Festiwal Integracji Artystycznej „Pozapozy”

Uroczysta gala i występy artystów, czyli Festiwal Integracji Artystycznej „Pozapozy”. Środowiskowy Dom Samopomocy MOPS w Starogardzie Gdańskim zaprezentował swój talent w Europejskim Centrum Solidarności.

22 października w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbył się XIV Festiwal Integracji Artystycznej „Pozapozy”. Wydarzenie zainaugurowało obchody Dni Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Organizowany od 2003 roku w Gdańsku Festiwal Integracji Artystycznej „Pozapozy” skupia osoby niepełnosprawne i artystów seniorów z całego województwa pomorskiego. Jest największym świętem artystów niepełnosprawnych i pełnosprawnych na Pomorzu. Udział w nim co roku bierze kilkuset uczestników: twórców, opiekunów i widzów.

– W XIV edycji wydarzenia udział wzięli artyści, którzy na co dzień uczą się i tworzą podczas zajęć w środowiskowych domach samopomocy i domach pomocy społecznej, na warsztatach terapii zajęciowej i w placówkach dla seniorów, w tym reprezentacja naszych domów oceniana w kategorii plastycznej oraz wokalnej – mówi Aleksandra Formela, kierownik Środowiskowych Domów Samopomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim.

Dokonania artystów amatorów na żywo oglądało kilkuosobowe profesjonalne jury: rzeźbiarka i malarka Mariola Sarbiewska z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, muzyk i kompozytor Jarosław „Pastyl” Turbiarz (Golden Life), aktorka Katarzyna Michalska oraz przewodnicząca jury Bożena Rybicka-Grzywaczewska – prezes Gdańskiej Fundacji Dobroczynności.


Prawdziwe show zaserwował publiczności dziewięcioosobowy zespół Blue MC ze starogardzkiego domu samopomocy. Nie tylko profesjonalnie zarapował w piosence „Przybij pionę”, ale również przygotował stroje, układ taneczny, a nawet pokaz breakdance. Nowatorski, hip-hopowy, autorski występ naszej grupy został niezwykle ciepło przyjęty. Na duże wyróżnienie zasługuje tekst autorstwa opiekunów grupy Moniki Labon oraz Bartosza Stawowego, który z uwagi na to, że powstał w oparciu o doświadczenie stał, się jeszcze bardziej wiarygodny, poruszający serca i umysły widzów. W skład grupy weszli: Krzysztof Kropidłowski, Krzysztof Pakieser, Bartłomiej Frost, Marcin Michnowski, Bartosz Stawowy, Aleksandra Szmaglińska, Hanna Birna, Alicja Treder oraz Monika Labon.

Wydarzeniu towarzyszy wystawa prac plastycznych w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej (ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6), którą bezpłatnie można oglądać od 23 do 28 października. Wśród wyeksponowanych prac można również odszukać prace autorstwa uczestników ŚDS MOPS w Starogardzie Gdańskim tj. Anny Dawid, Pauliny Kortas, Andrzeja Reksina, Anny Borys, Jakuba Wolnika, Artura Mikołajczyka, Joanny Dąbrowskiej, czy Damiana Mysiorskiego.

Zdjęcia: Joanna Karapuda/Magdalena Załęska

Joanna Jaśkowiak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6028
joanna.jaskowiak@um.starogard.pl