Henryk Kinder i Kazimierz Smoliński nagrodzeni medalami

W dowód uznania za działalność gospodarczą na rzecz miasta oraz zaangażowanie w rozwój lokalnego sportu Rada Miasta Starogard Gdański na sesji w dniu 31 maja 2023 r. przyznała dwa medale „Za zasługi dla Starogardu Gdańskiego”. Otrzymali je poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński i właściciel firmy Polmet Henryk Kinder.

Henryk Kinder i Kazimierz Smoliński od wielu lat przejawiają wyjątkową aktywność na gospodarczej mapie Starogardu Gdańskiego oraz mocno angażują się w rozwój lokalnego sportu. W dowód uznania ich zasług Rada Miasta Starogard Gdański na sesji w dniu 31 maja 2023 roku przyznała im specjalne wyróżnienie – medal „Za zasługi dla Starogardu Gdańskiego”.  Medale wręczyli im przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert oraz prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Henryk Kinder

Kobieta wrecza mężczyżnie medal . W tle soją ludzie - radni
Właściciel firmy POLMET Henryk Kinder odbiera z rąk Przewodniczącej Rady Miasta Anny Benert medal „Za załugi dla Starogardu”

— Henryk Kinder jest osobą niezwykłą. Jako przedsiębiorca od blisko 30 lat z sukcesem prowadzi zakład pracy chronionej „Polmet”. Ma też drugą twarz – empatycznego i wrażliwego człowieka, dzięki któremu wiele organizacji i stowarzyszeń na terenie powiatu starogardzkiego może liczyć na pomoc. Henryk Kinder wspiera inicjatywy kombatanckie, społeczne, kulturalne i sportowe. W zasadzie trudno wskazać obszar życia, w którym nie uczestniczy. Z pełną świadomością uważam, że jak najbardziej zasługuje na medal „Za zasługi dla Starogardu” —powiedział prezydent Janusz Stankowiak.

Własciciel firmy POLMET Henryk Kinder – wyrózniony medalem „Za zasługi dla Starogardu”

— Jestem bardzo wzruszony. Dziękuję Panu Prezydentowi, Radnym, całemu Zarządowi Miasta. Dziękuję przede wszystkim za to, że Starogard powrócił do miana Miasta Królewskiego. Przez ostatnie osiem lat wiele się zmieniło. Powiedzieć można, że wstaliśmy z kolan. Dzisiaj Starogard jest doceniany na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. To, co zrobiliście Państwo dla jego rozwoju, jest bardzo dobre. Jestem dumnym starogardzianinem, dumny z miejsca, w którym żyję i pracuję. Za to bardzo dziękuję — powiedział Henryk Kinder.

Prezydnet Miasta Janusz Stankowiak składa gratulacje wyróżnionemu medalem „Za zasługi dla miasta” Henrykowi Kinderowi

Uzasadnienie przyznania medalu Henrykowi Kinderowi

Przedsiębiorca i działacz społeczny nie tylko na terenie Starogardu Gdańskiego, ale na obszarze całego powiatu. Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy POLMET, którego jest właścicielem, działa w branży stalowej od 1992 roku. Oferuje wysokiej jakości wyroby metalowe oraz usługi dotyczące obróbki stali. Produkuje między innymi taśmy stalowe, które wykorzystywane są w branży budowlanej, samochodowej i meblarskiej. 

Przedsiębiorstwo prowadzone przez Henryka Kindera wpisuje się w segment mikro firmy i jest miejscem zatrudnienia dla ponad stu osób. POLMET posiada status Zakładu Pracy Chronionej.  60% osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie posiada grupę inwalidzką. Wiąże się to z zapewnieniem im stałej opieki lekarskiej, krótszego czasu pracy na zmianach i pomocy w wyjazdach na turnusy rehabilitacyjne. Zakład współpracuje również z Aresztem Śledczym w zakresie zatrudniania osadzonych.

Od lewej: Przewodnicząca Rday Miasta Anna Benert, Henryk Kinder, przeydent miasta Janusz Stankowiak

Henryk Kinder wielokrotnie powtarza, że POLMET jest firmą rodzinną, więc równie rodzinną atmosferę stara się utrzymać na terenie całego zakładu. W polityce firmy ważną rolę odgrywają działania społecznie odpowiedzialne, które umożliwiają utożsamianie się ze wspólnotą samorządową. Jako wielki miłośnik boksu, od lat wspiera lokalną sekcję bokserską KS Ring Kociewie.  Pomaga w ten sposób młodym ludziom rozwijać sportowe pasje. Szczególną wagę przywiązuje do misji wychowawczej i edukacyjnej sportu. Za zasługi dla rozwoju kociewskiego boksu, podczas XII Memoriału Zbigniewa Rompy, został wyróżniony Medalem Pomorskiego Okręgowego Związku Bokserskiego.

Na jego pomoc finansową mogą liczyć również inne lokalne organizacje tj. Związek Inwalidów RP oraz Związek Emerytów i Rencistów, którego jest aktywnym członkiem. Aktywnie udziela się w Starogardzkim Klubie Biznesu – Związku Pracodawców.  Jest też członkiem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz Rady Gospodarczej działającej przy Prezydencie Miasta Starogard Gdański.

Kazimierz Smoliński

Poseł na Sejm RP Kazimierza Smoliński odbiera z rąk Przewodniczącej Rady Miasta Anny Benert medal „Za załugi dla Starogardu”

— Działamy w Starogardzie ponad podziałami, ale wiemy, że polityka ma wpływ na samorządy i dobrze się dzieje wówczas, gdy na swojej drodze spotkamy aktywnego polityka, który rozumie potrzeby samorządu i potrafi pomóc w ich realizacji. Do takich osób zaliczam właśnie posła Kazimierza Smolińskiego – powiedział prezydent. — Żyjemy w bardzo trudnych czasach. Ostatnie kilka lat pokazało, jak wiele równych czynników ma wpływ na rozwój samorządności naszego kraju. Dzięki wsparciu posła Kazimierza Smolińskiego, Starogard nie zszedł z drogi rozwoju. Wręcz przeciwnie, w wielu kwestiach bardzo przyspieszyliśmy. Dzisiaj przyznajemy medal nie politykowi, ale posłowi Ziemi Kociewskiej, któremu na sercu leży dobro naszego regionu — Janusz Stankowiak.

Poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński nagrodzony medalem ” Za zasługi dla Starogardu”

— Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Jestem dumnym Kociewiakiem. Znam i promuje nasz piękny region. Oczywiście deklaruję dalszą współpracę z miastem, zarządem i radnymi Nie tylko pomoc finansową dla podejmowanych inicjatyw, ale również merytoryczną, bowiem zdarza się, że mieszkańcy bezpośrednio zwracają się do mojego biura poselskiego z różnymi problemami, które staram się pomóc rozwiązać – powiedział poseł Kazimierz Smoliński.

Prezydnet Miasta Janusz Stankowiak składa gratulacje wyróżnionemu medalem „Za zasługi dla miasta”  Kazimierzaowi Smolińskiemu

Uzasadnienie przyznania medalu Kazimierzowi Smolińskiemu

Poseł na Sejm RP VI, VII, VIII i IX kadencji, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa w latach 2015-2018. Jako Kociewiak od lat angażuje się na rzecz rozwoju regionu i jego mieszkańców. Jako parlamentarzysta wspierał Starogard w pozyskaniu milionów złotych z programów rządowych na planowane w mieście inwestycje.  Tylko w ostatnich latach udało się przeprowadzić przebudowę ulic: Kościuszki, Lubichowskiej, Kryzana, Starzyńskiego, Kanałowej, Sobieskiego, część ulicy Tczewskiej, Owidzkiej i Hallera, a w planach są ulica Chojnicka, 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, Chopina, Osiedlowa.

Od lat angażuje się  też w doprowadzenie do szczęśliwego finału budowy obwodnicy miasta. Do 2024 r. GDDKiA Oddział Gdańsk planuje ogłosić przetarg na wykonanie inwestycji w trybie „zaprojektuj i wybuduj” . W latach 2024-2025 wykonawca opracuje dokumentację techniczną i wykonawczą obwodnicy. Prace budowlane przeprowadzi w latach 2026-2028, zaraz po uzyskaniu ZRID, czyli zezwolenia na rozpoczęcie inwestycji. Otwarcie nowo wybudowanej obwodnicy zaplanowano na 2028 rok.

Kazimierz Smoliński  zabiegał również o wsparcie rządowe dla inwestycji o charakterze sportowym,  jak np. budowa sali gimnastycznej przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 8 w Starogardzie Gdańskim. Był inicjatorem budowy Muzeum Kazimierza Deyny. Dzięki jego pomocy władzom miasta udało się pozyskać środki na budowę Centrum Edukacyjno-Sportowego im. Kazimierza Deyny oraz zadaszenia Stadionu Miejskiego. Ta inwestycja stać się ma nie tylko symbolem Starogardu, ale także miejscem, które będą odwiedzać fani znakomitego piłkarza.

Poseł był także członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Upamiętniającego Pomordowanych w Lesie Szpęgawskim. Dzięki jego staraniom samorządy pozyskały środki na wyremontowanie większości pomników na grobach masowych. Powstał też  monument z nazwiskami ofiar, o które zabiegały ich rodziny.

Od lewej: Przewodnicząca Rday Miasta Anna Benert, poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński, prezydent miasta Janusz Stankowiak