Gimnazjum Nr 1 w Ogólnopolskiej kampanii MSWiA pn. “Czad i ogień. Obudź czujność”

Gimnazjaliści ze starogardzkiej jedynki w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej poznają przyczyny i skutki zaczadzenia i  innych zagrożeniach pożarowych. Jako jedyni z powiatu uczestniczą w ogólnopolskiej kampanii MSWiA pn. “Czad i ogień. Obudź czujność”. Celem kampanii jest m.in. popularyzacja wśród młodzieży szkolnej wiedzy na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego. 18 listopada w sali edukacyjnej PPSP OGNIK odbyło się pierwsze spotkanie klasy III A.

Cenna wiedza

img_4491Podczas spotkania młodzież uczyła się jak reagować na rozprzestrzeniający się pożar, co robić zanim przyjedzie straż pożarna, co i w jaki sposób ugasić oraz jak ewakuować się na wypadek pożaru. Poznali także działanie detektora dymu, tlenku węgla oraz gazu – w jaki sposób działa i przed czym chroni. Dowiedzieli się skąd bierze się czad i dlaczego jest tak niebezpieczny oraz co jest główną przyczyną zaczadzeń.

Tematyka kampanii: czad-i-ogien

Trochę statystyk

Co trzeci pożar powstaje w  mieszkaniach – tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej i zbyt często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach. W 2015 roku w Polsce odnotowano prawie 30 tys. pożarów mieszkań,  7414 osób trafiło do szpitala, 512 osób poniosło śmierć w pożarach, 50 osób zginęło od zatrucia tlenkiem węgla.img_4484

W 70% przyczyną śmierci jest zetknięcie z dymem i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór. Pomimo tego, że bezpośrednią przyczyną śmierci są najczęściej silnie trujące produkty spalania i rozkładu termicznego, ciągle bardzo mało popularne jest wyposażanie domów w czujki dy­mu.

Bądź czujny

img_4517Pożary to zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Strażacy apelują do właścicieli mieszkań i domów, aby kontrolowali urządzenia grzewcze i przewody wentylacyjne. To one są najczęstszą przyczyną wypadków, często niestety śmiertelnych. Ogień łatwo wymyka się się spod kontroli, szybko rozprzestrzenia i czyni nieodwracalne straty. Powoduje ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Można się przed nim ustrzec. To zależy bardzo często od nas samych.

Niestety, to człowiek jest najsłabszym ogniwem i najczęstszym sprawcą pożarów. Pamiętaj! Bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych zależy od Ciebie samego. Bardzo często sprawcy pożarów stają się jego ofiarami.

WAŻNE WSKAZÓWKI: 

ulotka_czad-i-ogien_2016_2017
ulotka_czad-i-ogien_2016_2017-2Spot radiowy:

 

 

Więcej na:
http://www.straz.gov.pl/porady/bezpieczenstwo_pozarowe_w_domu

Anna Więckiewicz

Wydział Informacji Społecznej anna.wieckiewicz@um.starogard.pl