Eksplozja radości

Tak kolorowo, radośnie i głośno bywa w Hali Miejskiej w Starogardzie Gdańskim tylko raz w roku. Wszystko za sprawą „małych sportowców” z 7 miejskich przedszkoli i przedszkola ze Skarszew. 5 czerwca ponad 600 maluchów bawiło się na zawodach sportowych. Było to podsumowanie roku zajęć z trenerami KS Beniaminek 03.

Przez cały rok szkolny pod czujnym okiem trenerów z Klubu Sportowego Beniaminek 03 przedszkolaki ze wszystkich miejskich przedszkoli od 5 lat rozwijają swoje sportowe umiejętności i ćwiczą koordynację ruchów. Co miesiąc z niecierpliwością czekają na pana Jacka Wołczaka, który z pomocą innych trenerów, przez cały dzień prowadzi dla poszczególnych grup dzieci 30 minutowe zajęcia pn. „Mały Sportowiec”.

W zajęciach pn. „Mały sportowiec” uczestniczy 800 przedszkolaków ze Starogardu i Skarszew.

– Dzieci bardzo się cieszą na te spotkania. To dla nich świetna zabawa, zresztą dla nas trenerów również – powiedział Jacek Wołczak. – Ćwiczenia, które proponujemy przedszkolakom nie są w żaden sposób ukierunkowane na konkretną dyscyplinę sportową, są to zajęcia ogólnorozwojowe. Stawiamy przede wszystkim na rozbudzenie w dzieciach potrzeby ruchu i zachęcenia ich do uprawiania sporu, oczywiście z nastawieniem na uśmiech i dobrą zabawę – dodał trener Beniaminka 03.

5 czerwca br. w starogardzkiej Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby dzieci pokazały czego nauczyły się przez rok. Każde z 7 miejskich przedszkoli oraz Niepubliczne Przedszkole „Aniołek” ze Skarszew wystawiło ośmioosobowe reprezentacje, które rywalizowały w ośmiu konkurencjach. Kibicowali im koledzy i koleżanki z grup przedszkolnych. Przedszkolaki ubrane były w kolorowe stroje. Miały transparenty, trąbki, gwizdki, kapelusze i balony. Robiły wiele hałasu, dopingując swoich rówieśników z dużą świadomością tego, jak ważną pełnią rolę.

Maja, Basia, Asia i Halinka z przedszkola nr 4

– Kibicujemy naszym kolegom i jednej koleżance – powiedziały małe cheerleaderki z Przedszkola Nr 4 – Mamy specjalne stroje i pompony, żebyśmy były widoczne. – Kibicowanie pomaga sportowcom – powiedziała Basia.  – Pani mówiła, że to ważna rola, bo każdy sportowiec musi czuć wsparcie. My je dajemy naszymi tańcami i okrzykami – dodała Asia.

Przedszkolaki pokazały swoje umiejętności w ośmiu konkurencjach.

Nie tylko kibice byli świetnie przygotowani do imprezy. Mali sportowcy również doskonale radzili sobie z kozłowaniem piłki, jej kulaniem i kiwaniem, a także ze slalomem i gonitwą wokół pachołków. Znak, że trenerzy KS Beniaminek spisali się na medal, chociaż nie oni medale tego dnia otrzymali. Nagrodzeni zostali wszyscy zawodnicy, a nagrody zawodnikom wręczyli wiceprezydent Przemysław Biesek-Talewski, Maciej Kowalczuk za-ca dyrektora departamentu sportu w Urzędzie Marszałkowskim oraz Marek Jankowski – przewodniczący Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki.

Wiceprezydent Przemysław Biesek- Talewski wręcza medale uczestnikom zawodów i ich opiekunom 

Uczestników imprezy przywitała pomysłodawczyni projektu Alicja Prokopów dyrektorka MPP nr 4.

Alicja Prokopów – Dyrektor MPP 4

– Tak naprawdę inicjatorami tego pomysłu były wszystkie dyrektorki miejskich przedszkoli – powiedziała Alicja Prokopów. – Pierwotnie chciałyśmy zorganizować zawody sportowe dla przedszkolaków z wykorzystaniem Hali Miejskiej. Wspólnie doszłyśmy jednak do wniosku, że aby stworzyć jedyne w swoim rodzaju wydarzenie na skalę powiatu, a nawet województwa, potrzebny jest udział w nim wszystkich przedszkoli. Zależało nam, aby wprowadzić do programu zajęć przedszkolnych profesjonalne zajęcia sportowe tzw. ogólnorozwojowe, gdzie pod czujnym okiem fachowców dzieci mogłyby rozwijać  sportowe pasje. Gdzie nauczą się  poruszać, dyscypliny, i zdrowego współzawodnictwa, a  być może zaczną uprawiania jakąś dyscyplinę sportu. Stworzyłyśmy więc innowację pedagogiczną pn. „Mały sportowiec”, a Klub Sportowy Beniaminek 03 pomógł nam ten projekt zrealizować, za co mu bardzo dziękujemy – dodała dyrektor MPP4.

Dobrej zabawy i zdrowej rywalizacji życzyli przedszkolakom prezes KS Beniaminek Marcin Kaszubowski oraz wiceprezydent Przemysław Biesek –Talewski.

Marcin Kaszubowski – prezes KS Beniaminek 03

– Jestem pod ogromnym wrażeniem atmosfery, którą stworzyliście w niespełna 10 minut od wejścia na Halę– powiedział wiceprezydent. Niech ta radość i emocje towarzyszą wam do samego końca. Życzę wam wspaniałej zabawy.

Marcin Kaszubowski podziękował prezydentowi miasta za pomoc w rozwijaniu sprawności fizycznej dzieci. Paniom dyrektorkom i przedszkolankom – za umożliwienie prowadzenia zajęć sportowych, za wsparcie i pomoc przy ich organizacji, a przedszkolakom za chęć uczestniczenia w nich i radość, która temu towarzyszy.

W przerwach między poszczególnymi konkurencjami wszyscy wspólnie z prowadzącym bawili się wspaniale, skacząc, klaszcząc i tańcząc do muzyki popularnych przebojów m.in.„Kaczuchy”, czy „Będzie zabawa”.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl