Dworzec PKS po nowemu

Od 1 marca starogardzianie, a także mieszkańcy powiatu i odwiedzający miasto goście będą mogli w pełni korzystać z zintegrowanej komunikacji. W sąsiedztwie odrestaurowanego dworca PKP uruchomiono nowoczesną pętlę dla autobusów miejskich, krajowych i zagranicznych. Nowa „autobusowa przystań” jest integralną częścią starogardzkiego węzła przesiadkowego.

Dworzec autobusowy w Starogardzie Gdańskim zmienił swój wygląd i miejsce. Dotychczasowy przy ul. Gdańskiej pozostanie zajezdnią dla autobusów PKS. Nowa pętla powstała przy ul. Kolejowej niedaleko odrestaurowanego w ubiegłym roku dworca PKP. Pomiędzy jednym, a drugim pojawiły się parkingi, które ułatwiają mieszkańcom korzystanie z różnych środków transportu. Całość stanowi ważny elementem integracyjnego węzła przesiadkowego.

Nowa pętla autobusowa przy dworcu PKP stanowi integralna część integracyjnego węzła przesiadkowego

– Węzeł  służy integracji różnych form transportu indywidualnego i zbiorowego w jednym miejscu. Coraz więcej miast stosuje takie rozwiązania. Chodzi o wyrobienie nawyku korzystania z auta, roweru, pociągu czy autobusu i łączenia jednego środka z drugim w czasie jednej podróży. Ma do ogromny wpływ, nie tylko na zwiększenie dostępności komunikacyjnej Miasta oraz atrakcyjności poruszania się po nim, ale przede wszystkim na – ważne z punktu widzenia ekologii – ograniczenie emisji spalin. W naszym przypadku odrestaurowany stary dworzec, budowa nowej pętli autobusowej oraz modernizacja całej pobliskiej infrastruktury drogowej dodatkowo zmieniły wygląd i poprawiły atrakcyjność ważnej dla mieszkańców części miasta, która do tej pory należała do obszarów najbardziej zaniedbanych w Starogardzie – powiedział Janusz Karczyński Naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego.

Nowa pętla autobusowa składa się z 12 zadaszonych przystanków oraz dużego placu manewrowego

Oprócz budynku dworca i parkingów, węzeł integracyjny składa się z dużego placu manewrowego oraz 12 zadaszonych stanowisk autobusowych. Każdy przystanek wyposażony jest w tablicę informacyjną. Dodatkowo z każdej strony pętli ustawione są elektroniczne wyświetlacze z rozkładem jazdy. Podróżni, czekający na autobus, mogą usiąść na ławeczce, która znajduje się pod wiatą. Przystanki rozmieszczono na owalu pętli, co umożliwia kierowcom swobodne manewry w jej wnętrzu. 

Rozkłady jazdy autobusów wyświetlane są na elektronicznych tablicach

Od 1 marca ze stanowisk od nr 1 do nr 5 odjeżdżać będą autobusy PKS. Kursować będą starymi trasami na terenie naszego powiatu oraz w kierunku Gdańska. Kolejne trzy z nowych stanowisk od nr 6 do nr 8 są już zagospodarowane przez Miejski Zakład Komunikacji. Odjeżdżają z nich autobusy linii 12, 14, 15, 25, 27. Stanowiska 9 i 10 przeznaczone są dla innych przewoźników między innymi Mateobus czy Owsiak. Ostatnie dwa stanowiska z nr 11 i 12 przygotowane są dla przewoźników, którzy oferują kursy dalekobieżne i międzynarodowe.

Ze stanowisk nr 6-8 odjeżdżają autobusy miejskiej komunikacji nr 12,14 i 25

– Jak na razie żaden z przewoźników dalekobieżnych i międzynarodowych nie wystąpił o uzgodnienie możliwości korzystania z tych przystanków, ale pozostawimy je do ich dyspozycji, gdyby takowi się pojawili – powiedział Piotr Pawłowski – z-ca dyrektora MZK ds. technicznych.

Od połowy marca bilety miesięczne na autobusy PKS podróżni kupią w kasie w budynku dworca informuje Andrzej Burcon – członek Zarządu ds. przewozów. – Szczegóły dotyczące sposobu ich zakupu oraz godzin podamy na naszej stronie www.pks-starogard.pl – dodał. – Na stronie dostępne są też  aktualne rozkłady jazdy.

Integracyjny węzeł komunikacyjny zwiększy dostępność do komunikacji w mieście i poprawi atrakcyjność poruszania się po nim

Miasto wybudowało nową pętlę autobusową w ramach projektu „Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego w Starogardzie Gdańskim” Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską. Jego łączny koszt wyniósł 42 591 800 zł. Wartość dotacji wyniosła  34 386 092 zł. 

fot. Magdalena Dalecka