Duma naszej małej ojczyzny. Wyjątkowi starogardzianie nagrodzeni

Wierzyczankę 2018 w dziedzinie kultury otrzymał artysta malarz Paweł Wyborski. W dziedzinie gospodarki nagrody powędrowały do „Elektrociepłowni Starogard” oraz firmy „Paktainer”. Paulina Szulc – ubiegłoroczny Najfajniejszy Wolontariusz Szlachetnej Paczki w Polsce zwyciężyła w kategorii inicjatywa społeczna. Laureaci zostali wybrani spośród 22 nominowanych. Po raz pierwszy Prezydent Miasta przyznał Honorową Wierzyczankę pośmiertnie. Otrzymali ją śp. dyrektor SPZOZ Przychodni Lekarskiej Maria Orlikowska –Płaczek oraz śp. dyrektor Biura Starogardzkiego Klubu Biznesu ZP – Edward Sobiecki.

Po raz 20 statuetki Wierzyczanek trafiły w ręce wyróżniających się starogardzian. Co roku, od 20 lat – 29 stycznia, w dniu święta powrotu Starogardu do Macierzy prezydent Starogardu Gdańskiego nagradza osoby, firmy lub instytucje, które w minionym roku w sposób szczególny wyróżniły się w dziedzinie: kultury, gospodarki i inicjatywy społecznej. Nagroda Prezydenta to wyraz uznania dla ich talentu, przedsiębiorczości i zaangażowania w sprawy lokalne oraz aktywności na rzecz mieszkańców. Kandydatów do tego wyróżnienia zgłaszają mieszkańcy Starogardu. Nagrody przyznają Zespoły Nominujące. W tym roku po raz pierwszy głosowanie nad zwycięzcami było tajne. Jego wynik ustalił sam nagradzający.

Kategoria kultura

Nominowani w dziedzinie Kultura: od lewej  Michał Majewski, Marzena Nieczuja-Urbańska, Paweł Wyborski, Krzysztof Łach – redaktor naczelny magazynu Verizane , Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Jazzowej „Jaz Fan Club” – Zbigniew Domachowski,  Jan Radzewicz, Kwartet Amoroso –   Karmen Szambowska,  Tomasz Radimonas i Piotr Dudzic. 

Pierwszym laureatem tegorocznej Gali „Wierzyczanki 2018” został Paweł Wyborski. Artysta malarz, autor ponad czterdziestu pięciu wystaw indywidualnych m.in. cyklu pn. „Ikonopasaże. Kształty i Materie”, który pokazywany był w Stanach Zjednoczonych, Holandii, Belgii, Danii i Włoszech. Nagrodę Prezydenta Miasta otrzymał w kategorii kultura za promowanie miasta poprzez malarstwo w kraju i zagranicą. Prezydent wręczając nagrodę zwycięzcy podkreślił jego nieprzeciętny talent, wyjątkową osobowość i niebagatelny wpływ na życie artystyczne miasta. – Starogard jest dumny, że ma takich wielkich artystów – powiedział Janusz Stankowiak. Przypomniał wszystkim, że nie tak dawno, w grudniu 2018 roku Paweł Wyborski obchodził 20.rocznicę swojej pierwszej wystawy malarskiej, zaprezentowanej w 1998 roku w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Paweł Wyborski

– Czuję się niezmiernie zaszczycony – powiedział Paweł Wyborski – Bardzo dziękuję Kapitule za nagrodzenie mojej pracy. Dziękuję osobom, które mnie nominowały do tej nagrody. Jestem głęboko wzruszony i poruszony. Zawsze marzyłem o tym, aby móc się do tej nagrody zbliżyć. Wierzyczanka była dla mnie czymś w rodzaju starogardzkiego „klejnotu w koronie”. Dzisiaj trzymam ją w dłoni. Jestem przeszczęśliwy, spełniony i bardzo wszystkim dziękuję. Wiem, że ta nagroda jest dowodem wielkiego zaufania. Obiecuję, że tego zaufania nie zawiodę i będę dalej robić to, co robię, z jeszcze większym zaangażowaniem i konsekwencją – zakończył laureat.

Kategoria Inicjatywa Społeczna

Nominowani w kategorii Inicjatywa Społeczna – od lewej: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – Aurelia Jankowska, Paulina Szulc, Biuro Rachunkowe Roma Kamrowska z zespołem, ks. Krzysztof Naczk, ks. Sławomir Ałaszewski, Jolanta Reszkiewicz, Marianna Mazurowska i Jan Brdak

O nagrodę w kategorii inicjatywa społeczna rywalizowało siedmiu nominowanych. Wszyscy bez wyjątku co dzień z ogromną pasją i społecznym zacięciem wciągają innych w barwniejszy i ciekawszy świat, dzieląc się z nimi swoją energią. Angażują ich do podejmowania nowych wyzwań. Pomagają, wspierają i robią wszystko, by żyło im się lepiej, by bardziej wierzyli w siebie i częściej odnajdywali w życiu radość i szczęście. Każdy z nominowanych podejmował inicjatywy warte uznania, ale zwyciężczynią w tej kategorii została Paulina Szulc. Wierzyczankę 2018 otrzymała za wyjątkową osobowość, umiejętne motywowanie ludzi do działania, zarażanie ich optymizmem, wzorową postawę wolontariacką oraz zaangażowanie w pomaganie innym.

Paulina Szulc odbiera Wierzyczankę 2018 w dziedzinie Inicjatywa Społeczna

– To dla mnie wielka radość i wyróżnienie – powiedziała laureatka „Wierzyczanki 2018” Paulina Szulc – To kim jestem, w dużej mierze zawdzięczam ludziom, z którymi pracuję. To są harcerze, instruktorzy, wolontariusze Szlachetnej Paczki – moi przyjaciele. Ta nagroda to wyróżnienie dla nas wszystkich, dla wszystkich ludzi, którzy dzielą się dobrem. Bardzo dziękuję za nominację i dziękuję Kapitule za wyróżnienie mojej, a tak naprawdę naszej wolontariackiej pracy.

Kategoria Gospodarka

W kategorii gospodarka o Nagrodę Prezydenta Miasta rywalizowało 8 firm w dwóch grupach mikro i małe oraz średnie i duże przedsiębiorstwa.

Nominowani w kategorii mikro i małe przedsiębiorstwa – od lewej: Aleksandra Bańko-właścicielka Centrum Rozrywki „Piętro” , Mieczysław Chrulski – właściciel  Firmy „Chemiczne czyszczenie, farbowanie odzieży i wyrobów futrzarskich”  z osobą towarzyszącą. 

Wierzyczankę 2018 w pierwszej grupie za innowacyjność i stosowanie najnowszych, ekologicznych technologii łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, czyli tzw. kogeneracji w celu zmniejszenia niskiej emisji pyłów oraz szkodliwych substancji otrzymała „Elektrociepłownia Starogard”.

Po raz pierwszy ogień w kotle Elektrociepłowni Starogard rozpalono w 1997 roku. Pięć lat później zakład został wydzielony ze struktur Polpharmy jako oddzielny podmiot. Z kolei dziesięć lat później w 2012 roku Elektrociepłownia rozpoczęła rozbudowę sieci dystrybucyjnej, która objęła ulice Farmaceutów, Bądkowskiego, Armii Krajowej i Konopnickiej. Zadanie wykonano przy dużym wsparciu Urzędu Miasta w ramach programu „Czyste powietrze Pomorza”. Dzisiaj sieci ciepłownicze „Elektrociepłowni Starogard” należą do nielicznej grupy systemów tzw. efektywnych energetycznie, czyli zasilanych m.in. ciepłem z procesu kogeneracji, co jest zgodne z Polityką Energetyczną Państwa. Spółka wspólnie z Zakładami Farmaceutycznymi Polpharma jest również w nielicznym gronie zakładów realizujących tzw. trigenerację, czyli wytwarzanie w jednym procesie ciepła, energii elektrycznej i chłodu, co jest szczególnie efektywnym wykorzystaniem energii zawartej w paliwach i procesem, który dopiero rozwija się we współczesnych systemach energetycznych.

Nominowani w kategorii średnie i duże przedsiębiorstwa – od lewej :  Sylwia Gralewicz – Salon Ford Gołębiewski – Jarosław Probe- właściciel Firmy PROBE TRANS, Jarosław Wąsik Wiceprezes Zarządu Firmy „Akomex“, Leszek Tomaszewski Dyrektor Zarządzający LHM POLAND i Marek Podolski prezes Firmy Paktainer.

Druga „Wierzyczanka 2018” w tej kategorii trafiła do Marka Podolskiego – prezesa firmy „PAKTAINER”. O zwycięstwie zadecydowało pionierstwo firmy w branży opakowaniowej w Polsce oraz nieustanne wzmacnianie jej pozycji na rynku krajowym i zagranicznym.

Marek Podolski

– To, że Firma Paktainer nieustannie się rozwija, to zasługa jej załogi. Bez niej tej Firmy by nie było, dlatego wszystkim pracownikom bardzo dziękuję. W przyszłym roku obchodzić będziemy jubileusz 30-lecia naszej działalności. Ta Wierzyczanka to dowód na to, że te 30 lat ciężkiej pracy na Rynku przyniosło Firmie Paktainer nie tylko zawodowy sukces, ale tez uznanie w oczach lokalnych władz i społeczności. To dla mnie zaszczyt być tutaj dzisiaj. Bardzo wszystkim dziękuje – powiedział prezes Firmy Marek Podolski.

Nagroda Honorowa

Wyjątkowo w tym roku Prezydent Janusz Stankowiak przyznał dwie Nagrody Honorowe pośmiertnie. Honorowe Wierzyczanki 2018 otrzymali śp. dyrektor SPZOZ Przychodni Lekarskiej Maria Orlikowska-Płaczek i śp. dyrektor Biura Starogardzkiego Klubu Biznesu Związku Pracodawców Edward Sobiecki.

– Ta specjalna nagroda jest wyrazem uznania dla pracy zmarłych, ich oddania, zaangażowania i poświęcenia na rzecz lokalnej społeczności. Jest też wyrazem wdzięczności za to co robili dla mieszkańców Starogardu Gdańskiego i starogardzkiego biznesu – powiedział prowadzący Sławomir Siezieniewski.

Honorowe Wierzyczanki odebrali Mieczysław Płaczek i Adam Sobiecki

Nagrody odebrali: mąż zmarłej 30 maja 2018 r. Marii Orlikowskiej – Płaczek – Mieczysław Płaczek oraz syn zmarłego 25 grudnia 2018 roku Edwarda Sobieckiego – Adam Sobiecki.

– Bardzo dziękuję prezydentowi i całej Kapitule za to wyróżnienie. Żona była dwukrotnie nominowana do tej nagrody. Na co dzień była wizjonerką, tradycjonalistką i wszystko co robiła, robiła z pasją. Swoje sukcesy zawdzięczała nie tylko ciężkiej pracy, ale przede wszystkim współpracy z ludźmi, ze swoją załogą. Stworzyła największą publiczną przychodnię lekarską na Pomorzu i jedną z największych w Polsce. Wszystko robiła dla ludzi – dziękuję – zakończył mąż Marii Orlikowskiej-Płaczek – Mieczysław Płaczek

– Jestem bardzo dumy, że mój tata otrzymuje to wyróżnienie w jubileusz 20-lecia Wierzyczanki. Byli ze śp. zmarłym prezydentem Stanisławem Karbowskim, który jako pierwszy wręczył Wierzyczanki w 2000 roku, przyjaciółmi z lat szkolnych. Spotykali się, często rozmawiali na tematy związane z miastem. Ta nagroda dzisiaj ma symboliczne znaczenie. Stanisław Karbowski odszedł 25 grudnia 2011, w ten sam dzień 7 lat później zmarł Edward Sobiecki. Dzisiaj pewnie wspólnie oglądają z góry Starogard i życzą temu miastu wszystkiego najlepszego. Bardzo dziękuję – powiedział Adam Sobiecki.

Gala pełna niespodzianek

Uroczystą Galę Wierzyczanek 2018 rozpoczął występ zespołu „Czarownice i Ropuchy”

Już po raz drugi Gala „Wierzyczanek” odbyła się w Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby. Poprowadził ją znany dziennikarz i prezenter telewizyjny Sławomir Siezieniewski. Wszyscy nominowani zostali zaprezentowani z honorami i każdy z nich w świetle jupiterów mógł poczuć się przez chwilę jak gwiazda filmowa.

Spotkanie umilił gościom laureat XXVI Nocy Bardów im. Ryszarda Rebelki – zespół „Czarownice i Ropuchy”. Muzycy wykonali cztery własne utwory, wprowadzając publiczność w dobry nastrój już na samym początku imprezy. Jako gwiazda wieczoru wystąpiła popularna piosenkarka i autorka tekstów Katarzyna Cerekwicka. Zaśpiewała swoje największe przeboje. Starogardzka publiczność nagrodziła występ artystki owacjami na stojąco.

Gwiazdą wieczoru była Kasia Cerekwicka.

Tegoroczna Gala po raz kolejny zapisała się w historii miasta jako spotkanie wyjątkowo uroczyste, barwne i nastrojowe.

fot. Magdalena Dalecka