Dzielnicowy, czyli Twój człowiek w Policji

Bycie dzielnicowym, to bardzo odpowiedzialna i trudna służba. Na pytanie, co robi dzielnicowy, kim jest i jakie ma obowiązki, odpowiedź tylko z pozoru wydaje się prosta. Większość z nas powiedziałaby, że jest policjantem, a jego służba polega na zwalczaniu przestępczości. Jednak ze stanowiskiem dzielnicowego wiążą się o wiele bardziej złożone obowiązki. Warto znać swojego dzielnicowego, mieć do niego kontakt lub maila. Ułatwia to specjalna aplikacja.

Od kilku już lat w Policji funkcjonuje nowe narzędzie internetowe, które pozwala nam szybko znaleźć dane teleadresowe wszystkich dzielnicowych w kraju. Mowa tu o aplikacji na urządzenia mobilne o nazwie „Moja Komenda”. Aplikacja ta w szybki i łatwy sposób może nawigować użytkownika do najbliższej jednostki Policji. Pomaga też w odnalezieniu właściwego dzielnicowego, wyświetlając jego numer telefonu oraz adres e-mail.

Aplikacja sprawdza się idealnie w przypadkach, gdy mieszkaniec danego rejonu nie wie, kto jest jego dzielnicowym lub znajduje się w nieznanym mieście i ma potrzebę dostać się do najbliższej jednostki Policji. Aplikację pobrać można pod poniższym adresem:

Dla urządzeń systemu Android
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.altconnect.android.mk&hl=pl

Dla urządzeń systemu iOS
https://itunes.apple.com/pl/app/moja-komenda/id919504159?l=pl&mt=8

Kim jest dzielnicowy i jakie ma obowiązki

Służba dzielnicowego nie należy do najłatwiejszych. Jest to praca, która wymaga od policjantów wszechstronności i ogromnego zaangażowania. Przyjęło się mówić, że dzielnicowy to lekarz pierwszego kontaktu, który jest blisko społeczeństwa. Nie każdy funkcjonariusz odnajdzie się w pracy na tym stanowisku i nie każdy sprosta zadaniom i oczekiwaniom stawianymi przed dzielnicowym. Służba ta bowiem wiąże się nie tyle z zatrzymywaniem przestępców, czy karaniem sprawców wykroczeń, ile z pomocą niesioną drugiemu człowiekowi. Większą część służby dzielnicowi spędzają w swojej dzielnicy, czyli przypisanym do tego stanowiska rejonie służbowym, gdzie poświęcają swój czas na rozmowy z mieszkańcami, młodzieżą, pedagogami, dyrekcją szkół, czy rodzicami uczniów. Rozwiązują sąsiedzkie konflikty, udzielają pomocy ofiarom przestępstw i przemocy w rodzinie oraz udzielają podstawowych porad prawnych i przeciwdziałają zjawiskom sprzyjającym popełnianiu przestępstw lub wykroczeń.

Mieszkańcy zwracają się z przeróżnymi sprawami, zarówno poważnymi, jak i błahymi. Omawiane tematy najczęściej związane są z poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym, dotyczą sfery życia prywatnego, zakłóceń ciszy nocnej, czy dewastacji mienia. Dzielnicowy stara się dotrzeć do jak największego grona odbiorców, a wszystko po to, aby lepiej poznać problemy, potrzeby i oczekiwania, jakie stawiają przed nim mieszkańcy. Dzielnicowi są do dyspozycji nie tylko w sytuacjach nagłych, ale również, gdy pojawiają się zagrożenia. Można im zgłaszać sprawy dotyczące zarówno wykroczeń, jak i prosić o pomoc czy poradę.

Teraz w dobie zagrożenia związanego z covid-19, bezpośredni kontakt dzielnicowych ze społeczeństwem został nieco ograniczony. Jednak nadal pomagają oni mieszkańcom dzielnicy. Dla naszego wspólnego dobra, każdego dnia wraz z funkcjonariuszami z innych komórek dzielnicowi sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przebywają pod wskazanym adresem, czy przestrzegamy obowiązujących obostrzeń związanych z utrzymaniem bezpiecznej odległości w sferze publicznej, a także czy zasłaniamy usta i nos w miejscach i sytuacjach, w których jest to wymagane.

Wszystkie informacje dotyczące dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim oraz szczegółowy wykaz obsługiwanych przez tych funkcjonariuszy rejonów służbowych z podziałem na poszczególne miejscowości i ulice znaleźć można również na stronie internetowej komendy w zakładce „DZIELNICOWI” oraz w Biuletynie Informacji Publicznej KPP w Starogardzie Gdańskim w zakładce „TWÓJ DZIELNICOWY”, jak również uzyskać w Komendzie Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim przy ul. Boh. Getta 2.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl