H2O czyli blisko natury

Rysunki, pastele i oleje, grafiki i akwarele – tak różnorodną wystawę mogą podziwiać miłośnicy sztuki w Galerii A w Starogardzie Gdańskim do 20 października. Wernisaż malarstwa Magdaleny Haras, Adama Jakuba Haras i Józefa Olszynki przyciągnął 28 września br. liczne grono fanów artystów. Na pokazanie światu swoich dzieł pozwoliło im przyznane przez prezydenta miasta Janusza Stankowiaka stypendium w dziedzinie kultury

Trzej artyści, trzy osobowości, trzy techniki i trzy inne spojrzenia na świat. Wystawa ciekawie zatytułowana H2O to zbiór 43 bardzo różnorodnych prac autorstwa Magdaleny Haras, Adama Jakuba Haras i Józefa Olszynki.

Gości wernisażu wystawy H2O przywitał Adam Jakub Haras

– Nazwę wymyśliliśmy 12 lat temu na wystawie w Kaliningradzie – powiedział Adam Jakub Haras. – Oznacza połączenie pierwszych liter nazwisk: Haras, Haras, Olszynka. Poza tym to, co robimy ma bliski kontakt z naturą, więc stwierdziliśmy, że pasuje do nas.

– Moją pasją jest akwarela – powiedział Józef Olszynka. – Pozwala na dużą swobodę impresyjną. Maluję pejzaż z natury, chociaż sam temat jest sprawą drugorzędną, czy to będzie pejzaż czy architektura. Często jest tylko pretekstem, aby bawić się kolorami i tworzyć nowe, niebanalne zestawienia kolorystyczne – dodał artysta.

Akwarele autorstwa Józefa Olszynki

Oprócz pejzaży i grafik, uwagę gości wernisażu przykuły akty kobiece i autoportret ich autorki.

Akty autorstwa Magdaleny Haras

– Akty są wyidealizowane. To wyraz mojej głębokiej tęsknoty do pogańskiego świata pełnego boginek, mitów, magii i tajemnicy – powiedział Magdalena Haras. – W autoportrecie staram się pokazać kobietę pełną sprzeczności. Aby poradzić sobie we współczesnym świecie, musi przywdziać zbroję i grać rolę buntowniczki. Natury nie da się jednak oszukać. Spod naramiennika wystaje koronka – symbol delikatnej tkanki, z której jesteśmy zbudowane. Dostosowujemy się do reguł tego świata, ale nie jesteśmy stworzone do walki. Często zapominamy o tych pierwotnych siłach, które w nas drzemią. To starałam się pokazać – spuentowała malarka.

Wernisaż H2O przyciągnął wielu miłośników sztuki i wielu przyjaciół autorów wystawy

Wernisaż wystawy H2O odbył w Starogardzkim Centrum Kultury w Galerii „A” im. Michała Faryseja 28 września br. Przyciągnął wielu sympatyków sztuki i przyjaciół artystów. Gości przywitał Adam Jakub Haras. Wśród nich prezydenta Janusza Stankowiaka, wiceprezydenta Przemysława Bieska-Talewskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta Jarosława Czyżewskiego. Zanim zaprosił zebranych do obejrzenia wystawionych prac, przypomniał o jednym z dzieł, którego nie mogli dzisiaj zaprezentować.

– Nie możemy pokazać Państwu dzisiaj jednego z naszych dzieł, które powstało w sierpniu tego roku. Chodzi oczywiście o mural, który namalowaliśmy na bloku nr 37 na osiedlu Kopernika wspólnie z Darią Weisbrodt. Poświęciliśmy temu dziełu przeszło dwa tygodnie naszego życia i jesteśmy z niego bardzo dumni. Dlatego zanim wejdziecie do sali wystaw, zapraszamy do obejrzenia krótkiego, czterominutowego filmu o tym, jak powstał mural w Starogardzie.

Artyści otrzymali mnóstwo gratulacji, kwiatów i podziękowań, a całe spotkanie upłynęło w serdecznej atmosferze przepełnionej rozmowami o sztuce.

Dla wszystkich uczestników autorzy wystawy przygotowali też małą niespodziankę w postaci zakładek do książek z reprodukcjami swoich obrazów.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl