Dyski latały nad Włókniarzem

W 1968 roku garstka uczniów piszących do gazetki szkolnej wzięła sobie za zadanie wymyślenie nowej gry do wspólnego spędzania wieczorów. W taki sposób powstała gra Ultimate.

W minioną sobotę Starogard Gdański  po raz trzeci został gospodarzem wydarzeń związanych z Ultimate Frisbee. Latem 2018 roku odbywały się w Starogardzie warsztaty Ultimate Frisbee dla dzieci i młodzieży oraz Kwalifikacje do Mistrzostw Polski Mixed Regionu Północnego. W tegorocznych zawodach udział brało 8 najlepszych młodzieżowych drużyn w Polsce. Stadion ,,Włókniarz” już od wczesnych godzin porannych wypełnił się uczestnikami i kibicami dynamicznego sportu drużynowego jakim jest Ultimate.

Na samym początku zasady były dość płynne, przypominające raczej futbol grany przy użyciu dysku Frisbee, ale z czasem uległy one modyfikacji i Ultimate nabrało unikalnego charakteru.Celem gry jest podawanie sobie dysku przez drużynę atakującą, by w końcu złapać go w zonie (strefie) przeciwnika i tym samym zdobyć punkt. Wtym samym czasie drużyna przeciwna stara się w tym aktywnie przeszkadzać. Ultimate łączy w sobie skakanie, bieganie, rzucanie i łapanie. Przydają się zwinność i dynamiczność, chociaż  i tak najważniejsza jest umiejętność grania zespołowego.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski wygrała drużyna Flow Junior Wrocław, pokonując przeciwników 10:6. 
Klasyfikacja: 1. Flow Junior White 2. Young BRAVE BEAVERS 3. Grandmaster Flash 4. MAU 5. Mad Hatters Płock 6. Ohana 7. Flow Junior Blue 8. 71 Wratislavia Ultimate Frisbee SOTG –

Nagroda Fair Play trafiła do Grandmaster Flash. Najbardziej wartościową zawodniczką została Zofia Bejm (Grandmaster Flash) a najbardziej wartościowym zawodnikiem został Dariusz Jędras (Flow Junior White).

Joanna Jaśkowiak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6028
joanna.jaskowiak@um.starogard.pl