską suszarkę do włosów, termofor, syfon, telewizor, komputer, a skończywszy na zabawkach: puzzlach, klockach Lego i lalkach Barbie.

Wystawa adresowana jest do każdego. Być może niejedna osoba przywoła w swojej pamięci obrazki z dzieciństwa, czy wczesnej młodości. Jedno jest pewne, podczas zwiedzania wystawy, niejednokrotnie mocno się zdziwimy.

Na wystawie można dowiedzieć się jak ciekawą historię mają artykuły spożywcze, fot. Magdalena Wałaszewska

Ekspozycja dostępna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00. Bilety do nabycia w budynku administracyjnym Muzeum Ziemi Kociewskiej przy ul. Bocznej 2. Bilet normalny kosztuje 6 zł, a ulgowy 3 zł. Cena biletu zawiera możliwość zwiedzenia całego muzeum. Za dodatkową opłatą 10 zł towarzyszyć będzie nam przewodnik. Można również umówić się na konkretny termin odwiedzenia muzeum pod nr tel. 58 562 46 75, adresem: muzeum-starogard@wp.pl albo napisać wiadomość na muzealnym profilu na Facebooku https://www.facebook.com/muzeumkociewie. Zwiedzanie muzeum odbywa się z zachowaniem reżimu sanitarnego i z ograniczeniem liczby zwiedzających do 1 osoby na 15 m kw.

Jeśli nie wiecie kiedy wysłano pierwszego sms-a, zachęcamy do odwiedzenia ekspozycji. Fot. Magdalena Wałaszewska

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl