Edukacja antynarkotykowa

Straż Miejska otrzymała od prezydenta Starogardu Gdańskiego Janusza Stankowiaka walizkę do edukacji antynarkotykowej. W czasie spotkań z nauczycielami i rodzicami w starogardzkich szkołach pomoże ona wyjaśnić na co zwracać uwagę. 12 marca walizkę odebrała Krystyna Kwidzińska-Kulas, zastępca komendanta Straży Miejskiej.

To właśnie pani Krystyna jest pomysłodawczynią tego zakupu. – Moim zdaniem ta niezwykła walizka jest świetnym narzędziem edukacyjnym. Będzie wykorzystywana do tego, aby nauczyciele, pedagodzy i rodzice poznali przedmioty stanowiące potencjalne zagrożenie. Widząc biurko, czy zawartość piórnika ucznia będą mogli wychwycić przedmioty świadczące o tym, że dziecko ma kontakt z narkotykami – powiedziała.

Starogard Gdański to pierwsze miasto na Pomorzu i jedno z nielicznych w Polsce, które posiada taką walizkę. Znajdują się w niej atrapy popularnych narkotyków w postaci suszu, proszku, pastylek, czy bibułek oraz sprzęty potrzebne do ich przygotowania i zażywania.

Oprócz ewidentnych narzędzi takich, jak lufki i bonga, są w niej również bardzo zaskakujące formą gadżety, na przykład waga przypominająca odtwarzacz mp3, lufki w kształcie długopisu lub breloczka, rozdrabniacz do suszu w kształcie popularnego jojo, czy schowki w kształcie baterii i pomadki do ust.

Dzięki spotkaniom ze Strażą Miejską wspomaganą przez pracowników Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień w Starogardzie Gdańskim podczas wywiadówek oraz rad pedagogicznych nauczyciele i rodzice będą mieli okazję wysłuchać prelekcji i poznać te przedmioty, a zdobyta wiedza na pewno pomoże im w szybkim wykrywaniu zagrożeń.

Fot. Małgorzata Rogala

Walizka do edukacji antynarkotykowej