W tym roku już po raz 17 Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich wspólnie obchodziło Święto Kawalerii w Starogardzie Gdańskim. W uroczystościach udział wzięły oddziały konne Szwadronu Kawalerii WP oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej.
11 czerwca 2023r. w kościele pw. Św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim odbyła się msza św. w intencji poległych szwoleżerów z udziałem Wojska Polskiego i Kawalerii Ochotniczej.
Po południu w starogardzkim Stadzie Ogierów, podczas ekspozycji sprzętu wojskowego zaprezentowano potencjał Sił Zbrojnych RP oraz wojsk międzynarodowego komponentu NATO.
Atrakcją obchodów Święta Kawalerii był Festyn Kawaleryjski, który rozpoczął się pokazem pocztu sztandarowego 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.
Festyn był także okazją aby dokonać wręczenia wyróżnień i podziękowań. Za wsparcie, pomoc, zaangażowanie oraz kultywowanie tradycji kawaleryjskich Statuetkę „Orła Białego” otrzymał Pan Józef Sarnowski – Wicemarszałek Województwa Pomorskiego. Natomiast ryngraf pułkowy w dowód uznania za propagowanie tradycji i historii 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich trafił w ręce Jakuba Szpetulskiego-Łazarowicza.
Dowódca 20 Brygady Zmechanizowanej, repliki sztandaru pułku przekazał na ręce wachm. Jarosława Brunke , Wiesława Wituckiego, Konrada Grudnia, Tomasza Sojki – wyrażając wdzięczność za zaangażowanie w pracę Stowarzyszenia i kultywowanie tradycji polskiej kawalerii.
Podczas imprezy, nie tylko zobaczyć można było w akcji ciężki sprzęt wojskowy czy historyczne rarytasy. Odbyły się także widowiskowe pokazy: musztry paradnej i władania białą bronią konno w wykonaniu Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego z Warszawy.
W programie nie zabrakło inscenizacji przygotowanych przez grupy rekonstrukcyjne, oddziały szwoleżerów i ułanów, a także współczesnych żołnierzy. Pierwsza z inscenizacji dotyczyła życia koszarowego „Stajenne porządki”, którą prowadził Jerzy Hanisz.
Uczestnicy Festynu mieli także przyjemność posłuchać koncertu Orkiestry Wojskowej z Elbląga, która stanowi jedną z najstarszych orkiestr wojskowych w Wojsku Polskim. Po koncercie uroczyście pożegnano zastępcę dowódcy orkiestry – st. chor. sztab. Sławomira Justę, który po 40 latach zakończył zawodową służbę wojskową.
Ostatnią inscenizacją, jaką widzowie mogli obejrzeć była inscenizacja pt. „Bić bolszewika”, którą prowadził także Jerzy Hanisz.
Na Festynie skosztować można było także wojskowej grochówki. Nie zabrakło też stoisk gastronomicznych oraz handlowych.
Partnerem Święta Kawalerii był Totalizator Sportowy – właściciel marki LOTTO.
Fot. Anna Więckiewicz