Harcerski weekend z okazji 100-lecia powołania I drużyny

W tym roku starogardzcy harcerze obchodzą 100 lat istnienia Harcerstwa na ziemi starogardzkiej. Wiosną 1921 roku przy Gimnazjum Klasycznym w Starogardzie powstała I Starogardzka Drużyna Harcerzy im gen Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji harcerze przygotowali dla mieszkańcom miasta wiele atrakcji, m.in. wystawę, gry, zabawy i koncerty.

Wiosenne obchody 100-lecia powstania harcerstwa w Starogardzie Gdańskim pokrzyżowała pandemia koronawirusa. 14 kwietnia 2021 roku na dziedzińcu I LO – w miejscu powstania I Drużyny – harcerze zorganizowali kameralne ognisko, podczas którego czworo instruktorów złożyło Zobowiązanie Instruktorskie – jako symbol kontynuacji pracy harcerskiej w naszym mieście. Główne obchody tego święta odbyły się w drugi weekend września.

Harcerze ze starogardzkiego Hufca świętują 100-lecie Harcerstwa Starogardzkiego

W sobotni poranek (10 września) w Parku Miejskim odbył się Festyn Harcerski „Harcowanie to wyzwanie”, w którym uczestniczyło ponad 240 harcerzy i zuchów. Prezentowali swoje drużyny, zapraszając mieszkańców do wspólnej zabawy. Dzieci mogły poszaleć na dmuchańcu, zajrzeć do harcerskiego namiotu i sprawdzić, jak robi się żeglarskie węzły. Po południu na scenie harcerki i harcerze zaprezentowali swoje wokalne talenty, zapraszając do wspólnego śpiewania piosenek harcerskich. Dzień pełen wrażeń zakończył koncert Michała Zielenia – twórcy muzyki i tekstów z pograniczna piosenki autorskiej, poezji śpiewanej oraz pieśni żeglarskich. Jednak kluczowym wydarzeniem sobotniego harcowania był wernisaż wystawy „Harcerstwo – nasza pasja od 100 lat”.

Od lewej dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej Mariusz Brodnicki, komendantka Hufca ZHP hm. Angelika Siemieńska, przewodniczący Rady Chorągwi Gdańskiej ZHP hm. Wojciech Mokwa

– Rocznica jest okrągła, a wystawa niezwykle ciekawa. Pokazuje ciągłość historii starogardzkiego harcerstwa, które ma wymiar edukacyjny, wychowawczy i terapeutyczny. Harcerstwo to głównie ludzie. Przez te 100 lat przewinęło się przez nie tysiące osób. To właśnie harcerstwo ukształtowało ich charaktery, ucząc braterstwa i solidarności. Mam nadzieję, że ta wystawa zainspiruje młodych ludzi do wstąpienia w szeregi starogardzkich harcerzy – witając gości, powiedział dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej Mariusz Brodnicki.

W wernisażu wystawy uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych wiceprezydent Maciej Kalinowski, wicestarosta Patryk Gabriel, członek zarządu Starostwa Powiatowego Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, Jarosław Krzemiński radny Rady Miasta, Mirosław Kalkowski – prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej, hm.  była komendantka Szczepu Helios Regina Sikorska i wielu gości, którym harcerstwo jest bliskie.

Wystawa, którą przygotowali harcerze, przedstawia dzieje harcerstwa starogardzkiego w ostatnim 100 leciu. W Ratuszu Miejskim można obejrzeć liczne pamiątki, dokumenty, fotografie i kroniki. W gablotach znalazły się pamiątki po druhu Aleksandrze Lammku – pierwszym starogardzkim instruktorze harcerskim – drużynowym I Drużyny w latach 1921 -1922. Są tam oryginalne dokumenty związane z zamordowanymi podczas wojny harcerzami, sztandary, puchary, odznaki, a także kronika Szczepu „Polon” działającego do lat 80-tych przy Starogardzkim Liceum. Wystawa jest czynna do końca roku i niewątpliwie warto ją odwiedzić.

Wystawa pn. ” Harcerstwo – nasza pasja od 100 lat” dostępna jest w Ratuszu Miejskim do końca roku 2021.

– Wystawę traktujemy nie tylko jako wielce ciekawy powrót do przeszłości, ale też jako pretekst do przekazywania harcerzom własnych pamiątek harcerskich, które mamy w domach. Pozostawiliśmy wiele pustych miejsc po to, by cały czas naszą wystawę uzupełniać w miarę otrzymywania pamiątek z życia harcerskiego, z życia starogardzkiego Hufca. Serdecznie zapraszam mieszkańców Starogardu Gdańskiego do dzielenia się z nami wspomnieniami utrwalonymi na zdjęciach, dokumentach i w pamięci w postaci historii i anegdot. Jesteśmy otwarci i zapraszamy na nasze zbiórki, bo bardzo chcemy poznawać historię tego harcerstwa, które powstało w Starogardzie 100 lat temu – powiedziała komendantka Hufca ZHP hm. Angelika Siemieńska.

Obchody 100-lecia powstania I drużyny harcerskiej w Starogardzie zakończyła msza święta w kościele św Mateusza, którą odprawił kapelan harcerzy ksiądz harcmistrz Rafał Zachmielewski oraz uroczysty Apel Hufca Starogard Gdański, poprzedzony wspólnym przemarszem spod kościoła przed miejski Ratusz.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak

– Widok tylu harcerzy na starogardzkim Rynku raduje serce. Historia harcerstwa w Starogardzie Gdańskim jest mocno związana z historią naszego miasta, które w tym roku obchodziło 101. rocznicę powrotu do państwa polskiego. Byliście już u zarania naszej niepodległości. Mieliście czasy łatwe i ciężkie, ale od 100 lat nieustannie trwacie. Dzisiaj jesteście potrzebni nie po to by walczyć, ale by budować naszą małą ojczyznę – Kociewie. Chciałbym, aby przez kolejne 100 lat na starogardzkim Rynku słychać było harcerski okrzyk „Czuj czuj – czuwaj” – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Komendantka Hufca hm. Angelika Siemieńska podziękowała wszystkim za obecność. – To co robimy razem to wielka rzecz. Tworzymy zespół ludzi, którzy są sobie bardzo bliscy. Myślę, że możemy nazwać się Przyjaciółmi. Bardzo Wam za to dziękuję. Dziękuję, że jesteście – powiedziała.

Komendantka Hufca ZHP w Starogardzie Gdańskim hm. Angelika Siemieńska

W imieniu całego Hufca w Starogardzie Gdańskim phm. Michał Hinc podziękował harcerzom i instruktorom za lata służby, której wyznacznikiem jest prawo i przyrzeczenie harcerskie, przyjaciołom Hufca – za inicjatywy, które tworzą przestrzeń sprzyjającą rozwojowi działalności harcerskiej, władzom miasta i powiatu za ogłoszenie 2021 roku Rokiem Harcerstwa Starogardzkiego i za wielką przychylność dla działań Hufca ZHP. – To dla nas bardzo ważne, że doceniacie nasz wkład w wychowanie kolejnych pokoleń młodych ludzi, Dziękuję za każdą pomoc, każdy uśmiech i każde dobre słowo. To dzięki wam wszyscy mamy chęć do dalszego działania. Mamy zapał na kolejne 100 lat – powiedział podharcmistrz.

Odznaczeni medalem 100-lecia Harcerstwa Starogardzkiego

Podczas weekendowych uroczystości wręczone zostały okolicznościowe medale 100-lecia Harcerstwa Starogardzkiego. Otrzymały je osoby, które współtworzyły historię starogardzkiego harcerstwa, które nadal współpracują z Hufcem, wspierają go i pamiętają o nim. Na Rynku otrzymali je m.in. prezydent miasta Janusz Stankowiak, wiceprezydent Maciej Kalinowski, przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert, wicestarosta Patryk Gabriel, członek zarządu Starostwa Powiatowego Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, hm. Artur Glebko – Komendant Chorągwi Gdańskiej, hm. Rafał Zachmielewski – kapelan harcerzy. Dzień wcześniej przed Ratuszem medale odebrali m.in. phm. Mirosław Kalkowski, phm. Anna Kalkowska, pwd. Sławomir Jankowski, Mariusz Brodnicki dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej oraz wielu zasłużonych dla starogardzkiego harcerstwa, w sumie 125 osób.

Harcerze zapewnili, że to nie koniec uroczystości związanych z obchodami 100-rocznicy Harcerstwa Starogardzkiego. W kolejnych miesiącach w zależności od sytuacji pandemicznej planują kolejne atrakcje dla mieszkańców Starogardu Gdańskiego.

fot. Magdalena Dalecka/ Michał Hinc