Solidarni z Ukrainą i gotowi pomóc

W związku z napiętą sytuacją na granicy rosyjsko-ukraińskiej Prezydent Starogardu Gdańskiego wydał oświadczenie. Zaapelował do mieszkańców o otwartość i solidarność z narodem Ukrainy. Poinformował też, że w razie eskalacji konfliktu i wkroczenia wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę miasto zapewni schronienie ukraińskim migrantom.

Z uwagą i niepokojem obserwujemy to, co się dzieje na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Rosja grozi inwazją na naszych najbliższych sąsiadów. Widok gromadzonych przy granicy wojsk i sprzętu bojowego świadczy o eskalacji konfliktu. Atak rozpocząć się może w każdej chwili i zagrozić pokojowi w całej Europie. Mając ciągle w pamięci to, jakie spustoszenie pozostawiła po sobie ostatnia wojna 77 lat temu, w sposób oczywisty sprzeciwiamy się jakiejkolwiek agresji.

Ukraina jest państwem suwerennym i wolnym. Ma prawo iść swoją drogą demokratycznych przemian. Integralność jej granic i prawo do samostanowienia narodu ukraińskiego nie powinny być w żaden sposób naruszane ani kwestionowane. To młode państwo zasługuje na szacunek.

Jako obywatele kraju, który w latach 80. minionego wieku otrzymał ogromne wsparcie i pomoc materialną z wielu krajów Europu oraz Ameryki, powinniśmy czuć obowiązek i potrzebę by w razie wojny wesprzeć naszych ukraińskich sąsiadów. W tej trudnej sytuacji nie możemy pozostawić Ukrainy bez pomocy i ludzkiej solidarności, zwłaszcza że wiele osób pochodzenia ukraińskiego żyje wśród nas, ma tu przyjaciół, kolegów i sąsiadów. Dlatego dzisiaj apeluje o solidarność z naszymi słowiańskimi braćmi. Nie bądźmy obojętni, ani nie zasłaniajmy się trudną historią łączącą nasze oba narody. Bądźmy gotowi na pomoc!

Jako prezydent Starogardu Gdańskiego zapewniłem władze województwa pomorskiego, że w przypadku bezpośredniej inwazji militarnej na Ukrainę ze strony Federacji Rosyjskiej, Starogard Gdański jest gotowy przyjąć pod opiekę ukraińskich uchodźców wojennych. Mam nadzieję, że do takiej sytuacji nigdy nie dojdzie, ale gdyby, jako miejsca ich schronienia wskazaliśmy między innymi Halę Miejską imieniem Gerarda Podolskiego, hotele i motele osób prywatnych, a także boisko przy ul. Harcerskiej i teren przy basenach miejskich na Piekiełkach. Są to obszary wyposażone w konieczną infrastrukturę, na których ewentualnie mogą powstać miasteczka namiotowe.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co zrobi Putin, dlatego bądźmy gotowi. Niech Ukraina wie, że nie jest sama i ma w nas sojuszników.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak