Dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej uhonorowany Orderem Św. Stanisława

Wielka Narodowa Kapituła Królewskiego Orderu Świętego Stanisława w Polsce 8 maja uhonorowała Orderem Św. Stanisława dyrektora Muzeum Ziemi Kociewskiej dra Mariusza Brodnickiego. 19 maja tego sukcesu pogratulował mu Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Dyrektor starogardzkiego Muzeum dr Mariusz Brodnicki został odznaczony za wkład w rozwój dziedzictwa kulturowego Pomorza, kreowanie wartości oraz tradycji patriotycznych i rodzinnych, prowadzenie, a także rozwijanie współpracy regionalnej, jak również zagranicznej.

Królewski Order Świętego Stanisława ustanowiony został 7 maja 1765 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który został jego pierwszym Wielkim Mistrzem. Odznaczenie zajmowało drugie miejsce w hierarchii polskich orderów, po Orderze Orła Białego, a przed ustanowionym w 1792 r. Orderem Virtuti Militari. Nadawany jest corocznie 8 maja, podczas uroczystości ku czci św. Stanisława w Warszawie.

Odznaka orderowa składa się ze złotego krzyża maltańskiego (czteroramiennego, ośmiorożnego), emaliowanego na czerwono. Pomiędzy ramionami umieszczono cztery orły białe, a wewnątrz krzyża znajduje się medalion z wizerunkiem Świętego Stanisława na awersie, a na stronie odwrotnej medalion zawierał cyfrę króla „S. A.” (od łac. Stanislaus Augustus). Gwiazda orderowa była wyszywana na lewym boku w srebrze, ośmioramienna, z monogramem króla „S. A. R.” (od łac. Stanislaus Augustus Rex), otoczonym dewizą orderu „Praemiando Incitat” [Nagradzając zachęca]. 
– Królewski Order Świętego Stanisława jest zorganizowaną społecznością Dam i Kawalerów, zjednoczonych patronatem Św. Stanisława w służbie Ojczyźnie. Jako znak zaszczytny jest formą indywidualnego uhonorowania szczególnych zasług cywilnych bądź wojskowych, natomiast jako zrzeszenie osób działa w interesie narodu i państwa polskiego, kontynuując tradycję i wartości przypisane Orderowi Świętego Stanisława przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W dążeniu do realizacji celów i zadań, Order kieruje się etosem rycerskim stwarzając równocześnie przestrzeń na zbliżenie do siebie przedstawicieli różnych kultur i narodów – wyjaśnia dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim dr Mariusz Brodnicki.

Dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej dr Mariusz Brodnicki (z lewej) z Prezydentem Miasta Starogard Gdański Januszem Stankowiakiem.

Misją Komandorii Orderu Świętego Stanisława jest kształtowanie lepszej przyszłości poprzez upowszechnianie i praktykowanie uniwersalnych wartości oraz krzewienie patriotycznych postaw, zgodnie z najlepiej pojętą polską tradycją narodową. Współczesny człowiek zdaje się zapominać o prawym, sprawiedliwym i honorowym postępowaniu w relacjach międzyludzkich. Zapomina, że prawidłowe przestrzeganie wieczystych praw w pierwszej kolejności jest warunkiem wzrostu jakości życia społecznego i osobistego. Odwołując się do charyzmy św. Stanisława BM oraz ducha rycerskiego, Komandoria Orderu Świętego Stanisława poprzez swoją działalność pragnie zwrócić uwagę na te tradycyjne wartości i zachęcić wszystkich ludzi dobrej woli do ich stosowania w życiu. Temu celowi służy ów znak – pięcioklasowy Królewski Order Świętego Stanisława z najpiękniejszą dewizą „Praemiando Incitat” [Nagradzając zachęca].

Fot. Małgorzata Rogala