Eksplozja dobroci, radości i szaleństwa

Miało być 10,5 tys., jest ponad 15 tys. zł. Starogardzianie znów pokazali jak wielkie i hojne mają serca. Akcja „Gramy dla Małgosi”, której finał odbył się 15 października w Kinie „Sokół” zakończyła się eksplozją dobroci, radości i szaleństwa.

10 września Ewa Samoszuk, mama chorej od urodzenia Małgosi, postawiła wyzwanie 10,5 tys. zł w miesiąc! Zwróciła się do mieszkańców Starogardu Gdańskiego o pomoc dla córki, która urodziła się jako hipotrofik, nie słyszy i nie mówi. Chociaż Gosia ma 6 lat i tylko 90 cm wzrostu, wszystko lubi robić sama. Dlatego nazywana jest Samosią.

Dziewczynka potrzebuje wózka inwalidzkiego i aparatów słuchowych. Żeby uzyskać pieniądze na ich zakup, jej mama zorganizowała internetową zbiórkę na portalu pomagam.pl. Finał akcji zorganizowany został w niedzielę 15 października. Zgromadził wielu chcących pomóc mieszkańców miasta. Udało się! W sumie zebrano 15 173, 43 zł.

Na pełnych dobroci starogardzian w Kinie „Sokół” czekało mnóstwo atrakcji. Specjalnie dla Małgosi wystąpili milusińscy ze starogardzkich przedszkoli, tancerze z Klubu Tańca Towarzyskiego Impuls, hip hopu oraz baletu. Był też kiermasz własnoręcznie wykonanych wspaniałości tych jadalnych i niejadalnych. Nie zabrakło kawy i ciastek, a dla najmłodszych balonów. Brawurowy występ dał zespół Dwa plus Dwa. O szalony finał zadbała rockowa grupa The Safety Pin, której na zakończenie koncertu na scenie towarzyszyła publiczność.

Najwięcej emocji wzbudziły licytacje. Starogardzianie walczyli między innymi o płytę DVD z autografami kabaretu Neo-Nówka, gitarę z autografem Szymona Wydry, bilety na Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego. II Memoriał Edwarda Kowalke, bilety na XXV Noc Bardów im. Ryszarda Rebelki, vouchery na basen, do siłowni, SPA i restauracji, pakiet bezpłatnych badań laboratoryjnych w Kociewskim Centrum Zdrowia. Największą sumę zapłacił pan Daniel, któremu za 1000 zł udało się wylicytować piłkę z podpisami Kociewskich Diabłów wraz z koszulką i karnetem na cały sezon Polskiej Ligi Koszykówki. Pan Daniel wygrał też licytację przeprowadzoną przez prezydenta miasta. Jej przedmiotem była kolacja z Januszem Stankowiakiem.

– Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy grali dla Małgosi i tak chętnie włączyli się w akcję. Szczególne podziękowania kieruję do pracowników Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, Starogardzkiego Centrum Kultury. Dziękuję pani Ewie, panu Łukaszowi i panu Jasiowi, którzy tak wspaniale poprowadzili dzisiejszy koncert. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy tu dzisiaj przyszli i wspierali mnie przez ten intensywny czas przygotowań. Bez Was to wszystko nie miałoby sensu – powiedziała mama Małgosi Ewa Samoszuk.

Fot. Magdalena Dalecka

 

 

 

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl