Festiwal Kultury Polskiej na Ukrainie

Niedawno ukraińskie miasto Truskawiec wypełniło się polską kulturą i tradycją. Można było posmakować naszych popisowych potraw, obejrzć dzieła sztuki malarskiej, hafciarskiej, czy rzeźbiarskiej oraz posłuchać polskiej muzyki. Na festiwalowej scenie Starogard Gdański reprezentował zespół CANTO, który bardzo szybko zdobył serca publiczności.

Festiwal Kultury Polskiej w Truskawcu zorganizował Konwent Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina wraz z Truskawiecką Radą Miejską i ukraińską organizacją pozarządową „Integracja Europejska Ukrainy”. Wydarzenie było skrzętnie przygotowywane już od marca. Udział wzięły w nim zespoły ludowe oraz lokalni artyści–rzemieślnicy ze Szczecina, Drawska Pomorskiego, Kartuz, Połczyna-Zdroju, Kwidzyna, Hrubieszowa, Zaklikowa, Wejherowa, a także Starogardu Gdańskiego, czyli z miast będących Członkami Konwentu.

Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali: Andriej Kulczyński (Przewodniczący Truskawieckiej Rady Miejskiej), Janina Kwiecień (Starosta Kartuski oraz Prezes Zarządu Konwentu Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina), Rafał Kocot (Konsul Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie) i Henryk Kołodziej (Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie). Swoim występem uświetnił je Kameralny Chór Mieszany CANTUS z Połczyna-Zdroju, który zaprezentował się w repertuarze muzyki klasycznej.

Drugiego dnia festiwalu już od południa nad centralnym placem Truskawca krążył zapach gorącego polskiego żurku ugotowanego przez panie ze Stowarzyszenia „Kaszubianki” z Kamienicy Szlacheckiej w powiecie kartuskim.

Swoje wyroby zaprezentowali także: Małgorzata Zatorska i Alina Hejna (obrazy malowane kawą oraz tradycyjne, biżuteria artystyczna); Ludwika Wesserling i Teresa Dębkowska (arcydzieła sztuki hafciarskiej); Marta i Marcin Baranowscy (wyroby ceramiczne i garncarskie); Zenon Pepliński (rzeźbienie na żywo).

Na scenie głównej pojawili się: „To i Owo na Ludowo” z Gródka w gminie Hrubieszów; młodzież z Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Przodkowianie” z Przodkowa; Chór CANTUS z Połczyna-Zdroju, który tym razem pokazał swoją bardziej rozrywkową twarz i wykonał m. in. utwory znane z bajki „Król Lew”, z „Can You Feel the Love Tonight” na czele. Jako kolejni scenę przejęli członkowie zespołu „Dąbrowiacy” z Rusinowa w gminie Świdwin. Potem energetyczny występ dała grupa „Wszystko” ze Lwowa, która zaśpiewała znane i lubiane ukraińskie hity.

Po nich sceną zawładnęli nasi reprezentanci – wokalistki i muzycy zespołu CANTO. Ich występ tak bardzo spodobał się publiczności, że długo nie pozwalała im zejść ze sceny. Dopiero po fantastycznym bisie artyści mogli udać się na zwiedzanie pięknego górskiego kurortu.

Na zakończenie drugiego dnia Festiwalu Kultury Polskiej w Truskawcu zaśpiewał chór parafialny GLORIA z Zaklikowa.

Jak się jednak później okazało koniec występów na scenie nie oznaczał końca występów w ogóle. Artyści zamienili ją na korytarz hotelu, gdzie wspólnie śpiewali i tańczyli do późnych godzin wieczornych.

Występy i pokazy artystyczne to jednak nie wszystko. W trakcie festiwalu odbyła się również konferencja pod nazwą „Metody i środki wzmocnienia dobrosąsiedzkich stosunków między Ukrainą i Polską w nowoczesnej skomplikowanej sytuacji geopolitycznej. Rola samorządów i organizacji pozarządowych w ramach wspólnej promocji obu krajów”, w której udział wzięli przedstawiciele polskich i ukraińskich samorządów. Drugim z wydarzeń towarzyszących była wystawa fotografii Leszka Paradowskiego z Drawska Pomorskiego.

Charakterystyczny dźwięk kaszubskiego instrumentu ludowego – bazuny oraz odśpiewana przez wszystkich piosenka „Hej sokoły!” z przytupem zakończyły pierwszy, ale z pewnością nie ostatni Festiwal Kultury Polskiej w Truskawcu.