Hala sportowa w Starogardzie gotowa na przyjęcie uchodźców

Starogard przygotował 50 miejsc noclegowych dla uchodźców w hali sportowej przy ul. Hallera 19, w tym 6 pokoi dwu i trzy osobowych, z możliwością rozszerzenia tej bazy o kolejne 50 miejsc. Trawa doposażanie pomieszczeń do potrzeb przyszłych mieszkańców. Obiekt będzie gotowy do wtorku 22 marca.

Na dzień 17 marca 2022 roku w Starogardzie zarejestrowało się ponad 500 uchodźców. Większość zakwaterowana jest w mieszkaniach i domach mieszkańców. Lista zgłoszonych kwater prywatnych jest jednak na wyczerpaniu, dlatego Miasto, aby zapewnić schronienie napływającym z Ukrainy uciekinierom przed wojną, przygotowało ok. 50 tymczasowych miejsc noclegowych w hali sportowej im. Gerarda Podolskiego przy ul. Hallera 19.

Prezydent miasta Janusz Stankowiak i Sekretarz Miasta Zbigniew Toporowski sprawdzili, jak Ośrodek Sportu i Rekreacji (na zdjęciu Marzena Klein dyrektor) przygotował pomieszczenia w Hali Sportowej przy ul. Hallera do przyjęcia ukraińskich uchodźców

– Uchodźców z Ukrainy ciągle przybywa. Trzeba im zapewnić minimalne warunki tymczasowego pobytu, czyli miejsce do spania, mycia się i jedzenia. Takie warunki najłatwiej zorganizować w obiektach sportowych. Dlatego przeznaczyliśmy do tego celu halę przy ul. Hallera 19. W tej chwili urządziliśmy tam ok. 50 miejsc noclegowych w tym 15 w sześciu pokojach dwu i trzyosobowych. Część łóżek w hali oddzieliliśmy od siebie parawanami dla zapewnienia minimum prywatności. Mam nadzieję, że pozostałą część uda nam się również podzielić. Wyznaczyliśmy też miejsce do zbiorowego spożywania posiłków, które miasto zapewni w formie cateringu. Będzie też miejsce do parzenia kawy i herbaty.  Wszystko ma być gotowe do przyszłego tygodnia, ale w razie potrzeby już w tej chwili możemy zasiedlać przygotowane pokoje – powiedział sekretarz miasta Zbigniew Toporowski.

W czwartek 17 marca stan zaawansowania prac adaptacyjnych hali na potrzeby miejsca tymczasowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy sprawdzili prezydenci miasta Janusz Stankowiak, Maciej Kalinowski oraz Tadeusz Błędzki. Prezydent na miejscu zlecił kupno wszystkich przedmiotów niezbędnych do normalnego życia, tj. stołów, krzeseł, naczyń, sztućców, obrusów, a także innych sprzętów.

Włodarze miasta Starogard wizytują miejsce tymczasowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy w hali sportowej oraz miejsce, w którym planowany jest. ogródek

Marzena Klein dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji, odpowiedzialna za przystosowanie hali do nowych celów, zapewniła, że obiekt będzie gotowy do wtorku 22 marca. Wskazała też włodarzom miasta teren zielony przy hali, gdzie planują zorganizować miejsce do rekreacji. – Teren ogrodzimy od rzeki i ustawimy tu kilka stolików i krzesełek, aby osoby nocujące w hali mogły usiąść na zewnątrz i pooddychać świeżym powietrzem – powiedziała dyrektor OSiR.

Pokazała też pomieszczenia, gdzie gromadzone są niezbędne zapasy środków chemicznych i żywności, w którym planowane są zajęcia sportowe dla dzieci oraz sanitariaty.

Prezydent podziękował pani dyrektor Marzenie Klein i całemu zespołowi OSiR za sprawą i szybką organizację miejsc noclegowych dla kolejnych uchodźców z Ukrainy. Dziękuje też wszystkim mieszkańcom miasta, którzy bezpośrednio lub pośrednio włączyli się w organizowaną pomoc.

fot. Magdalena Dalecka