Dzień Strażaka w Ochotniczej Straży Pożarnej

Często ryzykują swoim zdrowiem i życiem. Strażacy są wszędzie tam, gdzie jest niebezpiecznie. Zawsze gotowi nieść pomoc drugiemu człowiekowi. 12 maja Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim uroczyście obchodziła Dzień Strażaka. W tym roku święto było szczególnie ważne dla najmłodszych ochotników z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, którzy w obecności starszych kolegów, dowódców, prezesa OSP Łukasza Zblewskiego, zaproszonych gości oraz swoich rodziców i bliskich złożyli uroczyste ślubowanie.

– W Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej jestem już od kilku lat. Trafiłam tutaj przypadkiem. Spodobało mi się tak bardzo, że postanowiłam zostać. Bardzo lubię zbiórki, ćwiczenia, obozy. Cieszę się, że możemy pomagać w wielu akcjach. To pozwala nabyć przydatnych umiejętności i bardzo dużo uczy – powiedziała Judyta Poćwiardowska z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej składają ślubowanie z podniesionymi rękoma.
Uroczysta chwila ślubowania Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej

– Z wielką dumą patrzę na tych młodych ludzi, którzy z własnej woli chcą należeć do naszej młodzieżowej drużyny. Często jest to pierwszy krok do tego, by w przyszłości wybrać zawód strażaka. Nawet jeśli pójdą jednak inną drogą, na zawsze zostaną z nimi te wszystkie umiejętności, które tutaj zdobywają, a przede wszystkim empatia i chęć pomocy innym – powiedział prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim Łukasz Zblewski.

Wyróżnienia, odznaki i medale

Tradycyjnie Dzień Strażaka był również doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń i podziękowań za wieloletnią oraz wzorową służbę.

Pamiątkowymi grawetonami wyróżnieni zostali honorowi członkowie OSP Starogard Gdański:

dh Ryszard Adamowski
dh Bogumił Czerski
dh Henryk Habkowski
dh Andrzej Hoppe
dh Tadeusz Kosecki
dh Ryszard Liszewski
dh Zygmunt Łachacz
dh Stanisław Reszczyński
dh Jerzy Wolf
dh Edmund Wolski

Druh Edmund Wolski trzyma grawerton z podziękowaniami.
Druh Edmund Wolski otrzymał podziękowanie za 75 lat spędzonych w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Złotą Odznakę Honorową „Zasłużony dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego” otrzymała:

dh Jolanta Czyryk

Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczony został:

dh Michał Kosater Michał

Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczony został:

dh Jakub Dahm

Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymali:

dh Aleksander Celarek
dh Kamil Mondrachowski
dh Weronika Gorogol

Odznakę za wysługę lat otrzymali:

65 lat – dh Ryszard Liszewski
55 lat – dh Jerzy Wolf
50 lat – dh Stanisław Reszczyński
45 lat – dh Mieczysław Czyryk
30 lat – dh Wojciech Kamiński
25 lat – dh Marcin Lemke
20 lat – dh Karina Stankowska
20 lat – dh Bożena Kosecka
20 lat – dh Marcin Byrszel
10 lat – dh Maciej Fryszka
10 lat – dh Jakub Dahm

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak przy mównicy.
Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak podziękował strażakom za opiekę nad mieszkańcami miasta i całego powiatu.

Podziękowania oraz najlepsze życzenia strażakom ochotnikom złożyli m.in. Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, jego zastępcy Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki oraz Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert.

Od lewej: wiceprezydent Starogardu Gdańskiego Tadeusz Błędzki, Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert, prezes OSP Starogard Gdański Łukasz Zblewski, druhna Jolanta Czyryk, Prezydent Miasta Janusz Stankowiak i wiceprezydent Maciej Kalinowski
Na pierwszym planie od lewej: wiceprezydent Starogardu Gdańskiego Tadeusz Błędzki, Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert, prezes OSP Starogard Gdański Łukasz Zblewski, druhna Jolanta Czyryk, Prezydent Miasta Janusz Stankowiak oraz wiceprezydent Maciej Kalinowski.

– Jesteście niezwykli. Podziwiam Waszą odwagę, zaangażowanie i wytrwałość. Niesiecie pomoc każdemu, kto tego potrzebuje. Często narażacie sami siebie. To właśnie Wy jesteście pierwsi na miejscu zdarzenia. Bardzo dziękuję Wam za to, że czuwacie nad mieszkańcami miasta i całego powiatu. Niezmiernie cieszę się też, że kolejne pokolenie wkracza na tę trudną drogę. Życzę Wam Droga Młodzieży powodzenia, a wszystkim strażakom tyle samo powrotów, co wyjazdów – powiedział Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Fot. Małgorzata Rogala