Dworzec PKS po nowemu

Od 1 marca starogardzianie, a także mieszkańcy powiatu i odwiedzający miasto goście będą mogli w pełni korzystać z zintegrowanej komunikacji. W sąsiedztwie odrestaurowanego dworca PKP uruchomiono nowoczesną pętlę dla autobusów miejskich, krajowych i zagranicznych. Nowa „autobusowa przystań” jest integralną częścią starogardzkiego węzła przesiadkowego.

Dworzec autobusowy w Starogardzie Gdańskim zmienił swój wygląd i miejsce. Dotychczasowy przy ul. Gdańskiej pozostanie zajezdnią dla autobusów PKS. Nowa pętla powstała przy ul. Kolejowej niedaleko odrestaurowanego w ubiegłym roku dworca PKP. Pomiędzy jednym, a drugim pojawiły się parkingi, które ułatwiają mieszkańcom korzystanie z różnych środków transportu. Całość stanowi ważny elementem integracyjnego węzła przesiadkowego.

Nowa pętla autobusowa przy dworcu PKP stanowi integralna część integracyjnego węzła przesiadkowego

– Węzeł  służy integracji różnych form transportu indywidualnego i zbiorowego w jednym miejscu. Coraz więcej miast stosuje takie rozwiązania. Chodzi o wyrobienie nawyku korzystania z auta, roweru, pociągu czy autobusu i łączenia jednego środka z drugim w czasie jednej podróży. Ma do ogromny wpływ, nie tylko na zwiększenie dostępności komunikacyjnej Miasta oraz atrakcyjności poruszania się po nim, ale przede wszystkim na – ważne z punktu widzenia ekologii – ograniczenie emisji spalin. W naszym przypadku odrestaurowany stary dworzec, budowa nowej pętli autobusowej oraz modernizacja całej pobliskiej infrastruktury drogowej dodatkowo zmieniły wygląd i poprawiły atrakcyjność ważnej dla mieszkańców części miasta, która do tej pory należała do obszarów najbardziej zaniedbanych w Starogardzie – powiedział Janusz Karczyński Naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego.

Nowa pętla autobusowa składa się z 12 zadaszonych przystanków oraz dużego placu manewrowego

Oprócz budynku dworca i parkingów, węzeł integracyjny składa się z dużego placu manewrowego oraz 12 zadaszonych stanowisk autobusowych. Każdy przystanek wyposażony jest w tablicę informacyjną. Dodatkowo z każdej strony pętli ustawione są elektroniczne wyświetlacze z rozkładem jazdy. Podróżni, czekający na autobus, mogą usiąść na ławeczce, która znajduje się pod wiatą. Przystanki rozmieszczono na owalu pętli, co umożliwia kierowcom swobodne manewry w jej wnętrzu. 

Rozkłady jazdy autobusów wyświetlane są na elektronicznych tablicach

Od 1 marca ze stanowisk od nr 1 do nr 5 odjeżdżać będą autobusy PKS. Kursować będą starymi trasami na terenie naszego powiatu oraz w kierunku Gdańska. Kolejne trzy z nowych stanowisk od nr 6 do nr 8 są już zagospodarowane przez Miejski Zakład Komunikacji. Odjeżdżają z nich autobusy linii 12, 14, 15, 25, 27. Stanowiska 9 i 10 przeznaczone są dla innych przewoźników między innymi Mateobus czy Owsiak. Ostatnie dwa stanowiska z nr 11 i 12 przygotowane są dla przewoźników, którzy oferują kursy dalekobieżne i międzynarodowe.

Ze stanowisk nr 6-8 odjeżdżają autobusy miejskiej komunikacji nr 12,14 i 25

– Jak na razie żaden z przewoźników dalekobieżnych i międzynarodowych nie wystąpił o uzgodnienie możliwości korzystania z tych przystanków, ale pozostawimy je do ich dyspozycji, gdyby takowi się pojawili – powiedział Piotr Pawłowski – z-ca dyrektora MZK ds. technicznych.

Od połowy marca bilety miesięczne na autobusy PKS podróżni kupią w kasie w budynku dworca informuje Andrzej Burcon – członek Zarządu ds. przewozów. – Szczegóły dotyczące sposobu ich zakupu oraz godzin podamy na naszej stronie www.pks-starogard.pl – dodał. – Na stronie dostępne są też  aktualne rozkłady jazdy.

Integracyjny węzeł komunikacyjny zwiększy dostępność do komunikacji w mieście i poprawi atrakcyjność poruszania się po nim

Miasto wybudowało nową pętlę autobusową w ramach projektu „Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego w Starogardzie Gdańskim” Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską. Jego łączny koszt wyniósł 42 591 800 zł. Wartość dotacji wyniosła  34 386 092 zł. 

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl