Dzień Matki w SCWR

W poniedziałek, 27 maja stali bywalcy świetlicy Starogardzkiego Centrum Wsparcia Rodziny przy ul. Kościuszki 56 zaprosili swoje mamy na uroczystość z okazji Dnia Matki. Dzieci przygotowały dla nich przedstawienie, prezenty, poczęstunek i specjalne życzenia. Spotkaniu towarzyszyły wielkie emocje i łzy wzruszenia.

Z okazji Dnia Matki uczestnicy placówki dziennego wsparcia przy SCWR zrobili dla swoich mam piękne prezenty. Nie one były jednak najważniejsze, liczyły się przede wszystkim życzenia i część artystyczna, którą dzieci zaprezentowały w dwóch grupach starszej i młodszej. Przez ponad miesiąc przygotowywały się do występu pod czujnym okiem opiekunów. Przedstawieniu towarzyszyły wielkie emocje. Dla wielu maluchów było to pierwsze publiczne wystąpienie. Dzieci były bardzo przejęte powierzonymi im rolami i świetnie się spisały. Za co mamy im podziękowały gromkimi brawami.

Dzieci namalowały też portrety swoich mam. Wszystkie obrazki wisiały na wystawie i każda z mam musiała odgadnąć, który portret jest jej. Ku uciesze dzieci mamy nie miały problemu ze znalezieniem swoich podobizn, bo przecież doskonale znają swoje dzieci.

– Bardzo mnie wzruszył występ moich córek. Piękny portret mi namalowały – powiedziała mama Karoliny i Justyny. – Dziewczynki przychodzą do Centrum co dzień od poniedziałku do soboty. Gdyby mogły to nawet w niedzielę by się wyrwały na zajęcia. Najbardziej lubią malować i bawić się z innymi dziećmi. Znalazły tu nowych przyjaciół. Kiedy je odbieram buzia im się nie zamyka, tyle mają do powiedzenia – dodała pani Gabriela. – Naprawdę cieszę się, że mają takie miejsce, w którym wiem że są bezpieczne, zaopiekowane i dodatkowo mają mnóstwo okazji do rozwoju swoich talentów.

– Nasza świetlica jest otwarta od późnych godzin porannych do 19 wieczorem. W programie uczestniczy 30 dzieci, ale przychodzi więcej, często zaraz po szkole. Wszystkie świetnie się zaaklimatyzowały w budynku Starogardzkiego Centrum Wsparcia Rodziny. Dzieci mają zapewnioną stałą opiekę 10 wychowawców ( pedagogów, psychologów, socjoterapeutów, trenerów od zajęć artystycznych i sportowych). Organizujemy dla nich mnóstwo zajęć rozwijających zainteresowania w tym zajęcia plastyczne, techniczne i sportowe. Dodatkowo przy wsparciu starszych kolegów wolontariuszy mogą u nas odrobić lekcje – powiedział Marek Ejsmont prezes Fundacji „In Fortes” – jednego z trzech partnerów projektu, który odpowiedzialny jest za część wsparcia dziennego. – Dzieci uczą się akceptacji siebie, prawa do popełniania błędów, tolerancji, ale też komunikacji. Po miesiącu pracy widzimy efekty i to nas mobilizuje do jeszcze większej pracy – dodał Marek Ejsmond.

W najbliższym czasie pracownicy SCWR zorganizują dla swoich podopiecznych Dzień Dziecka. Maluchy mogą liczyć na wiele ciekawych atrakcji, w tym dużo świetnej zabawy, konkursów i niespodzianek.

Projekt Starogardzkiego Centrum Wsparcia Rodziny skierowany jest do dzieci i ich rodziców z obszaru objętego rewitalizacją. Partnerem wiodącym projektu jest Gmina Miejska Starogard Gdański. Partnerami są: Fundacja Rozwoju Edukacji i Społeczności Lokalnych „In Fortes”, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska. SCWR w Starogardzie działa od 1 kwietnia 2019 roku. Jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014 – 2020.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl