Harcerze przynieśli radnym Betlejemskie Światło Pokoju

20 grudnia harcerze ze Starogardzkiego Hufca ZHP przekazali włodarzom miasta, radnym i urzednikom Betlejemskie Światło Pokoju. W Polsce zapłonęło już po raz 27, tym razem z hasłem „W Tobie jest światło”.

Niedawno w Sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem odbył się Betlejemski Zlot, w którym uczestniczyło 2,5 tys. harcerzy i harcerek z całej Polski. Każdy z nich wrócił do domu z Betlejemskim Światłem Pokoju, aby podzielić się nim z innymi mieszkańcami swoich rodzinnych stron. Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem trafił najpierw do Wiednia, następnie, niesiony rękoma skautów, przez Słowację dotarł do Polski. Teraz Betlejemskie Światło Pokoju trafia na wigilijne stoły Polaków, którzy chcą przyjąć je do swoich domów.

Trafiło też do Urzędu Miasta w Starogardzie Gdańskim. Tuż przed rozpoczęciem sesji Rady Miasta 20 grudnia harcerze ze starogardzkiego Hufca przynieśli je prezydentom, radnym i wszystkim pracownikom magistratu.

– Betlejemskie Światełko Pokoju, jak sama nazwa wskazuje, ma być symbolem pokoju. Przez przekazanie go chcemy pokazywać, że w każdym z nas jest pokój. Każdy ma poczuć miłość i ciepło przy wigilijnym stole. Chcemy rozświetlić drogę, którą idziemy każdego dnia – powiedziała jedna z harcerek

W imieniu wszystkich obdarowanych harcerzom podziękował Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski – Dziękujemy i niech to światło rozpromienia naszą dobroć wokół – powiedział.

IDEA BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU
Historia zaczyna się w Betlejem gdzie ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. Od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień, niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty, obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę zatrzymać się, powstrzymać złość, gniew i się zjednoczyć.

Fot. Magdalena Dalecka