Dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej przeszedł na emeryturę

Przepracował 42 lata. Muzealną karierę zaczynał jako kierownik Stacji Upowszechniania Wiedzy o Regionie. 31 lipca dyrektor Andrzej Błażyński zakończył swoją pracę zawodową i przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Pożegnał go Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak. – Tak to już jest, że dla każdego z nas przychodzi kres zawodowej drogi. Zaczyna się inna, która także może być ciekawa. Panie Dyrektorze bardzo dziękuję za współpracę i kierowanie jednostką kultury ważną dla całego regionu. Na zasłużonej emeryturze życzę przede wszystkim odpoczynku i zdrowia, żeby mógł Pan z niego aktywnie korzystać. Niech każdego dnia towarzyszy Panu radość i satysfakcja z dobrze wykonanej misji – powiedział prezydent.

Dyrektora Andrzeja Błażyńskiego pożeganli także zastępca prezydenta miasta ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki oraz Anna Gracz z Wydziału Informacji Społecznej Urzędu Miasta.

Prezydent Starogardu Janusz Stankowiak dziękuje dyrektorowi Andrzejowi Błażyńskiemu za współpracę. 

Andrzej Błażyński jest głównym pomysłodawcą i inicjatorem powstania Rocznika Muzealnego RYDWAN. Przez wszystkie lata swojej pracy zawodowej dbał, aby zamieszczane w nim teksty dotyczyły Kociewia w szerokim spektrum tematów, od historii, etnografii, archeologii, kultury, dzieł sztuki i zabytków – zarówno pojedynczych eksponatów, jak i całych kolekcji – do konkretnych wydarzeń, zjawisk, czy ludzi.

Prezydent miasta i jego zastępca ds. techniczno-inwestycyjnych wręczają upominki. 

– Starał się o to, by w kolejnych tomach każdy czytelnik znalazł dla siebie coś ciekawego. Jego celem było stworzenie czasopisma na wysokim poziomie merytorycznym. Zawsze więc gromadził wokół RYDWANU zespół, który uważnie recenzował teksty, redagował, dokonywał ich korekty oraz tłumaczeń na język angielski. Niezwykle istotną sprawą dla pana Andrzeja był i jest układ graficzny pisma, tak pomyślany, aby cieszył oko odbiorców, zwłaszcza starannie dobrana okładka każdego numeru, na której tradycyjnie już widnieje wybrany eksponat z Muzeum Ziemi Kociewskiej. Przez piętnaście edycji RYDWAN przebył niebywałą i zauważalną ewolucję. Piszą do niego specjaliści z różnych dziedzin, a także ludzie przez całe swoje życie związani z Kociewiem i najlepiej znający ten region. Każdy tekst opatrzony jest bibliografią i streszczeniem w języku angielskim – informują pracownicy Muzeum Ziemi Kociewskiej.

Kwiaty wręczyła Anna Gracz z Wydziału Informacji Społecznej, która z dyrektorem Muzeum Ziemi Kociewskiej współpracowała na co dzień. 

Swojego wieloletniego dyrektora pracownicy muzeum pożegnali nie tylko osobiście, ale również na stronie internetowej. – Cały muzealny zespół chciałby w tym miejscu serdecznie panu Andrzejowi podziękować za te wszystkie lata, nowatorskie pomysły, wysiłek, a przede wszystkim wielkie serce i każde dobre słowo, które wpłynęły na rozwój Muzeum i każdego z nas, Jego pracowników – napisali.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl