Dzieci i młodzież z Borysławia odwiedziły Starogard

8 lutego w Starogardzie Gdańskim gościliśmy dzieci i młodzież z naszego partnerskiego miasta Borysław w Ukrainie, którym wspólnie z Hufcem ZHP Kwidzyn im. Kwidzyniaków zorganizowaliśmy 2-tygodniowe zimowisko w Gdańsku.

Na odbywające się w dniach 28 stycznia – 11 lutego ferie przyjechały dzieci i młodzież, których rodzice walczą na wojnie. Część z nich straciła już oboje z nich. Gości przywitał Prezydent Miasta Janusz Stankowiak. – Wy jako pierwsi przyjechaliście do nas, ale mam nadzieję, że już niedługo, jak skończy się to, co się dzieje u Was w domu, my przyjedziemy do Was. Pozdrówcie wszystkich swoich krewnych, rodziny, przyjaciół, Mera i pamiętajcie, że w Starogardzie macie przyjaciół i możecie tutaj czuć się jak u siebie w domu – powiedział prezydent Starogardu Janusz Stankowiak.

Tuż po powitaniu Prezydent Miasta wspólnie ze swoim zastępcą ds. społecznych Maciejem Kalinowskim rozdał prezenty dzieciom i opiekunkom. Nasi goście także podarowali włodarzom upominki, które przekazane zostały uczestnikom konkursu organizowanego w Miejskim Przedszkolu Publicznym Nr 8 „Bajeczka”.

Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak rozdaje dzieciom i młodzieży z Borysławia upominki.

Poza prezentami, nasi goście przygotowali dla władz miasta i organizatorów wyjazdu występy artystyczne. Zaprezentowany został taniec współczesny oraz ukraińskie pieśni.

Usłyszeliśmy piękne ukraińskie pieśni w wykonaniu uczestników zimowiska.

– Chciałbym podziękować miastu Starogard Gdański za zorganizowanie takiego wyjazdu dla ukraińskich dzieci, za to, że możemy w tym czasie, kiedy w Ukrainie trwa wojna zaznać trochę spokoju i ciszy. Jest tutaj dla nas rozrywka, dziękujemy za wszystko, co dla nas robicie. Wiemy, że wojna się u nas skończy. Będzie pokój, będzie cisza. Tak jak Polska śpiewa w swoim hymnie: ,,Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”, my w ukraińskich miastach, które staną się wolne także możemy zaśpiewać: „Jeszcze nie umarła Ukraina i sława, i wola”. Dziękujemy całej Polsce, dziękujemy Waszemu miastu, dziękujemy wszystkim miastom w Polsce. Dziękujemy jeszcze raz – w poruszającym wystąpieniu mówił jeden z uczestników ferii Pavlo Pomaniv.

Pavlo Pomaniv w pięknych, wzruszających słowach w imieniu swoich koleżanek i kolegów podziękował za pobyt w Gdańsku i Starogardzie Gdańskim.

– Jesteśmy niezwykle wdzięczni, że mogliśmy przyjechać do Polski na odpoczynek z dziećmi, których rodzice są na wojnie i za te dni pokoju. Dziękujemy za wsparcie i zrozumienie, że w Ukrainie jest wojna i te dzieci po prostu potrzebują opieki. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Prezydentowi Miasta i władzom za taką możliwość odpoczynku – mówiła opiekunka grupy Liudmyla Zalevska.

Podczas zajęć w SCK powstały bardzo ciekawe prace.

– Chcemy podziękować Prezydentowi Starogardu i wszystkim Polakom, w imieniu dzieci, rodziców i mieszkańców Borysławia za takie ciepłe przyjęcie. Dziękujemy za wszystko, co robicie dla nas. Jesteśmy wszyscy bardzo zadowoleni, że dwa tygodnie nie słyszeliśmy alarmu. Jesteśmy wdzięczni każdemu z Was. Życzymy szczęścia, zdrowia, spełnienia marzeń i wszystkiego najlepszego – dodała uczestniczka ferii Viktoriia.

Na kręglach wszyscy bawili się bardzo dobrze.

W drugiej części wizyty dzieci i młodzież wzięły udział w zajęciach kreatywnych zorganizowanych przez Starogardzkie Centrum Kultury oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji. W SCK malowały na kartkach i na szkle. OSiR we współpracy z Kulą Bowling zorganizował wyjście na kręgle.

Fot. Małgorzata Rogala