Dzień Serca

W sobotę 19 września od rana starogardzki Rynek tętnił życiem. „Serce mam tylko jedno” – takie hasło towarzyszyło akcji „Dzień Serca”, organizowanej od wielu lat w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.


Badania, porady, profilaktyka

Mieszkańcy miasta skorzystali z bezpłatnych kompleksowych badań przygotowanych przez Kociewskie Centrum Zdrowia, Polpharmę i SPZOZ Przychodnię Lekarską. W godzinach 9.00 – 14.00 starogardzianie mogli zmierzyć ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi, zbadać wiek serca, zrobić EKG. Osoby z astmą mogły skorzystać z badań spirometrycznych, jak również każdy mógł sprawdzić gęstości kości. Wyniki konsultowali z lekarzami. Porad udzielali kardiolodzy, diabetyk oraz specjaliści w zakresie profilaktyki antytytoniowej, profilaktyki raka piersi, zdrowego odżywiania się i szkoły pierwszej pomocy.
O porady pytają często pacjenci już z jakąś historią choroby, którzy odczuwają dolegliwości związane ze spadkiem tolerancji wysiłku, zmęczliwością, dolegliwościami bólowymi w klatce piersiowej – powiedziała specjalista kardiolog Pomorskiego Centrum Kardiologicznego. Najczęściej takich pacjentów kierujemy na dalszą diagnostykę, gdyż na podstawie samego EKG nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy pacjent wymaga diagnostyki inwazyjnej. Potrzebna jest próba wysiłkowa. Zdarzyło się nam jednak wychwycić kilku pacjentów, którzy już po wywiadzie kwalifikowali się do przyjęcia na oddział. Zaleciłyśmy im stawienie się w szpitalu ze skierowaniem. Na koniec dodała, że widzi wielką społeczną potrzebę organizacji takich akcji i skracania kontaktu z lekarzem specjalistą, gdyż system nie dział idealnie.

Pudełko życia – ratuje życie

Podczas akcji wielu starogardzian obdarowano pudełkami życia. Dla przypomnienia „Pudełko Życia” to projekt, który ma na celu zapewnienie osobom starszym, niepełnosprawnym oraz samotnym obok właściwej opieki, wsparcie w sytuacji wystąpienia zagrożenia zdrowia i życia podczas udzielania pomocy przez różnego rodzaju służby: medyczne, socjalne i inne. Projekt zakłada umieszczenie wszystkich ważnych informacji o pacjencie w jednym miejscu. W pojemniku znajdują się najważniejsze numery telefonów najbliższych, członków rodziny, których pragniemy poinformować, numer kontaktowy do opiekuna oraz inne ważne informacje dla służb ratowniczych (na co dana osoba choruje, na jakie leki jest uczulona, jakie leki przyjmuje). Można również umieścić wszelkie wypisy ze szpitali czy zaświadczenia lekarskie informujące o obecnym stanie zdrowia. „Pudełko życia” to opakowanie opatrzone specjalną naklejką, które powinno być ulokowane w łatwym do zlokalizowania miejscu, np. lodówce.  „Pudełko Życia” można wykonać samemu. Pisaliśmy o tym 30.06.2015 http://starogard.pl/pudelko-zycia-zrob-sam-1689/

Quiz, bieg , rajd – promocja zdrowego trybu życia

Wśród dodatkowych punktów programu był też marsz nordic walking i rajd rowerowy. 80 mieszkańców wsiadło na rowery i przejechało ponad 18 km ze Starogardu do Dąbrówki. Organizatorami tej niecodziennej akcji był Ośrodek Sportu i Rekreacji, który na boisku w Dąbrówce zorganizował dla uczestników poczęstunek. Rajd zakończył się na starogardzkim Rynku, gdzie uczestnicy włączyli się w akcję bezpłatnych badań profilaktycznych oraz inne atrakcje związane ze zdrowym trybem życia. Niektórzy zdecydowali się nawet oddać honorowo krew w specjalnie podstawionym ambulansie. A na wszystkich spragnionych czekały świeże, zdrowe koktajle z pietruszki lub buraków przygotowane na bieżąco przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Owidzu.

Goście i nagrody

Gościem honorowym imprezy był profesor Grzegorz Raczak – Wojewódzki Konsultant Kardiologiczny. Sobotnią imprezę odwiedził też poseł Sławomir Neumann Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Dwie uczestniczki quizu  Anna Engler i Anna Zwiernik wygrały rowery, a każdy uczestnik rajdu otrzymał pamiątkową czerwoną koszulkę z logiem „Serce mam tylko jedno”.