FEFERNÓSKI w nowych strojach

16 nowych kompletów ubrań kociewskich otrzymali członkowie dziecięcej kapeli FEFERNÓSKI, która działa przy Starogardzkim Centrum Kultury. 6 listopada 2018 roku przekazał im je prezydent miasta Janusz Stankowiak. Stroje kosztowały 9 600 zł.

Zespół FEFERNÓSKI to grupa młodych miłośników kultury naszego pięknego Kociewia. FEFERNÓSKI po kociewsku znaczą słodkie pierniczki. Działają przy Starogardzkim Centrum Kultury od 2016 roku. Ich opiekunami są Aleksandra Miczek – nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 4 i Wojciech Leszczyński. Pan Wojtek jest akordeonistą. To on uczy dzieci śpiewać i tańczyć.

– Aktualnie nasz zespół liczy 15 osób – 10 dziewczynek i 5 chłopców. Są to głównie uczniowie SP 4. Gadajo po naszemu, śpiwajo kociewskie frantówki, a tera to i bando tańcować w nowych strojach – powiedziała Aleksandra Miczek. Dodała, że dzieci uczestniczą w wielu różnych uroczystościach. – Promujemy Starogard i nasz piękny region biorąc udział w licznych konkursach recytatorskich, przeglądach kapel ludowych i imprezach nie tylko na Pomorzu – podkreśliła opiekunka zespołu.

Prezydent Janusz Stankowiak przekazał kociewskiej kapeli FEFERNÓSKI 16 kompletów nowych strojów kociewskich

6 listopada dzieci wraz z Aleksandrą Miczek byli gośćmi prezydenta Starogardu Gdańskiego Janusza Stankowiaka. Była to szczególna okazja. Prezydent przekazał im 16 nowych strojów kociewskich, które zakupiło dla nich Miasto.

-Niech te stroje was cieszą i wam służą jak najlepiej – powiedział prezydent. – To piękne, że wśród młodych ludzi jest tylu pasjonatów naszej regionalnej kultury.

– Bardzo się cieszymy z tego prezentu. Stroje są piękne. Najchętniej to byśmy je od razu ubrali – powiedział z uśmiechem Michał Negowski – członek zespołu. – Teraz będziemy się całkiem inaczej prezentować na scenie. Uwielbiamy naszą gwarę. Chcemy kultywować kociewskie tradycje. Robimy to z pasji. Czasem ćwiczymy nawet w niedzielę. Rodzice nas wspierają – dodał młody artysta.

Oprócz kociewskich strojów prezydent miasta miał dla swoich gości słodkości.

Wszyscy wyrazili wolę, szybkiego pokazania swoich umiejętności taneczno – wokalnych w nowych strojach i obiecali prezydentowi dalej promować stolicę Kociewia i cały region.

Janusz Stankowiak życzył wszystkim  powodzenia i wielu sukcesów, aby trwali w swojej pasji oraz  godnie reprezentowali Kociewie. 

Stroje dla kapeli FEFERNÓSKI kosztowały 9 600 zł.

Feferóski inaczej słodkie pierniczki to dziecięca kapela kociewska, która kultywuje regionalne tradycje

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl