Dziecko to też człowiek. STOP krzywdzeniu

Pracownicy wielu instytucji pomocowych w Starogardzie Gdańskim Dzień Pracownika Socjalnego świętują w sposób szczególny. Już po raz trzeci 21 listopada spotkali się w Polpharmie na Konferencji. Temat brzmiał „WySTARczy chcieć – RAZEM przeciwko krzywdzeniu dziecka”.

W jednym miejscu spotkali się wszyscy ci, którzy na co dzień niosą pomoc potrzebującym, a szczególnie krzywdzonym dzieciom. Robią to w różnych formach. Niektórzy zawodowo, inni poza godzinami pracy. Łączy ich ogromna chęć pomagania, ale też potrzeba zwiększenia oferty pomocowej, jak i rozwój współpracy pomiędzy instytucjami, zajmującymi się pomocą krzywdzonym. Miejscem spotkania była sala konferencyjna Zakładów Farmaceutycznych Polpharma S.A., powodem – konferencja „WySTARczy chcieć – RAZEM przeciwko krzywdzeniu dziecka”.

Ponad 200 specjalistów dyskutowało podczas konferencji zorganizowanej w Starogardzie Gdańskim nad problem krzywdzenia dzieci

Uczestniczyli w niej pracownicy z obszarów: edukacji, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, administracji rządowej i samorządowej, zajmujący się polityką społeczną, wymiaru sprawiedliwości w tym funkcjonariusze policji oraz specjaliści przekazu medialnego. Było też wiele osób, które przyszły dla samych siebie, aby poszerzyć swoją wiedzę.

– Konferencja jest kontynuacją projektów realizowanych przez MOPS w latach poprzednich, w ramach których odbywały się także konferencje: w 2017 r. „WySTARczy chcieć – RAZEM przeciwko krzywdzeniu dziecka”, w 2018 r. „STOP krzywdzeniu – RAZEM można więcej” – mówi Urszula Ossowska dyrektor MOPS. Przekazem naszej Konferencji jest w szczególności uwrażliwienie na postrzeganie symptomów krzywdzenia dziecka, uświadomienie obowiązku reagowania w sytuacji krzywdzenia drugiego człowieka, zwłaszcza dziecka, wzmocnienie kompetencji specjalistów pracujących w obszarze wsparcia dziecka i rodziny oraz integracja środowiska pracującego w obszarze przeciwdziałania przemocy. Dlatego tak ważny jest dobór tematów i prelegentów –  kontynuuje dyrektor MOPS.

Celem Konferencji jest m.in. integracja środowiska pracującego w obszarze przeciwdziałania przemocy – mówiła Urszula Ossowska dyrektor MOPS

– Daniel Mróz – człowiek o niezwykłej wiedzy, i co ważne praktyk w zakresie przeciwdziałania przemocy – spotkał się dzień wcześniej w MOPS z Zespołem Interdyscyplinarnym i przełożonym członków Zespołu, a w PSP Nr 1 (przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów) poprowadził warsztaty dla osób zainteresowanych pracą ze sprawcą przemocy. Był to bardzo efektywnie spędzony czas, zajęcia były bardzo aktywizujące i twórcze, uruchamiające w nas takie pokłady, których sobie często nie uświadamiamy. Z kolei sędzia Anna Maria Wesołowska – kobieta z ogromnym doświadczeniem w pracy z młodocianymi przestępcami – spotkała się z rodzicami uczniów i nauczycielami głównie Szkoły Podstawowej Nr 1. Ponad dwugodzinne spotkanie było pełne emocji i refleksji ale też cennych podpowiedzi jak jeszcze lepiej zaopiekować dzieci i pozwolić im żyć mądrze i bezpiecznie. To dodatkowe działania towarzyszące konferencji – podsumowała dyrektor.

Prezydent Janusz Stankowiak dziękując wszystkim pracownikom socjalnym w Dniu ich Święta, kwiaty i życzenia przekazuje na ręce dyrektor MOPS

Jako, że konferencja odbyła się w Dniu Święta Pracownika Socjalnego i Dniu Życzliwości, prezydent Janusz Stankowiak złożył wszystkim pracownikom instytucji pomocowych najlepsze życzenia. Bukiet kwiatów i podziękowanie za codzienny trudu podejmowany w tej niełatwej pracy na „pierwszej linii ognia”, często z narażeniem swojego bezpieczeństwa przekazał na ręce pani dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Podziękował organizatorom za zorganizowanie bogatej w treści konferencji, a uczestnikom za tak liczny w niej udział.

Wykorzystując edukację, która jest najlepszą drogą do celu, trzeba nam stworzyć modę na niekrzywdzenie -mówi prezydent Janusz Stankowiak

– Krzywdzenie kogokolwiek, a przede wszystkim bezbronnych dzieci jest nieetyczne, niemoralne, po prostu złe. Słuchając pana Daniela Mroza, przeraziła mnie statystyka, że 70% dzieci doświadcza przemocy, a tylko w przypadku 3% pokrzywdzonych podejmujemy interwencję. Mówiąc kolokwialnie trzeba nam stworzyć modę na niekrzywdzenie, wykorzystując edukację, która jest najlepszą drogą do osiągnięcia celu. Wszyscy się uczymy i tę wiedzę powinniśmy przekazywać dalej – powiedział Janusz Stankowiak. – W tytule dzisiejszego spotkania jest jedno ważne słowo „razem”. Instytucje, stowarzyszenia, organizacje, osoby prywatne – razem możemy bardzo wiele. Jeżeli połączymy siły i wspólnie będziemy działać przeciwko krzywdzeniu drugiego człowieka, osiągniemy sukces – zakończył prezydent.

W imieniu Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha gratulacje i podziękowania organizatorom złożyła Katarzyna Stanulewicz dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Katarzyna Stanulewicz dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego

– Takie spotkania są niezwykle cenne w naszej pracy. Osobiście doceniam Państwa zaangażowanie i trud wkładany w wykonywaną pracę. Cieszę się, że słowo „razem” tak pięknie tu wybrzmiewa i jest tak często podkreślane. Razem możemy więcej, o czym przekonaliśmy się podczas dzisiejszych wystąpień, niezwykle ciekawych i pouczających – powiedziała dyrektor.

W wykładach prelegenci poruszyli wiele ważnych kwestii dotyczących przemocy wobec dziecka, jej symptomów, rodzajów i mechanizmów.  Mówili o tym, jak budować pozytywne relacje i jak radzić sobie w sytuacjach, gdy dziecku dzieje się krzywda. Czym są mediacje rodzinne, jakie mają znaczenie, czym jest nadopiekuńczość i jakie zostawia ślady oraz jak w świecie współczesnych zagrożeń budować szczęśliwą rodzinę.

Prelegentami byli: psycholog kliniczna i coach Barbara Liedtke-Kątnik, która nie pierwszy raz pojawiła się na konferencji, a która potrafi wykrzesać niezwykłe pokłady energii wśród słuchaczy. W prosty i przystępny sposób wyjaśniła, czym jest sztuka budowania pozytywnych relacji, jak ważny jest czas, aby dziecko nie czuło się ignorowane. W swoim wykładzie podkreśliła, że rozmowa jest naszym obowiązkiem i najważniejszym elementem budowania relacji opartej na zaufaniu, życzliwości i zrozumieniu.

Daniel Mróz – psycholog i terapeuta

O drugim obowiązku każdego człowieka, jakim jest interweniowanie w sytuacji krzywdzenia, mówił Daniel Mróz – psycholog i terapeuta, wieloletni członek Zespołu Interdyscyplinarnego, nauczyciel akademicki, założyciel Stowarzyszenia „Mężczyźni przeciwko przemocy”. Podkreślił, że bezczynność ludzka, a przede wszystkim instytucji pomocowych jest też krzywdzeniem i podlega karze pozbawienia wolności. Wyjaśnił, co to jest interwencja prawna, interwencja cywilna, procedura Niebieskiej Karty oraz interwencja psychologiczna.

dr Marcin Szulc

Z kolei dr Marcin Szulc przedstawił statystyki, jeśli chodzi o samookaleczenia i samobójstwa wśród dzieci i młodzieży. W ciągu 1 minuty 20 osób na świecie próbuje się zabić, a 1 się to udaje. Średnio 800 tys. ludzi odbiera sobie życie rocznie. Wskazując na przyczyny samobójstw uczulał na umiejętność odczytywania symptomów kryzysu człowieka i jak szczególnie ważne jest obserwowanie zachowania nastolatków i umiejętne na nie reagowanie.

O tym, czym jest mediacja rodzinna i jak ważna jest w drodze do nieinwazyjnego rozwiązania konfliktów małżeńskich, mających destrukcyjny wpływ na rodzinę opowiedziała Magdalena Dittmer – mediator sądowy Okręgowego Sądu w Gdański. Wyjaśniła, kto to jest mediator, jaką role pełni, jakie są jego zadania i co może zdziałać.

Iwona Lewandowska – pedagog, zastępca dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogcznej w Starogardzie Gdańskim – w dość artystyczny, ale przejrzysty sposób wytłumaczyła czym jest nadopiekuńczość, co ją powoduje i jakie pozostawia skutki. Omówiła różne formy motywowania dzieci do działania – te, które uskrzydlają i te, które podcinają skrzydła. O skutkach wychowania pod kloszem, w fikcyjnym świecie. O zachowaniu umiaru i dlaczego warto rozmawiać z rodzicami, bo to, w jaki sposób traktują swoje dzieci, później objawia się w ich dorosłym świecie.

Sędzia Anna Maria Wesołowska

Ostatni wykład wygłosiła sędzia Anna Maria Wesołowska. Jak sama powiedziała jest sędzią Sądu Okręgowego w Łodzi w stanie spoczynku. Skupiła się na profilaktyce. Zachęcała instytucje do szerokiej współpracy z wymiarem sprawiedliwości poprzez organizowanie lekcji wychowawczych w sądach i zakładanie kącików prawnych w szkołach, bibliotekach i innych miejscach spotkań dzieci i młodzieży. – Uczestnictwo w rozprawach dla młodych ludzi jest doskonałą lekcją życia. Widok smutnych oczu oskarżonego, kajdanek na jego rękach robi wrażenie – mówiła. – Po takich lekcjach wielu młodych zastanowi się i dojdzie do wniosku, że warto walczyć o siebie. Podobnie w przypadku kącików prawnych, które tworzą sami zainteresowani, nie nauczyciele, ale uczniowie. To ważne, aby to było ich dzieło, aby mogli się identyfikować z tym, gdzie zajrzą i nauczyciele i rodzice, gdzie w prosty sposób opisane zostaną trudne prawne zagadnienia np. Niebieska Karta lub zwykłe dziecięce marzenia. Zaapelowała do słuchaczy, aby inwestowali w formy profilaktyki, które działają i przynoszą sprawdzone efekty.

Uczestnicy konferencji żywo komentowali usłyszane treści. Zagadnienia poruszone w wykładach przewijały się w dyskusjach i rozmowach kuluarowych w czasie przerw.

W Konferencji uczestniczył wiceprzewodniczący Rady Miasta Marek Jankowski

Organizatorzy zadbali o wyjątkowe upominki dla prelegentów i sponsorów oraz wystrój, co było możliwe za sprawą wytworów zajęć terapeutycznych w Środowiskowym Domu Samopomocy MOPS. Wiele emocji wywołały magnesy z sentencjami, które otrzymywali uczestnicy, a każdy z prelegentów miało możliwość skomentować, co ona dla niego znaczy. Słowa typu „Jesteś jedyną osobą, która może wykorzystać Twój potencjał”, „Nie czekaj pora nigdy nie będzie idealna”, czy „ Aby przebyć tysiąc mil, trzeba zrobić pierwszy krok” idealnie wpasowywały się w treści prezentowanych wykładów ale też refleksji słuchaczy.

Ponad 200 specjalistów dyskutowało podczas konferencji zorganizowanej w Starogardzie Gdańskim nad problem krzywdzenia dzieci

Konferencję zorganizowali: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim i Stowarzyszenie „Można Inaczej”. Partnerami byli: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A., Hotel Ren, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Starogardzie Gdańskim, Zakład Przetwórstwa Mięsnego Lucyna Herold-Wąs. Konferencję honorowym patronatem objęli: Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, Wójt Gminy Starogard Gdański Magdalena Forc-Cherek, Starosta Starogardzki Kazimierz Chyła.

Organizatorzy pozyskali dofinansowanie od Wojewody Pomorskiego, Gminy Miejskiej Starogard Gdański, Gminy Starogard Gdański i Starostwa Powiatowego.

Fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl