Gimnazjaliści „otwarci na sukces” uczestniczą w Targach Pracy

W ubiegłym tygodniu (21 kwietnia) starogardzcy gimnazjaliści uczestniczyli w Młodzieżowych Targach Pracy, które odbyły się w siedzibie Pomorskiej Szkoły Wyższej w Starogardzie Gdańskim. Targi były kolejnym etapem projektu z zakresu przedsiębiorczości „Otwarci na sukces”, który współfinansuje Narodowy Bank Polski .

Targi podzielono na dwie części. W pierwszej uczestnicy wysłuchali wykładu na temat ścieżek rozwoju kariery zawodowej. Prelekcję poprowadził dr Wojciech Drzeżdżon z Instytutu Pedagogiczno-Zawodowego. Wykładowca zachęcił młodych ludzi do odpowiedzi na wiele pytań, dotyczących ich planów na przyszłość.

Wiedza, kompetencje i umiejętność prezentacji gwarancją sukcesu

-Właśnie dotarło do mnie, jak ważne dla mojej przyszłości jest to, co teraz robię – powiedział jeden z uczestników. To czego się teraz uczę i to, jak wykorzystam ten czas, będzie miało swoje konsekwencje w moim dorosłym życiu.

IMG_8171_v1Gimnazjaliści, szukając odpowiedzi na zadane pytania, uświadomili sobie, jak ważna i potrzebna jest wiedza, którą aktualnie zdobywają. Dowiedzieli się, że planowanie ścieżki zawodowej powinno rozpocząć się już na poziomie gimnazjum oraz że takie plany nie mogą być przypadkowe, że warto wyznaczać sobie konkretne cele i zadania, które służą ich osiągnięciu. Wykładowca zwrócił też uwagę, że oprócz kompetencji i umiejętności istotne dla osiągnięcia sukcesu jest budowanie poczucia własnej wartości.

-Trzeba umieć się zaprezentować, tak aby pracodawca spośród tysiąca kandydatów wybrał właśnie ciebie – mówił dr Drzeżdżon. Macie pracować już teraz, bo obecne pokolenie jest skazane na uczenie się przez całe życie, a współczesny system wymusza na pracowniku ogromną mobilność zawodową.

W drugiej części Targów młodzież zwiedziła stoiska wystawiennicze różnych pracodawców i zapoznawała się z organizacją ich pracy. Gimnazjaliści dowiedzieli się też, jakie kwalifikacje są potrzebne, aby w przyszłości pracować w danym zawodzie.

Finał projektu w październiku

To nie koniec projektu „Otwarci na sukces”. Na uczniów czekają jeszcze wycieczki do urzędów, zakładów pracy oraz zajęcia dodatkowe z zakresu przedsiębiorczości. Cały projekt zakończy się konkursem na plan przedsiębiorstwa, które pozytywnie wpłynie na zmniejszenie bezrobocia w regionie. Laureatów poznamy na podsumowaniu projektu w październiku.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl