Dzień pełen dobroci i hojności

187 996,12 zł zebrali mieszkańcy Starogardu Gdańskiego, Skarszew, Bobowa, Lubichowa, Skórcza, Rywałdu, Kokoszkowych i Rokocina podczas 27.Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym samym ustanowili nowy rekord. Przekazali na zakup sprzętu dla 50 specjalistycznych szpitali dziecięcych kwotę o 30 tys. zł większą niż w ubiegłym roku.

– Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od 27 lat jednoczy Polaków i wszystkich mieszkańców Starogardu oraz okolic – powiedziała szefowa starogardzkiego sztabu WOŚP Paulina Burczyk, tuż przed wysłaniem „Światełka do Nieba”. – Od 27 lat  Jurek Owsiak tworzy kolorowy świat pełen przyjaźni, dobrego nastroju, muzyki, uśmiechu i optymizmu.  Od 27 lat Starogard wraz z sąsiadującymi gminami uczestniczy w tym dziele! Dzięki  hojności mieszkańców co roku dokładamy swoją cegiełkę do szczytnego celu, który stawia sobie WOŚP. Co roku ta cegiełka jest większa. Własnie pobiliśmy nasz ubiegłoroczny rekord. Zebraliśmy ponad 187 tys. zł – o blisko 30 tys. więcej niż w ubiegłym roku. W imieniu całego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy bardzo Wam wszystkim dziękuje. Dziękuję wolontariuszom, Bankowi Spółdzielczemu, który od 17 lat wspiera WOŚP oraz wszystkim wam – darczyńcom.   Dziękuję za wasze otwarte i gorące serca. Dziękuję, że byliście dzisiaj i jesteście z nami co roku – zakończyła szefowa sztabu.

Rekordziści i rekordzistki WOŚP 2019

Ponad 1000 zł uzbierało w puszkach 19 wolontariuszy

Przez cały dzień 433 wolontariuszy wyposażonych w kolorowe puszki i charakterystyczne serduszka kwestowało na terenie naszego miasta oraz okolicznych gmin. Spotkać ich można było na ulicach i przed kościołami w Starogardzie Gdańskim, Skarszewach, Lubichowie, Skórczu, Rywałdzie, Kokoszkowach i Rokicinie.

Wśród kwestujących znaleźli się debiutanci, ale nie zabrakło też osób doświadczonych. Największe sumy, czyli 1 836,058 zł i 1 734,87 zł do swoich puszek zebrali wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Starogardzie. Wysokie kwoty uzbierali też wolontariusze z Bobowa (1 638,85), Zespołu Szkół Ekonomicznych (1 584,62) Skarszew (1 436,75 zł) i I LO (1 404,87 zł). Publiczna Szkołą w Lubichowie wpłaciła na konto WOŚP 3 964,34 zł, GOK Bobowo – 4 809,89 zł, PSP Rokocin –  4 103,93 zł,  a Przedszkole Bajeczka – 1 686,78 zł.

W biegu charytatywnym „Policz się z cukrzycą ” pobiegło ponad 130 biegaczy, którzy zasili  konto WOŚP kwotą 3 226,20 zł

Zdecydowanie więcej niż w ubiegłym roku, bo 3 226,20 zł udało się zebrać SKL Filippides – organizatorowi 13. Biegu Charytatywnego „Policz się z cukrzycą”. Punktualnie o godz. 12:00 ponad 130 biegaczy wystartowało w biegu na 5 kilometrów na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny. Swoim udziałem i wysiłkiem wsparli fundusz przeznaczony na zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży.

Starogardzianie i mieszkańcy okolicznych gmin przez cały dzień chętnie otwierali swoje serca i portfele. Najchętniej w starogardzkiej Galerii Neptun, gdzie od godz. 15:00 trwały licytacje. Z dużą skutecznością prowadzili je Jan Radzewicz i Łukasz Rocławski ze Starogardzkiego Centrum Kultury.

 Jan Radzewicz i Łukasz Rocławski zebrali  14 977 zł z licytacji

Udało im się zebrać 14 977 zł. Ogromnym powodzeniem cieszyły się wielkie misie podarowane przez przedsiębiorców i Straż Miejską. Za niemałą kwotę 1700 zł wylicytowania została też koszulka z autografami Mistrzów Świata piłki siatkowej.

4 godziny pracy prezydenta Janusza Stankowiaka za kwotę 3 200 zł wylicytowała Karolina Gołecka – właścicielka sklepu GIFT

Jednak największe emocje wywołała licytacja 4 godzin pracy prezydenta miasta. Wygrała ją Karolina Gołecka – właścicielka sklepu GIFT. Na konto WOŚP wpłaciła 3 200 zł. Prezydent Janusz Stankowiak już po raz drugi wcieli się w rolę sprzedawcy. – W zeszłym roku sprzedawałem okna, więc jakieś doświadczenie w handlu mam – z uśmiechem stwierdził prezydent. – Mam tylko nadzieję, że dam sobie radę z nowym i zdecydowanie odmiennym asortymentem sklepu GiFT.

Dzień pełen muzyki, uśmiechu i optymizmu

Podczas 27.Finału WOŚP swoje umiejętności pokazała m.in. taneczna grupa dziecięca „Dejka Fit Studio” ze Starogardu Gdańskiego

Uczestnikom i obserwatorom licytacji czas umilały występy artystyczne. Na scenie pojawili się: taneczna grupa dziecięca „Dejka Fit Studio”, pięć wokalistów z Centrum Edukacji Muzycznej Michała Nagórskiego, Orkiestra Dęta z SCK pod batutą Kacpra Roszkowskiego, małe tancerki ze Szkoły Tańca Esta Fiesta oraz zespoły „Rudera”, „Stone Heads” i „Flywheel”. Można było też kupić słodkości od Słodkiej pasji Lucy. Bezy, babeczki, serduszka i lizaki rozeszły się w ciągu pól godziny. Właścicielka – Lucyna Warembier tradycyjnie przeznaczyła cały dochód z ich sprzedaży (3 335,96 zł) na WOŚP.

Cały dochód (3 335,96 zł) ze sprzedaży słodkości od Słodkiej Pasji Lucy trafił do puszki WOŚP

Dodatkową atrakcję zapewniła grupa Star Mors. Jej członkowie najpierw solidnie się rozgrzali, po czym wykąpali się w basenie pełnym zimnej wody. Gościem specjalnym tegorocznego „morsowania” był prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Przed kąpielą Star Morsy zrobili rozgrzewkę

– To był odważny krok, wielkie przeżycie i całkiem nowe doświadczenie – powiedział Janusz Stankowiak. – Nigdy wcześniej nawet nie pomyślałem o takiej kąpieli. Pomysł zrodził się spontanicznie podczas rozmowy z STAR Morsami. Przekonali mnie, że warto spróbować. Woda była strasznie zimna, ale czuję się doskonale – spuentował Prezydent.

W orkiestrowym morsowaniu uczestniczył prezydent miasta Janusz Stankowiak

– Generalnie kąpiemy się w chłodniejszej wodzie niż ta, która była w basenie. Cieszymy się, jednak, że tylu ludzi przyszło to zobaczyć. Może  udało się kogoś zarazić morsowaniem? Spotykamy się co niedzielę o godz. 8:00 rano w Siwiałce. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy – powiedział Rafał Zimorski z grupy Star Mors Starogard Gdański.

Na zakończenie tego pełnego emocji i atrakcji dnia nad Stadionem Miejskim rozbłysło tradycyjne „Światełko do nieba”.

Światełko do Nieba

Organizatorem 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszym mieście był Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Starogardzkie Centrum Kultury.  Organizatorów  wsparł Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim . Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy. Siema i do zobaczenia za rok!

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl