Dworzec PKP i Aleja Wojska Polskiego otwarte

Pięknie odrestaurowany dworzec, wyremontowane ulice wokół, odnowiona aleja Wojska Polskiego, rondo na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Grunwaldzkiej to efekt budowy węzła integracyjnego w Starogardzie Gdańskim. Po 19 miesiącach prac budowlanych kończy się realizacja największej miejskiej inwestycji w kadencji 2014-2018. Symboliczną wstęgę uroczyście przecięto 12 października 2018 roku. Towarzyszył temu plenerowy spektakl teatralny, barwy korowód z orkiestrą oraz fantastyczny koncert chóru Sound’n’Grace.

Realizacja projektu pn. „Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego w Starogardzie Gdańskim” kosztowała blisko 43 mln zł, w tym za 11 mln zł Miasto kupiło 11 nowoczesnych, ekologicznych autobusów. 85% kosztów kwalifikowanych, czyli niecałe 34 mln zł Miasto otrzymało w formie dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Prace trwały 19 miesięcy od marca 2017 roku. 12 października władze miasta uroczyście otworzyły przebudowaną w ramach inwestycji Aleję Wojska Polskiego oraz Dworzec PKP.

Aleja Wojska Polskiego w Starogardzie Gdańskim po remoncie /fot. Edyta Lichy/

Nie tylko dla podróżnych

Starogardzianie tłumnie stawili się na otwarciu największej miejskiej inwestycji, prowadzonej w latach 2014-2018. Uroczystość rozpoczęła się przy pomniku Adama Mickiewicza plenerowym spektaklem Teatru 4 żywioły pt. „Zapomniani podróżni”. Zaraz po przedstawieniu aktorzy wspólnie z mieszkańcami barwnym korowodem z Orkiestrą Dętą Starogardzkiego Centrum Kultury na czele przeszli przez wyremontowaną Aleję Wojska Polskiego do dworca PKP. Po drodze mieli okazję przyjrzeć się zmianom, jakim uległ najstarszy deptak w mieście. Nawierzchnia wyłożona została kamiennymi płytami i kostką, po obu stronach wyremontowano chodniki i schody do przylegających domów. Ulicę oświetlają lampy z nowymi ledowymi osłonami. Zdobi ją zieleń w donicach, a wkrótce na murkach pojawią się ławeczki. Aleja zmieniła się nie do poznania nie tylko zewnętrznie, ma też wymienioną całą infrastrukturę podziemną – nową kanalizację i wszystkie przyłącza.

Spektaklem plenerowym pt. „Zapomniani podróżni” Teatr 4 Żywioły z Chojnic rozpoczął piątkowe wydarzenie w Starogardzie

Gruntownej przemianie uległ też starogardzki dworzec. Z dawnego, zaniedbanego budynku przeobraził się w stylowy obiekt, który będzie nie tylko wygodnym miejscem przesiadkowym dla podróżnych, odwiedzających Starogard, ale również wspaniałą wizytówka miasta.

Odrestaurowany i pięknie oświetlony dworzec PKP w Starogardzie Gdańskim

– Bez wątpienia XIX-wieczny budynek dworca wykonany z żółtej cegły i ozdobiony ciekawym detalem to jedna z architektonicznych perełek Starogardu. Pieczołowicie odrestaurowany, odzyskał dawny blask i znów cieszy oko mieszkańców i podróżnych. Niespodzianki czekają również w środku budynku – po usunięciu dobudowywanych przez lata zbędnych ścianek działowych wnętrza stały się jasne i przestronne. Warto zwrócić uwagę na zachowane oryginalne elementy, m.in. na posadzkę z heksagonalnych płytek czy drewniany, polichromowany strop – mówi Anna Lembicz – architekt i prezes Stowarzyszenia „Starogard 2030”

W budynków dworca PKP znajdują się poczekalnie, kasy, toalety, w niedalekiej przyszłości także mała gastronomia.

Po usunięciu dobudowywanych przez lata zbędnych ścianek działowych wnętrza dworca PKP stały się jasne i przestronne

Determinacja, upór i życzliwość

Jak zauważył ks. dziekan Józef Pick, święcąc aleję Wojska Polskiego, północno-zachodnia część miasta odzyskała swój dawny blask i urok. Inwestycja nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie duża grupa osób i instytucji, które zaangażowały się w jej realizację. W piątkowej uroczystości otwarcia uczestniczyło wielu przedstawicieli władz samorządowych, wykonawcy inwestycji Grupy Strabag, Polskich Kolei Państwowych oraz urzędników, którzy włożyli wiele serca w przygotowanie wniosku o dofinansowanie oraz nadzór nad pracami budowlanymi.

Prezydent Janusz Stankowiak podziękował mieszkańcom za tak liczne przybycie na otwarcie alei Wojska Polskiego i dworca PKP.

– Aktualnie na terenie miasta trwa lub właśnie się kończy 35 inwestycji – powiedział prezydent Janusz Stankowiak. – Dzisiaj spotykamy się w tym miejscu by świętować otwarcie dworca i alei, elementów największej inwestycji w Starogardzie Gdańskim. Półtora roku temu ten dworzec był jeszcze bardzo zaniedbały. Dzisiaj bije od niego blask i jest nie do poznania. Podobnie jak cały układ dróg wokół i nowy dworzec autobusowy, którego budowa się kończy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nasza determinacja, ale też ogromna życzliwość pana Marszałka i całego Urzędu Marszałkowskiego. Zanim podpisaliśmy umowę na dofinansowanie tej inwestycji, toczyliśmy bój o aleję Wojska Polskiego, gdyż nie mieściła się w kryteriach tego dofinansowania. Właśnie dzięki naszemu uporowi i wspomnianej życzliwości aleja wypiękniała i możecie Państwo cieszyć się najbliższym otoczeniem w nowej odsłonie.

Prezydent podziękował mieszkańcom za przybycie i zapewnił ich, że wszystkie usterki i niedociągnięcia zostaną naprawione, a zieleń, która się nie przyjmie lub nie będzie zdobić, tak jak powinna, zostanie wymieniona. – Mamy trzy lata gwarancji i na pewno ją wykorzystamy. Obiecuję, że aleja – nie betonowa tylko granitowa, będzie też zielona – zakończył prezydent.

Honorowymi gośćmi uroczystości byli marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, wicemarszałek Województwa Pomorskiego Krzysztof Trawicki, posłanka na sejm RP Małgorzata Chmiel i poseł na sejm RP Jan Kilian.

Od lewej Maciej Kalinowski – wiceprezydent Starogardu Gd. Mieczysław Struk -marszałek Województwa Pomorskiego, Janusz Stankowiak prezydent Starogardu Gd, Jarosław Czyżewski – przewodniczący Rady Miasta, Jan Kilian – poseł na Sejm RP

– Starogard Gdański to niezwykle ważne miasto na mapie Pomorza – powiedział marszałek województwa Mieczysław Struk. –Tutaj żyjecie, pracujecie i stąd podróżujecie w różne zakątki świata. Wiem, że potrzebowaliście dworca z prawdziwego zdarzenia i od dzisiaj go macie. Jest imponujący. Ten tłum mieszkańców, który widzę ze sceny, świadczy o tym, jak ważna to jest dla was inwestycja i jak długo na nią czekaliście. Trzy miesiące temu oddawaliśmy Wam do użytku 11 nowych autobusów, też w ramach tej inwestycji. Dzisiaj aleję i dworzec PKP. Niech wam służą. Gratuluję Wam tej inwestycji, a władzom miasta siły i determinacji w jej realizacji – zakończył marszałek.

Wspólnie z mieszkańcami przedstawiciele władz samorządowych przecięły symboliczną wstęgę.

Symboliczną wstęgę, otwierającą dworzec PKP i AWP, przecięli marszałek województwa, posłowie, prezydenci, radni Rady Miasta i oczywiście sami mieszkańcy. Wstęga była długa, tak że wielu mogło zabrać do domu jej kawałek na pamiątkę tego wydarzenia.

Dawny dworzec PKP w fotografii

Prezydent Janusz Stankowiak zaprosił też wszystkich do zwiedzania dworca oraz wystawy fotograficznej, której tematyka nawiązuje do historii tego miejsca.

– W odnowionych wnętrzach zawisły reprodukcje zdjęć, zarówno starych, jak i współczesnych, przedstawiające nasz dworzec, perony i aleję Wojska Polskiego. Z pewnością warto zajrzeć i obejrzeć wystawę, by zobaczyć, jak zmieniała się ta część Starogardu na przestrzeni minionych lat – zachęca Anna Lembicz, która wspólnie ze Starogardzkim Centrum Kultury przygotowała wystawę.

Radość i wspólna zabawa

Gwiazda wieczoru był zespół Sound’n’Grace

Wieczór pełen wrażeń umilił wszystkim koncert chóru Sound’n’Grace, z którym gościnnie wystąpił Filip Lato. Młodzi, wielce utalentowani artyści pod kierunkiem jedynego w Polsce duetu dyrygenckiego: Ani Żaczek i Kamila Mokrzyckiego zaśpiewali  swoje największe przeboje.

Tłumy mieszkańców świętowały otwarcie dworca PKP i alei Wojska Polskiego

Organizatorem wydarzenia było Starogardzkie Centrum Kultury.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl