Ewa Farna zaśpiewa podczas DNI STAROGARDU

Ewa Farna wystąpi 30 czerwca podczas Dni Starogardu – V Wielkiego Jarmarku Kociewskiego. Jej ostatnia przebojowa piosenka pt. „Wszystko albo nic” od stycznia tego roku jest jedną z najczęściej emitowanych w stacjach radiowych. Singiel już zyskał status złotej płyty.

Dni Starogardu to wielkie święto miasta i jego mieszkańców. Od czterech lat w pierwszy weekend lipca starogardzianie bawią się wspólnie na Wielkim Jarmarku Kociewskim, koncertach i występach znanych polskich kabaretów. Również w tym roku nie zabraknie wielkich emocji. Pierwszy wieczór tegorocznego święta Starogardu Gdańskiego minie pod znakiem rocka. Na scenie pojawi się zespół Bracia oraz Ewa Farna.

Wokalistka urodziła się w Trzyńcu (Czechy). Aktualnie mieszka w Czechach, a dokładniej w Wędryni. Pochodzi z polskiej rodziny mieszkającej na Zaolziu, w której domu mówi się gwarą cieszyńską. Ewa od dziecka związana była z muzyką, brała aktywny udział w konkursach i przeglądach piosenki. Grała również na fortepianie.

Pierwsza płyta piosenkarki pojawiła się na czeskim rynku 6 listopada 2006 r. Zatytułowana została „Měls mě vůbec rád”. Album okazał się hitem i uzyskał status podwójnej platynowej płyty. Drugi album, „Ticho” ukazał się 1 października 2007 r.. Uzyskał status platynowej płyty w Czechach. 7 listopada 2008 r. ukazało się koncertowe DVD, zarejestrowane w Pradze 17 czerwca 2008 r. pt. „Blíž ke hvězdám”. DVD zyskało nagrodę najlepiej sprzedawanego w Czechach. Rok później na rynku czeskim pojawiła się płyta „Virtuální”.

Na polski rynek Ewa weszła 9 listopada 2007 r. płytą „Sam na sam”. Album został wydany przez Universal Music Polska. Była to polska wersja albumu „Měls mě vůbec rád”. Druga polska płyta ukazała się 16 marca 2009 r. Album nazywał się „Cicho” i właśnie on zdobył na festiwalu Sopot Hit Festival tytuł Albumu Roku. Ponadto piosenka „Cicho” została hitem lata 2009. Trzecim krążkiem, jaki ukazał się na polskim rynku 5 listopada 2010 roku była „EWAkuacja”. Z płyty pochodzą takie przeboje, jak „EWAkuacja”, „Bez Łez”, „Nie przegap”, czy tytułowy utwór do młodzieżowego filmu Disney’a „Camp Rock 2 – Wielki Finał”.

W 2011 r. Ewa Farna zdobyła na MTV Europe Music Awards nagrodę w kategorii Najlepszy Polski Artysta. Jesienią 2012 r. pojawiła się jako trener w 3. edycji „Bitwy na głosy”, gdzie razem ze swoją drużyną dotarła do samego finału. Wiosną 2013 r. zasiadła w jury słowacko-czeskiego „Superstar” – odpowiednika polskiego „Idola”, a rok później została najmłodszym, czwartym jurorem polskiego „X Factora” (prowadziła grupę „Dziewczyny 16–24 lata”, w której były Marta Bijan – 2. miejsce, Magdalena Bal – 8. miejsce, Daria Zawiałow – 9. miejsce).

W listopadzie 2013 r. światło dzienne ujrzała jej najbardziej dojrzała i osobista płyta „(W)inna”, która już w styczniu pokryła się złotem! W 2014 r. na rynku czeskim pojawił się bliźniak „(W)innej”, pod tytułem „Leporelo”.

23 sierpnia 2014 r. na Polsat Sopot Festival Ewa Farna otrzymała Słowika Publiczności (za piosenkę „Cicho”). 6 listopada 2015 roku premierę miała piąta polskojęzyczna płyta piosenkarki zatytułowana „Inna”, która promowana była przez singiel „Tu”. Album składał się z dwóch części, z czego pierwsza zawierała dziewięć przebojów artystki w wersji akustycznej, natomiast druga – trzy premierowe piosenki i duet z Tomaszem Lubertem.

11 listopada 2016 r. dbył się koncert celebrujący dziesięciolecie pracy artystycznej piosenkarki w Czechach. Wydarzenie miało miejsce w Pradze i było to pierwsze przedsięwzięcie muzyczne, w którym Farna wystąpiła również w roli producenta.

6 stycznia 2017 r. do kin trafiła animacja „Sing”. Wokalistka użyczyła głosu jednej z postaci. Zaśpiewała także piosenkę do bajki.
Także w styczniu Ewa wydała utwór „Wszystko albo nic” promujący polsko-czesko-słowacki film o tym samym tytule. Piosenka od wielu tygodni nie schodzi z pierwszych miejsc list przebojów.

Obecnie Ewa Farna zasiada w jury programu „Idol” emitowanego w telewizji Polsat. Od marca 2017 r. prowadzi program „To lubię!” w radiu RMF FM.

Starogardzkie Centrum Kultury informuje, że podczas Dni Starogardu – V Wielkiego Jarmarku Kociewskiego wystąpią:
30.06. (piątek) – zespół BRACIA, Ewa Farna z zespołem
1.07. (sobota) – Jerzy Kryszak, zespół The Postman, zespół LemON.

Zapowiada się wspaniała zabawa. Zapraszamy!

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl