Dziewczyny z sukcesami

Obie są bardzo młode i ambitne. Na koncie mają liczne sukcesy sportowe. Duże osiągnięcia dopisały do listy w tym roku. 12 września prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak wręczył nagrody w dziedzinie sportu Nataszy Wostal i Karolinie Urban.

Natasza jeździ konno. W dniach 21-22 lipca 2018 r. wzięła udział w XXIV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (do lat 15) zorganizowanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Komitet Olimpijski. Starogardzianka startowała w dyscyplinie WKKW (skoki przez przeszkody, dresaż i cross) pod opieką trenera Mirosława Pałkowskiego. Natasza Wostal wywalczyła brązowy medal, otrzymując tym samym kółka olimpijskie. Ta niezwykle trudna dyscyplina jest wymagająca zarówno dla jeźdźców, jak i koni.

Natasza Wostal

Dziewczyna z tym sportem związana jest od 3 lat. Z roku na rok podnosi swoje umiejętności. W tym roku zdobyła tytuł Mistrza Makroregionu 2018 w kategorii junior młodszy oraz I wicemistrza województwa pomorskiego 2018 w kategorii junior. – Od samego początku Natasza pracuje z trenerem Pałkowskim, którego zaangażowanie i miłość do tego sportu ma bezpośredni wpływ na wyniki sportowe. Mirosław Pałkowski od wielu lat zajmuje się końmi (Stado Ogierów Starogard Gdański), przyciągając do siebie i do WKKW wielu młodych sportowców. Pomimo trudnych warunków pracy, w jakich Nataszy i trenerowi przyszło pracować (niepewna sytuacja SO w Starogardzie, brak dobrych warunków do treningu – hala wymagająca pilnego remontu), codziennie walczą, by ten piękny sport był na jak najwyższym poziomie – mówiła mama dziewczyny Patrycja Wostal.

Natasza jest obecnie w trzeciej klasie gimnazjum. – Za rok chciałabym rozpocząć naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starogardzie Gdańskim. Planuję wybrać klasę o profilu biologiczno-chemicznym. Nauka zawsze była i jest dla mnie na pierwszym miejscu. Godzenie jej ze sportem wymaga poświęcenia. Przyznaję, że nie jest to łatwe, ale skutecznie kształtuje charakter i uczy dobrej organizacji czasu – powiedziała Natasza.

Karolina Urban jest w tym samym wieku. Tak, jak Natasza uczęszcza do ostatniej klasy gimnazjum w PSP 1. Co ciekawe, dziewczyny chodziły kiedyś do tej samej klasy o profilu pływackim. Natasza postawiła na jeździectwo, ale Karolina została wierna pływaniu. Z tegorocznych Mistrzostw Polski Juniorów 15-letnich w pływaniu, które odbyły się w dniach 13-15 lipca w Oświęcimiu przywiozła 4 medale. Dwa srebrne (200 m stylem dowolnym, 200 m stylem motylkowym) i dwa brązowe (100 m stylem motylkowym, 400 m stylem dowolnym).

Dziewczyna miniony sezon 2017/2018 pod okiem trenera Krzysztofa Korczaka przepracowała niezwykle sumiennie. W sezonie zimowym na Mistrzostwach Okręgu Pomorskiego pokazała swoją siłę, zdobywając 7 medali. Wygrała Ligę Województwa Pomorskiego. Na Głównych Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców startowała w finale A na 200 mot., zajmując 5. miejsce.

Karolina Urban

– Sukces udało się osiągnąć dzięki poprawieniu systemu szkolenia, zaangażowaniu w treningi, umiejętności pogodzenia nauki ze sportem wyczynowym oraz dzięki wsparciu rodziny i najbliższych – stwierdził trener Krzysztof Korczak, który towarzyszył jej podczas spotkania z prezydentem miasta.

– Pogodzenie nauki ze sportem na pewno nie jest łatwe, ale opracowałam sobie taki system, że się udaje. Na treningach spędzam bardzo dużo czasu, bo 16-18 godzin w wodzie tygodniowo. Oprócz tego trenuję poza basenem. Te treningi to już tylko godzina, ale też są bardzo ważne. Uwielbiam pływanie. Daje mi ono bardzo dużo. Przede wszystkim kształtuje moją osobowość. Cieszę się, że widać postępy. Sama czuję, że ciężka praca na treningach przynosi rezultaty. Bardzo się z tego cieszę – mówi Karolina.

– Wspaniale, że mogę dzisiaj gratulować Wam sukcesów. Swoją postawą udowadniacie, że Starogard naprawdę sportem stoi. Potwierdzacie też, że nasza młodzież jest bardzo zdolna, co napawa mnie dumą – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.

Od lewej: Natasza Wostal, Karolina Urban, prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl