Dzień chwały polskiego oręża

15 sierpnia żołnierze, kombatanci, kapłani, władze samorządowe oraz mieszkańcy miasta uczcili Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej obchodzone w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Starogardzkie uroczystości odbyły się na placu przed kościołem pw. św. Wojciecha.

– W jubileuszowym roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, kiedy podejmujemy refleksję nad całym tym fenomenem, jakim jest wolność i niezawisłość Narodu i jego Państwa, ze szczególnym uczuciem dumy wypada odnieść się do tej jego siły, którą uosabia Wojsko Polskie. Nie tylko przez sentyment do munduru i rangi żołnierskiej pośród wszystkich innych służb w wolnej ojczyźnie, ale i ze względu na jego rolę, szczególnie ważną i decydującą w przeszłości, ale i niezwykle istotną dziś i w przyszłości. Jesteśmy jej świadomi. Ona determinuje zarówno troskę o właściwy stan tej niezastąpionej siły obronnej państwa, jak i generuje powszechny dla niej szacunek całego społeczeństwa – w swoim wystąpieniu mówił Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

– Przed stu laty ziścił się ten dziejowy zwrot historii. Dyplomatyczne zabiegi „ojców naszej niepodległości”, roztropnych polityków i zdeterminowanych działaczy różnych patriotycznych ugrupowań orędujących za restytucją państwa polskiego, przez zasługi wojenne na frontach tej wojny i krew polską przelewaną w bratobójczych starciach rodaków w obcych mundurach, zdecydowały o tryumfalnym powrocie Polski na mapę Europy. Już wkrótce rok 1920 przyniósł zagrożenie dla jej młodej wtedy niepodległości. Powszechny zaciąg ochotniczy był odpowiedzią na tę potrzebę i obowiązek obrony przed nawałą bolszewickiej armii, z impetem podążającą ku stolicy, i na jej przedpolach szykującej się do decydującej rozprawy z polskimi formacjami zbrojnymi. Front Zachodni pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego stanął u wrót Warszawy, gdzie zatrzymała go kontrofensywa polska. Plan bezwzględnego zdławienia niepodległego państwa wróg powiązał z planami rozszerzenia ideologii bolszewickiej na Zachód. Zwycięska bitwa warszawska 15 VIII 1920 roku zniweczyła te plany i ocaliła Polskę przez widmem zniewolenia. Oddaliła na ćwierć wieku wchłonięcie jej (podobnie jak innych państw europejskich) w zasięg moskiewskiej dominacji. Symbolicznie wiązana z kościelnym świętem maryjnym, przez symbolikę „cudu nad Wisłą” kształtowała emocjonalne i patriotyczne postawy Polaków. Oficjalnie uznano datę Święta Żołnierza w rozkazie gen. Stanisława Szeptyckiego, ministra spraw wojskowych, w 1923 roku. Nigdy oficjalnie nie zostało ono odwołane aktem tej wagi, a przetrwało nawet w czasie wojny, obchodzone w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie jako znak trwania państwa i ciągłości jego zbrojnego ramienia – prezydent Janusz Stankowiak z zadumą wspominał te jakże ważne dla Polski wydarzenia historyczne.

Coroczne święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jest najlepszą okazją, by wyrazić nasz powszechny i szczery dowód uznania dla zasług żołnierskich w czasach pokoju. Dlatego właśnie tego dnia prezydent Starogardu Gdańskiego wręczył odznaczenia zasłużonym.

Następnie uroczyście odczytano Apel Pamięci. Delegacje władz samorządowych oraz najważniejszych miejskich instytucji złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą poległym i zmarłym żołnierzom 2. Pułku Ułanów Legionów Polskich i 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich oraz pod pomnikiem Jana Pawła II. Miejskie obchody święta Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej zakończyła msza św. w intencji Ojczyzny, Miasta i Wojska Polskiego.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl